Domeny

Dlaczego warto odnawiać domeny?

Domeny są usługami abonamentowymi. Oznacza to, iż należy je opłacać cyklicznie. Istnieją wyjątki np. domena .tk (Tokelau). Z pewnością są wśród was osoby, które zapomniały kiedyś opłacić domenę. Jakież było zdziwienie, gdy nagle strona www przestała funkcjonować, a poczta utworzona w domenie przestała działać. Po wejściu na adres email podany rejestratorowi domeny okazało się, iż znajdują się tam wiadomości przypominające o wygasającej usłudze. W home.pl notyfikacje, związane z wygasającą domeną, są wysyłane już na 28 dni przed jej datą ważności określoną w Panelu Klienta. Jest to działanie dodatkowe, wspomagające utrzymanie domeny.

Co się dzieje po wygaśnięciu domeny?

Każda domena ma swój cykl życia jak i również wygasania. W zależności od domeny mamy szanse ją odnowić po dacie ważności, bądź też ją odzyskać. Może zdarzyć się jednak, iż domena automatycznie z datą ważności wpadnie do puli domen wolnych bądź też należy przeprowadzić niestandardowe procedury przywrócenia domeny. Nieopłacenie domeny na następny okres rozliczeniowy wiąże się z usunięciem delegacji domeny. Co oznacza, iż domena nie kieruje na żaden z serwerów DNS (Domain Name System). Czasem jest ona kierowana na serwery obsługującego ją rejestru.

Dotychczasowa strona www przestaje się wyświetlać, a adres email stworzony w tej domenie przestaje funkcjonować. Po dokonaniu odnowienia domeny poprzednie ustawienia techniczne domeny zostają przywrócone. Jednakże serwery DNS muszą się dowiedzieć o takiej zmianie. Czas taki nazywany jest “czasem propagacji domeny” i teoretycznie trwa około 24 godziny. Z doświadczenia pewnie wiecie, że zazwyczaj przebiega szybciej.

Domena polska
(.pl) z dniem daty ważności przechodzi w stan blocked – status dla wygaśniętej domeny. Delegacja jest usuwana z dniem ważności domeny, a sama domena przebywa w tym stanie przez 15 dni. Następnie przechodzi ona do puli domen wolnych. Domeny globalne (.com, .net, .org, .biz, .info) również wygasają z dniem ważności. Jednak w ich przypadku delegacja jest usuwana dopiero w czwartym dniu. Przez 40 dni po dacie ważności można domenę odnowić, a następnie odzyskać ją za wyższą kwotę przez następne 30 dni. Po kolejnych około pięciu dniach wpada ona do puli domen wolnych.

Dla domen .eu z ostatnim dniem miesiąca, w którym one wygasają, zaczyna się 40-dniowy okres kwarantanny. Wtedy też usuwana jest delegacja domeny, a następnie (w przypadku gdy domena nie zostanie odnowiona) jest uwalniania do domen wolnych. W przypadku dwóch poprzednio wspomnianych typów domen, etapy wygasania domen są podane mogą się różnić poza Home.pl.

Jeśli chodzi o cykle wygasania, to domeny zagraniczne to istna „dzicz”. Nie bez powodu zostały one nazwane domenami egzotycznymi – łącznie z tymi z terenu Europy. Postanowiłam więc, że opiszę domenę naszego zachodniego sąsiada – .de (Niemcy) – ze względu na jej unikalny charakter wygasania. Dzień po dacie ważności, domena jest transferowana do DENICdirect – serwisu rejestru domeny (Denic). W DENICdirect są dostępne dla dysponenta trzy opcje:

  1. Transfer domeny do poprzedniego registrara domeny (skontaktuj się z Home.pl).
  2. Utrzymywanie domeny w DENICdirect. Po czterech tygodniach od wygaśnięcia DENICdirect przesyła pocztą tradycyjną (na adres korespondencyjny dysponenta domeny) fakturę do opłaty.
  3. Usunięcie domeny – wysyłając do DENICdirect wniosek faksem bądź dokonując usunięcia domeny poprzez panel DENICdirect.
Zadbaj o to, by e-mail kontaktowy był zawsze aktualny

Zadbaj o to, by e-mail kontaktowy był zawsze aktualny

Konsekwencje związane z nieodnowieniem domeny?

Oprócz usuniętej delegacji, o której wcześniej pisałam, musimy się liczyć również z faktem, iż nie wykonamy niektórych operacji dla domen np. cesji, zmiany delegacji. Gdy nie zostanie opłacona domena we wskazanym na fakturze pro forma terminie, należy liczyć się z większą opłatą (zgodnie z cennikiem). W przypadku braku podjęcia stosownych działań, nieopłacona domena wpada do puli domen wolnych.

Atrakcyjne domeny .pl są zazwyczaj przechwytywane przez skrypty odpytujące bazę WHOIS (protokół TCP oparty na zasadzie “pytanie/odpowiedź” umożliwiający uzyskanie informacji na temat domeny). Baza WHOIS jest odpytywana na tyle często, że chwilę po wpadnięciu domeny do puli domen wolnych zostaje ona przechwycona. Taka domena jest od razu rejestrowana bądź rezerwowana (wyłącznie w przypadku .pl). Może być rejestrowana z zamiarem jej użytkowania bądź też odsprzedania. W przypadku odsprzedania, jest ona wystawiana na aukcje w serwisie aukcyjnym.

Aktualny dysponent może również kontaktować się z poprzednim dysponentem domeny w celu jej odsprzedania za wyższą kwotę niż cena rejestracji. W przypadku domen .pl popularna jest usługa zwana “opcją na domeny”. W przypadku nieodnowienia domeny, jest ona rezerwowana na właściciela opcji, który następnie ma możliwość jej rejestracji.

Jak uniknąć wygaśnięcia domeny?

Dlatego też pamiętaj o wykonaniu wpłaty odpowiednio wcześniej przed datą ważności domeny. Zwróć uwagę na to, iż przy niektórych rodzajach przelewów należności nie są księgowane od razu na koncie docelowym. Termin otrzymania wpłaty jest zawsze podany na fakturze pro forma. Dostępny jest on również w panelu partnera (przy nazwie domeny).

Nie zapomnij sprawdzać skrzynki pocztowej, gdyż na podany adres email jest wysyłana notyfikacja o wygasającej domenie. Datę ważności domeny możesz sprawdzić w bazie WHOIS (domena np. .by nie posiada bazy WHOIS). I w końcu, jeśli czytałeś/ czytałaś poprzedni mój artykuł, doskonale wiesz, że niektóre domeny można zarejestrować na dłużej niż jeden rok.

Jeśli zatem masz atrakcyjną domenę: nie ryzykuj, bądź czujny, nie przegap ważnego czasu wygasania domeny.

Dodaj komentarz

*

*