Profesjonalista w eHandlu

Profesjonalista w eHandlu

Gdyby jeszcze kilka lat temu ktoś powiedział mi, że już niedługo większość rzeczy będę mógł kupić bez wychodzenia z domu, popukałbym się w głowę i powiedział, że to niemożliwe. Musiałby przyjść ktoś, kto byłby w stanie to zrobić. I tak też się stało…

O ile zasług związanych z rozwojem handlu w Internecie nie można przypisać wyłącznie jednej osobie, niewątpliwie ostatnie dwa lata były dla tej branży okresem niesamowicie dynamicznego rozwoju branży. Wraz ze wzrostem sprzedaży w sklepach internetowych, zwiększyła się także ilość osób pracujących przy obsłudze sklepów. O ile możliwe jest zautomatyzowanie pewnych procesów (obsługa płatności, obsługa dostaw), o tyle przy części czynności nie jest możliwe zastąpienie człowieka, z krwi i kości, automatem. No, przynajmniej jeszcze nie dzisiaj.

Znalezienie kompetentnego pracownika nie jest proste. Wiedzą o tym pracownicy działów HR, którzy nierzadko mają problem ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanego pracownika na dane stanowisko. Nawet, jeśli liczba kandydatów odpowiadających na ogłoszenia o pracę bywa spora, w wielu przypadkach są to osoby, które nie dysponują odpowiednią wiedzą lub też wydaje im się jedynie, iż taką wiedzę posiadają.

Po co mi kolejny certyfikat?

Czym jest certyfikat „Profesjonalista w eHandlu”? W dużym, telegraficznym skrócie, to odpowiedź na zapotrzebowanie branży e-commerce, na wykwalifikowaną kadrę. Nie jest to przy tym projekt nastawiony jedynie na wystawianie bezwartościowych papierków.

Założenia autorów są zdecydowanie bardziej ambitne – FP20 chce nie tylko egzaminować przyszłych pracowników e-biznesu, ale także zwiększyć ogólny poziom wiedzy wszystkich, choć trochę zainteresowanych tematyką e-commerce. Proces certyfikacji podzielony został na 3 etapy i w zależności od wybranej ścieżki, możliwe jest uzyskanie zarówno statusu Adepta eHandlu (podstawowy poziom certyfikatu) jak i Managera, dysponującego wszechstronną wiedzą ze wszystkich badanych zakresów.

profesjonalista-ehandel-homepl

Jak to działa?

Na stronie www.ehandel.edu.pl wybierany jest poziom certyfikacji – od najniższego, w którym nabywamy podstawowe umiejętności ze wszystkich certyfikowanych dziedzin, aż do poziomu ‘Manager’, gdzie stopień trudności pytań testowych stoi na naprawdę wysokim poziomie.

Cena egzaminu różni się, w zależności oczywiście od wybranego poziomu. Organizatorzy zapewniają dostęp do materiałów szkoleniowych przygotowanych przez wszystkich partnerów projektu, a w tekście, niżej, podajemy kod promocyjny, który pozwoli na obniżenie kosztów egzaminu, niezależnie od wybranego stopnia trudności.

Czy to wypali?

Przyznam szczerze, że przy pierwszej rozmowie o programie miałem pewien problem z umiejscowieniem home.pl, jako partnera programu, pojawiły się także pewne obawy, co do idei programu oraz jego realizacji. Po otrzymaniu założeń projektu oraz listy dostępnych do opracowania tematów, obawy te szybko minęły. Powód? Po pierwsze organizator – FP20, która aktywnie działa w branży e-commerce, organizując, rok rocznie, największą i najpopularniejszą imprezę branżową, jaką są Targi eHandlu. Warto tutaj nadmienić, że największą jak do tej pory V-tą edycję, organizowaną w b.r., w Warszawie, odwiedziło kilka tysięcy gości, a sama impreza zyskała wymiar dwudniowy.

Po drugie
– idea. Wielu osobom słowo ‘e-commerce’ kojarzy się tak naprawdę z niewielką, ściśle skategoryzowaną listą zagadnień (AdWords, sklep, pozycjonowanie, konwersja). I w sumie na tym koniec. Tak naprawdę określenie to dotyczy nie tylko narzędzi, z których korzystamy podczas prowadzenia sprzedaży, ale także całej otoczki związanej z taką działalnością. Mowa tutaj zarówno o aspektach prawnych prowadzenia działalności w sieci, skutecznym prowadzeniu komunikacji i kampanii reklamowych, właściwym wdrażaniu nowych technologii do e-commerce i analizowaniu ich wpływów na sprzedaż, czy nawet customer support, dla którego jako home.pl opracowaliśmy listę zagadnień egzaminacyjnych oraz materiały szkoleniowe.

Wreszcie – po trzecie – ilość partnerów programu oraz ich wkład merytoryczny. Na stronie programu ehandel.edu.pl/?pc=home.pl możemy zapoznać się z listą firm, które dołożyły swoją ‘cegiełkę’, pragnąc rozwijać i wspierać polski e-commerce. Lista jest imponująca i, nie ma tu co ukrywać, jest nam miło, iż do tak ambitnego przedsięwzięcia zostaliśmy zaproszeni także i my.

adept-ehandlu-profesjonalista

Warto się dokształcić!

Dla wszystkich prowadzących własny sklep oraz osób pracujących przy obsłudze e-sklepów certyfikat profesjonalisty to nie tylko potwierdzenie odpowiednich kompetencji, ale także, a może przede wszystkim, szansa na poszerzenie własnej wiedzy z całego obszaru e-commerce.

W tak błyskawicznie zmieniającej i rozwijającej się branży, jaką jest handel internetowy, posiadanie stosownej wiedzy jest czymś, bez czego obejść się po prostu nie można, a ciągłe dokształcanie się i zwiększanie kompetencji może przynieść jedynie pozytywny efekt. Zapisując się do programu otrzymujemy dostęp do bogatej bazy materiałów, przygotowanej przez partnerów projektu. Taki zestaw pozwoli na odpowiednie przygotowanie do egzaminu stacjonarnego, którego zdanie będzie wówczas czystą formalnością. Życzymy powodzenia.

Podobne artykuły