Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Odnawianie podpisu elektronicznego – jak przedłużyć ważność certyfikatu kwalifikowanego?

Odnawianie podpisu elektronicznego – jak przedłużyć ważność certyfikatu kwalifikowanego?

Elektroniczny podpis kwalifikowany jest bardzo przydatnym, a często niezbędnym narzędziem dla współczesnego przedsiębiorcy. Ważność takiego podpisu jest równoznaczna z podpisem odręcznym, który złożyłbyś na dokumencie papierowym. Certyfikat kwalifikowany wydawany jest na okres od 1 roku do nawet 3 lat, a złożone w tym czasie sygnatury nie ulegają przedawnieniu. Ograniczony czas działania usługi wymaga od właściciela e-podpisu odnawiania go na kolejny okres. Jak to zrobić, gdy ważnośc e-podpisu dobiega końca? Zapoznaj się z przykładem na bazie podpisu kwalifikowanego SimplySign.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby odnowić elektroniczny podpis kwalifikowany SimplySign?

Odnowienie certyfikatu kwalifikowanego SimplySign jest bardzo proste, o ile spełni się kilka warunków wymaganych, aby móc przystąpić do przedłużenia ważności e-podpisu.

Sprawdź czy Twój certyfikat kwalifikowany nie utracił ważności

Aby przystąpić do odnowienia certyfikatu kwalifikowanego SimplySign, upewnij się, że rozpoczniesz procedurę jeszcze przed zakończeniem okresu ważności swojego aktualnego e-podpisu. Certyfikatów kwalifikowanych, które utraciły swoją ważność nie można już odnowić. Wówczas należy przystąpić do procedury wydania nowego certyfikatu kwalifikowanego SimplySign.

Odnowienie certyfikatu kwalifikowanego, a zmiana danych

Chcąc przedłużyć ważność swojego aktualnego podpisu kwalifikowanego SimplySign zweryfikuj czy od momentu jego wydania nie zmieniły się Twoje dane, tj.

 • zmiana nazwiska;
 • zmiana numeru PESEL;
 • zmiana identyfikatora Twojego dokumentu tożsamości bądź paszportu;
 • zmiana numeru NIP lub REGON dla podmiotu, którego jesteś właścicielem lub go reprezentujesz.

Sprawdź, czy korzystasz z mobilnego podpisu elektronicznego SimplySign

To dotyczy każdego podpisu elektronicznego, który odnawiasz. Nie ma bowiem możliwości przedłużenia ważności obecnego certyfikatu kwalifikowanego (np. SimplySign), jeżeli:

 • do tej pory korzystałeś z certyfikatu kwalifikowanego wgranego na fizyczną kartę kryptograficzną;
 • korzystasz z usługi e-podpisu od innego dostawcy usług kwalifikowanych.

Certyfikat z funkcją skrótu SHA-1, z identyfikatorem BRAK lub „- „

Odnowienie certyfikatu kwalifikowanego SimplySign wymaga również pewnych warunków technicznych samego certyfikatu. Ten odnowisz w momencie, jeżeli nie został on wydany wcześniej z funkcją skrótu SHA-1 i nie posiada on znaczników BRAK lub „- „. Jeżeli obecnie posiadany certyfikat posiada te elementy, przystąp do procedury wydania nowego certyfikatu.

Jak odnowić podpis kwalifikowany SimplySign – opis procedury

Jeżeli żaden z powyższych warunków nie dotyczy Twojej sytuacji, możesz z powodzeniem przystąpić do procedury odnowienia swojego certyfikatu kwalifikowanego SimplySign. Skorzystaj z poniższej instrukcji składającej się z 10 kroków, aby przejść przez procedurę odnowienia mobilnego podpisu elektronicznego.

 • Aby odnowić certyfikat kwalifikowany, musisz posiadać kod pozwalający zrealizować usługę. Wejdź na stronę odnowienia SimplySign w home.pl, wybierz okres na jaki chcesz przedłużyć e-podpis i dokonaj zakupu. Kod na SimplySign zostanie do Ciebie wysłany w wiadomości e-mail;
 • Zaloguj się do swojej aplikacji SimplySign Desktop, aby wyświetlić listę posiadanych certyfikatów kwalifikowanych. Aplikację znajdziesz w prawym, dolnym przyborniku na ekranie;
Połączenie z Simply Sign - odnawianie podpisu elektronicznego.
Aplikację SimplySign Desktop znajdziesz na ekranie pulpitu w formie skrótu lub w przyborniku w prawnym, dolnym rogu ekranu.

Przedłużanie ważności podpisu elektronicznego - logowanie.
Wprowadź adres e-mail, na którym posiadasz zarejestrowaną usługę. Kod OTP znajdziesz w aplikacji SimplySign na swoim smartfonie.
 1. Przejdź na stronę odnowienia certyfikatu kwalifikowanego SimplySign;
 2. Kliknij i pobierz Aplikację Certum CryptoAgent, służącą do zainicjowania procesu odnowienia podpisu mobilnego. Aplikacja samoczynnie uruchomi się w tle;
 3. Wyświetli się lista posiadanych certyfikatów. Wybierz ten, który zamierzasz odnowić i kliknij OK. Jego numer seryjny oraz numer karty automatycznie pojawią się w formularzu na stronie odnowienia certyfikatu;
 4. Uzupełnij pozostałe pola, tj. datę urodzenia, miejsce urodzenia, kod z obrazka i kliknij Dalej;
 5. Skopiuj kod na usługę odnowienia podpisu kwalifikowanego SimplySign, który znajdziesz w swojej skrzynce email (patrz pkt.1) i kliknij Dalej;
 6. Zaloguj się do systemu Certum adresem e-mail takim samym na jaki zarejestrowałeś swój podpis kwalifikowany. Wpisz kod OTP z aplikacji mobilnej SimplySign i kliknij Zaloguj;
Jednorazowy kod do weryfikacji adresu email dla właściciela podpisu elektronicznego.

Kod OTP generowany w aplikacji SimplySign przydaje się w wielu sytuacjach związanych z złożeniem podpisu elektronicznego, logowania do serwisów czy przystępowania do odnowienia certyfikatu.

W kolejnym etapie wykonaj 2 proste czynności:

 1. Sprawdź czy wszystkie dane zawarte w wniosku są poprawne i nadal aktualne, zaakceptuj zgody i kliknij Dalej;
 2. Po wyświetleniu listy aktywnych certyfikatów wybierz ten, który zamierzasz odnowić, a następnie kliknij OK. Nastąpi podpisanie aneksu umowy o odnowienie certyfikatu kwalifikowanego. Potwierdzenie złożenia wniosku o odnowienie zostanie wysłane na Twój adres e-mail.

Dlaczego warto odnowić certyfikat kwalifikowany SimplySign w home.pl?

Odnowienie certyfikatu kwalifikowanego jest o wiele prostszą i tańszą procedurą, którą wykonasz nie wychodząc z domu lub biura. Odnowienie nie wymaga również wizyty w punkcie potwierdzenia tożsamości. Dzięki temu cały proces odnowienia trwa zaledwie kilka minut i wykonasz go w pełni samodzielnie, bez konieczności wysyłania dokumentów.

Odnów podpis kwalifikowany SimplySign w home.pl, a jeżeli szukasz więcej informacji o korzyściach i możliwościach jakie daje e-podpis, sprawdź: