8 miejsce naszych testerów na Testing Cup 2013

23 września w centrum prasowym na Stadionie Narodowym odbyły się pierwsze w historii Mistrzostwa Polski w Testowaniu Oprogramowania TestingCup 2013. Trzech naszych testerów (Maciek, Michał i Jacek) wzięło udział w tych zmaganiach i zajęli bardzo dobre, ósme miejsce. Nasz “dream team” zapowiada, że za rok również wystartuje – miejmy nadzieję, że powalczą wtedy o najwyższe lokaty.

Opiszcie pokrótce Mistrzostwa Testing Cup.
Była to pierwsza edycja mistrzostw Polski w testowaniu oprogramowania. Do zawodów zgłosiły się 33 drużyny oraz ponad 20 zawodników indywidualnych. Organizacja mistrzostw była sprawna, bez problemu trafiliśmy na miejsce, gdzie odbywały się zawody. Dodatkowym atutem mistrzostw, był fakt, iż odbywały się na Stadionie Narodowym w Warszawie, co tylko sprzyjało sportowej rywalizacji.

Na czym polegały zadania konkursowe?
Zadanie polegało na przetestowaniu dostarczonej przez organizatorów mistrzostw aplikacji desktopowej, Mr Buggy. Należało odnaleźć jak najwięcej błędów w ciągu 3 godzin, w oparciu o dokumentację aplikacji. Za każdy zgłoszony błąd można było otrzymać od 1 do 7 punktów, zależnie od skali krytyczności błędu i poprawność opisu zgłoszenia.

Można było również otrzymać punkty ujemne, jeśli w raporcie końcowym pojawiły się duplikaty błędów, czy błędy określone jako “It’s not a bug, it’s a feature!”, czyli nie wynikające bezpośrednio z dokumentacji Mr Buggy’ego.

8 miejsce to całkiem dobra pozycja. Pierwsza dziesiątka. Czy za rok wystartujecie?
Od początku, wariantem optymistycznym była pierwsza dziesiątka mistrzostw i cieszymy się, że udało się osiągnąć ‘cel minimum’. Pozostaje lekki niedosyt, do podium zabrakło nam tylko 4 punktów. Z uwagi na to, iż był to nasz pierwszy start w tego typu zawodach, na pewno wyciągniemy z tego odpowiednie wnioski.

Przede wszystkim nauczyliśmy się na jakie błędy komisja zwracała największą uwagę, czy jakie zgłoszenia były najwyżej oceniane. Na pewno bardzo chętnie weźmiemy udział w następnej edycji zawodów, organizatorzy potwierdzili już, że Mr Buggy powróci w roku 2014.

fdsadsadsa
Nasi testerzy podczas zmagań. Źródło zdjęcia: Testing Cup

Co sprawiło Wam największe trudności?
Raportowanie błędów w pliku tekstowym, co było wymogiem organizatora. W efekcie czego, jedna osoba w drużynie niemal bez przerwy zajmowała się samym raportem, a nie testowaniem.

Czy zadania konkursowe były podobne do tego, co wykonujecie na co dzień w home.pl?
W większości tak, w czasie codziennej pracy również wykonujemy testy funkcjonalne aplikacji przygotowanych przez naszych developerów. Zasadnicza różnica dotyczy jednak rodzaju testowanej aplikacji, Mr Buggy był aplikacją desktopową, podczas gdy w home.pl testujemy głównie aplikacje z interfejsem webowym.

Dziękuję bardzo za rozmowę.
Dziękujemy.

home.pl wspiera rozwój firm w Internecie

home.pl jest największym w Polsce dostawcą usług internetowych dla klientów biznesowych i indywidualnych. Jako członek globalnej grupy United Internet firma jest liderem branży również w Europie.

#wspieramyrozwójfirm