Poręczenia i pożyczki z UE na dobry start dla Twojego biznesu

Brak historii kredytowej i wystarczających zabezpieczeń często odcina małe firmy od finansowego wsparcia. Unia znalazła na to sposób. JEREMIE (ang. Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises) to inicjatywa Unii Europejskiej odchodząca od tradycyjnego, czyli dotacyjnego, modelu wsparcia mikro-, małych i średnich firm.

Nastawiona jest na finansowanie inwestycji o zwiększonym ryzyku kredytowania. Beneficjentami programu są głównie przedsiębiorstwa w początkowej fazie rozwoju, tzw. start-upy. Nie mają historii kredytowej i wystarczającej liczby zabezpieczeń, przez co napotykają na problemy z uzyskaniem pomocy w instytucjach komercyjnych. Bez niej zaś rozruch i rozwój biznesu często jest niemożliwy.

przeplyw-pieniedzy-przedsiebiorcyW Polsce przedsięwzięcie jest realizowane na poziomie regionalnym. Jego budżet wynosi 1,7 mld zł, którym zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), pełniący rolę Menedżera Funduszy Powierniczych JEREMIE. Zadaniem BGK jest wybór pośredników finansowych (funduszy pożyczkowych, funduszy poręczeniowych, banków oraz innych firm finansowych) — instytucji, które bezpośrednio udzielają wsparcia przedsiębiorcom, oferując im nisko oprocentowane kredyty, pożyczki i poręczenia.

JEREMIE to rodzaj perpetuum mobile — raz wydatkowane pieniądze wracają i są ponownie inwestowane. Dzięki temu możliwe jest zabezpieczenie kapitału na inwestycje większej liczby firm z sektora MŚP.

Lepiej niż w banku

Poręczenie w ramach inicjatywy JEREMIE polega na zabezpieczeniu spłaty zobowiązań przedsiębiorcy, który uzyskał kredyt lub pożyczkę w instytucji finansowej. Jego wysokość jest określana przez pośredników finansowych w odniesieniu do wartości wnioskowanego kredytu. Może wynieść do 1 mln zł.

Taka jest też maksymalna wartość pożyczki, o którą mogą się ubiegać właściciele firm. Oprocentowanie zależy każdorazowo od pośrednika finansowego — instytucji udzielającej bezpośredniego finansowania, u niektórych jest to zaledwie 1 proc. Czy jakikolwiek bank może zaoferować przedsiębiorcom kredyt na atrakcyjniejszych warunkach? Najdłuższy okres, na jaki można otrzymać pożyczkę lub poręczenie, to 60 miesięcy (5 lat) z maksymalnie pięciomiesięczną karencją w spłacie.

Tylko na działalność gospodarczą

Kredyty, pożyczki i poręczenia spod znaku JEREMIE muszą być przeznaczone na finansowanie działalności gospodarczej, czyli jej budowę, rozbudowę lub rozszerzanie. Chodzić może np. o wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technicznych lub technologicznych, zakup maszyn i urządzeń, tworzenie trwałych miejsc pracy oraz o inne aktywności, które przyczyniają się do rozwoju przedsiębiorstwa.

A na co nie wolno wydawać pieniędzy uzyskanych dzięki unijnej inicjatywie? Absolutnie zakazane jest pokrywanie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, finansowanie celów konsumpcyjnych, spłata pożyczek i kredytów oraz zobowiązań publiczno-prawnych.

Jeremie w liczbach

[tabs headings=”Firmy, Wysokość pożyczki, Czas pożyczki” ][tab position=”1″]14 tysięcy – tyle mikro, małych i średnich firm skorzystało z pożyczek i poręczeń w ramach programu.[/tab][tab position=”2″]1 mln zł – tyle wynosi maksymalna kwota jednostkowego poręczenia i maksymalna wartość pożyczki[/tab][tab position=”3″]60 miesięcy – na taki okres można otrzymać pożyczkę lub poręczenie w ramach unijnej inicjatywy[/tab] [/tabs]Autorem artykułu jest Mirosław Konkel z Puls Biznesu Extra.
Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz regularnie otrzymywać wybór najlepszych artykułów przydatnych w zarządzaniu małymi i średnimi firmami? Zamów BEZPŁATNĄ prenumeratę miesięcznika “Puls Biznesu Extra” w formie cyfrowej. Kliknij extra.pb.pl
puls-biznesu-extra-home-pl

Pożyczki z PARP

Do 15 stycznia 2014 przedsiębiorcy mogą wnioskować o pożyczkę z Funduszu Pożyczkowego Wspierania Innowacji od PARP – szczegóły znajdziecie na stronie poig.parp.gov.pl/index/index/2396

home.pl wspiera rozwój firm w Internecie

home.pl jest największym w Polsce dostawcą usług internetowych dla klientów biznesowych i indywidualnych. Jako członek globalnej grupy United Internet firma jest liderem branży również w Europie.

#wspieramyrozwójfirm