Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Dlaczego warto odnawiać domeny?

Dlaczego warto odnawiać domeny?

Domeny są usługami abonamentowymi. Oznacza to, iż należy je opłacać cyklicznie. Z pewnością są wśród Was osoby, które zapomniały kiedyś opłacić domenę. Jakież było zdziwienie, gdy nagle strona WWW przestała funkcjonować, a poczta utworzona w domenie przestała działać. Po wejściu na adres email podany rejestratorowi domeny okazało się, iż znajdują się tam wiadomości przypominające o wygasającej usłudze. W home.pl notyfikacje, związane z wygasającą domeną, są wysyłane już na 28 dni przed jej datą ważności określoną w Panelu Klienta. Jest to działanie dodatkowe, wspomagające utrzymanie domeny.

Co się dzieje po wygaśnięciu domeny?

Każda domena ma swój cykl życia jak i również wygasania. W zależności od domeny mamy szanse ją odnowić po dacie ważności, bądź też ją odzyskać. Może zdarzyć się jednak, iż domena automatycznie z datą ważności wpadnie do puli domen wolnych bądź też należy przeprowadzić niestandardowe procedury przywrócenia domeny. Nieopłacenie domeny na następny okres rozliczeniowy wiąże się z usunięciem delegacji domeny. Co oznacza, iż domena nie kieruje na żaden z serwerów DNS (Domain Name System). Czasem jest ona kierowana na serwery obsługującego ją rejestru.

Dotychczasowa strona www przestaje się wyświetlać, a adres email stworzony w tej domenie przestaje funkcjonować. Po dokonaniu odnowienia domeny poprzednie ustawienia techniczne domeny zostają przywrócone. Jednakże serwery DNS muszą się dowiedzieć o takiej zmianie. Czas taki nazywany jest “czasem propagacji domeny” i teoretycznie trwa około 24 godziny. Z doświadczenia pewnie wiecie, że zazwyczaj przebiega szybciej.

Zadbaj o to, by e-mail kontaktowy był zawsze aktualny
Zadbaj o to, by e-mail kontaktowy był zawsze aktualny

Konsekwencje związane z nieodnowieniem domeny?

Oprócz usuniętej delegacji, o której wcześniej pisałam, musimy się liczyć również z faktem, iż nie wykonamy niektórych operacji dla domen np. cesji, zmiany delegacji. Gdy nie zostanie opłacona domena we wskazanym na fakturze pro forma terminie, należy liczyć się z większą opłatą (zgodnie z cennikiem). W przypadku braku podjęcia stosownych działań, nieopłacona domena wpada do puli domen wolnych.

Atrakcyjne domeny .pl są zazwyczaj przechwytywane przez skrypty odpytujące bazę WHOIS (protokół TCP oparty na zasadzie “pytanie/odpowiedź” umożliwiający uzyskanie informacji na temat domeny). Baza WHOIS jest odpytywana na tyle często, że chwilę po wpadnięciu domeny do puli domen wolnych zostaje ona przechwycona. Taka domena jest od razu rejestrowana bądź rezerwowana (wyłącznie w przypadku .pl). Może być rejestrowana z zamiarem jej użytkowania bądź też odsprzedania. W przypadku odsprzedania, jest ona wystawiana na aukcje w serwisie aukcyjnym.

Aktualny dysponent może również kontaktować się z poprzednim dysponentem domeny w celu jej odsprzedania za wyższą kwotę niż cena rejestracji. W przypadku domen .pl popularna jest usługa zwana “opcją na domeny”. W przypadku nieodnowienia domeny, jest ona rezerwowana na właściciela opcji, który następnie ma możliwość jej rejestracji.

Jak uniknąć wygaśnięcia domeny?

Dlatego też pamiętaj o wykonaniu wpłaty odpowiednio wcześniej przed datą ważności domeny. Zwróć uwagę na to, iż przy niektórych rodzajach przelewów należności nie są księgowane od razu na koncie docelowym. Termin otrzymania wpłaty jest zawsze podany na fakturze pro forma. Dostępny jest on również w panelu partnera (przy nazwie domeny).

Nie zapomnij sprawdzać skrzynki pocztowej, gdyż na podany adres email jest wysyłana notyfikacja o wygasającej domenie. Datę ważności domeny możesz sprawdzić w bazie WHOIS (domena np. .by nie posiada bazy WHOIS). I w końcu, jeśli czytałeś/ czytałaś poprzedni mój artykuł, doskonale wiesz, że niektóre domeny można zarejestrować na dłużej niż jeden rok.

Jeśli zatem masz atrakcyjną domenę: nie ryzykuj, bądź czujny, nie przegap ważnego czasu wygasania domeny.

Czy można opłacić domenę na krótszy okres?

Istnieją sytuacje, gdy poniesienie rocznego kosztu za odnowienie domeny może być problematyczne. Ze względu na sezonowość biznesu często podjęcie wyższego kosztu przed przedsiębiorcę w danym miesiącu jest trudniejsze, niż zapłata w późniejszym terminie. Strony internetowe są swoistą wizytówką w sieci i dlatego nie powinno przerywać się ich funkcjonowania. To ważne aby klienci, odwiedzający i inni użytkownicy mogli w każdym momencie odnaleźć daną stronę w Internecie.

Odnowienie domeny .pl na 30 dni

home.pl daje możliwość odroczenia rocznej opłaty za przedłużenie domeny .pl, na rzecz odnowień na 30 dni.

Odnowienie domeny .pl na miesiąc może być rozwiązaniem tymczasowym, do czasu gdy przedsiębiorca zdecyduje się na roczne przedłużenie, lub być działaniem celowym – niekiedy dany adres internetowy nie będzie wykorzystywany dłużej niż przez kilka miesięcy, np.  w ramach kampanii reklamowej. W tym wypadku opcja odnowienia domeny na niestandardowy okres jest idealnym rozwiązaniem.

Kto może skorzystać z odnowienia domeny .pl na 30 dni?

Usługę odnowienia domeny .pl na 30 dni kierujemy do:

  • właścicieli domeny .pl – w tym adresów funkcjonalnych i regionalnych, zarejestrowanych w home.pl,
  • osób, które chcą odroczyć płatność domeny .pl za pełny rok abonamentowy niezależnie od powodu,
  • wyłącznie dla aktywnych domen .pl – usługa nie dotyczy domen, które już wygasły lub wymagających reaktywacji.

Jak skorzystać z miesięcznego odnowienia domeny .pl?

Jeżeli jesteś zainteresowany odnowieniem swojej domeny .pl na kolejne 30 dni, możesz zrobić to na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zalogowanie się do swojego Panelu Klienta, gdzie w zakładce „Rejestracja usług” znajdziesz kafelek „Odnowienie domeny .pl na 30 dni”. Wystarczy w niego kliknąć i zrealizować krok związany z potwierdzeniem zamówienia miesięcznego przedłużenia.

Drugim sposobem, jest oczywiście skontaktowanie się z Biurem Obsługi Klienta i przekazanie specjaliście informacji jaką domenę .pl chcesz przedłużyć. Koszt przedłużenia domeny .pl na kolejny miesiąc to 13 zł netto.