7. edycja E-commerce Development [RELACJA LIVE]

08:14


08:35 – Jesteśmy już na miejscu. Na razie na sali pusto – chyba uczestnicy mają problem z dojechaniem na miejsce. W Warszawie policja praktycznie na każdym skrzyżowaniu z powodu obchodów rocznicy 25-lecia. Start konferencji za 25 minut.
8:40 - zdjęcie sprzed kilku minut. Na sali w międzyczasie pojawiło się kilka osób. Konferencja odbywa się w hotelu Sheraton w Warszawie.
8:40 – zdjęcie sprzed kilku minut. Na sali w międzyczasie pojawiło się kilka osób. Konferencja odbywa się w hotelu Sheraton w Warszawie.

8:49 - oczywiście na każdego uczestnika czekają materiały konferencyjne i dzisiejsze wydanie Pulsu Biznesu
8:49 – oczywiście na każdego uczestnika czekają materiały konferencyjne i dzisiejsze wydanie Pulsu Biznesu
09:09 – Magda Marczak rozpoczyna konferencję i życzy ciekawych prezentacji, inspiracji i dobrej atmosfery. No to zaczynamy – piłka w grze.
09:12 – Na początek Marek Lekki opowie o kwestii zakupów online oczami klientów. W prezentacji przedstawi wyniki badań dyskusji konsumenckich.
09:15

iPerfumy.pl miało 99% pozytywnych opinii w ciągu ostatnich trzech miesięcy na serwisach z opiniami.
Marek Lekki, Research Team Manager, ARC Rynek i Opinia

09:17 – Jest mowa o marketingu szeptanym i zleceniach na oferii. Tego typu zlecenia są bajecznie tanie – “napiszę 100 wpisów o Twojej firmie”. Różnie bywa z jakością takich wypowiedzi i ich skuteczności.
09:24 – Klienci bardzo często narzekają na to, że produkt jest w e-sklepie, a nie mogą go zamówić. Według większości sklep musi mieć opcję wysyłki za pobraniem. Z powodu jej braku wielu klientów rezygnuje z zakupów w danym e-sklepie.

09:26 – Dla klientów kluczowy jest czas dostawy. Nie lubią oczekiwać zbyt długo na zamówiony towar. Również w przypadku towarów dostarczanych spoza Polski.
09:29 – W zakresie obsługi klienta najważniejszy jest czas reakcji – zarówno na odpowiedź na maila, jak i czas odebrania połączenia z infolinią. Jeszcze kilka lat temu standardem było oczekiwanie przez kilkanaście minut na połączenie z konsultantem, teraz firmy dbają o to, by ten czas był jak najkrótszy. Rzeczywiście widać w tym dużą poprawę.
09:33 – jesteśmy też na TT. Zapraszamy do obserwowania profilu home.pl


09:39 – Klient chce być informowany. Jeśli czegoś nie ma, zadzwoń i zaproponuj zamiennik. Jest to widocznie szczególnie w branży FMCG.

Marek Lekki, Research Team Manager, ARC Rynek i Opinia
Marek Lekki, Research Team Manager, ARC Rynek i Opinia
09:43 – Czas już na drugą prezentację. “Jesteśmy z Poczty Polskiej, mimo że nie wyglądamy”. Marek Cynowski, E-Commerce Director CEP, Poczta Polska oraz Sławomir Żurawski, Dyrektor Biura Rozwoju Usług KEP, Poczta Polska S.A.
09:44

Nie tylko zatrudniamy kuzynów, żony, braci, ale też wyławiamy osoby z rynku.
Marek Cynowski, E-Commerce Director CEP, Poczta Polska – w kategoriach żartu (był śmiech z sali)

09:44 – Poczta Polska chce być w e-commrce. Rynek KEP (przesyłki kurierskie, ekspresowe i paczkowe) w PL jest warty 4,4 mld zł. Dynamika wzrostu to 110%.
09:52 – Prezentacja trwa już 8 minut. W tym czasie do klientów dostarczono 5000 przesyłek zamówionych przez Internet.
09:53 – Coraz bardziej popularne w Polsce jest termin dostarczenia zamówionego produktu tego samego dnia. 9% klientów tego oczekuje. Podany jest przykład agito.pl, który na terenie Warszawy dostarcza produkty w modelu “same day”.

Marek Cynowski, E-Commerce Director CEP, Poczta Polska; Sławomir Żurawski, Dyrektor Biura Rozwoju Usług KEP, Poczta Polska S.A.
Marek Cynowski, E-Commerce Director CEP, Poczta Polska; Sławomir Żurawski, Dyrektor Biura Rozwoju Usług KEP, Poczta Polska S.A.
09:56 – 34% klientów chce, by produkty docierały do nich maksymalnie jeden dzień po zamówieniu.

agito-dostawa
09:57

Bezpieczeństwo jest najważniejszym czynnikiem dla kupujących. Generuje to rozwój e-biznesu.
Marek Cynowski, E-Commerce Director CEP, Poczta Polska

09:59 – Czas na kilka słów o PR Poczty Polskiej. Tak słucham i szczerze im współczuję. Mają ręce pełne roboty. “Poczta Polska jest celem hejterów”. Nie sposób się z tym nie zgodzić.
10:02 – W Polsce bardzo słabo rozwija się sprzedaż internetowa dużych sprzętów typu AGD.
10:05 – Klient w ciągu dnia jest w pracy, dlatego też chce odbierać przesyłki po godzinach. Kurierzy muszą się do tego dostosowywać lub umożliwiać inne opcje odbioru: paczkomaty, sieci retailowe itp.
10:07

Kurier jest przedłużeniem Waszego Biznesu. Ma być czysty, schludnie ubrany i uprzejmy. Musi ładnie pachnieć.
Marek Cynowski, E-Commerce Director CEP, Poczta Polska

10:14 – Jest zapowiedź, że Poczta Polska się zmieni w zakresie e-commerce. Zaoferują naprawdę wiele usług dla e-biznesu.
10:18 – Żarcik na koniec. Rozmawia dwóch dyrektorów: -Wiesz dlaczego nam tak trudno robić biznes? To wszystko przez tych klientów. Oni cały czas coś wymagają, mają swoje oczekiwania.
10:26 – Czas na niezwykle istotny temat. “Strona, czy aplikacja. Smartfon czy tablet. M-commerce krokiem milowym po e-commerce!” Prezentację prowadzi Patryk Bukowiecki, Szef Działu Mobile z Grupy Allegro


10:29 – Duży wzrost ilości smartfonów i tabletów odnotowujemy w maju. Czyżby to miało związek z komuniami?
10:31

Mobile to nie tylko iPhone, tak jak social to nie tylko Facebook.
Patryk Bukowiecki, Szef Działu Mobile, Grupa Allegro


10:33 – W ciągu kilku tygodni w Allegro pojawi się strona RWD dla mobilek i tabletów.
10:37 – Przyszłość stron WWW to RWD. Trudno się z tym nie zgodzić.

10:41 – teraz Bartosz Witoń (Mobile Solutions, Grupa Allegro) opowie o tym, jak zrozumieć m-użytkownika.

10:41 - 10%. Czy to mało, czy dużo?
10:41 – 10%. Czy to mało, czy dużo?
10:43

Najważniejsze jest to, żeby stawiać na nowe, niestandardowe metody. Rynek mobile się cały czas rozwija, kopiowanie pomysłów znanych z webu raczej nie zadziała.
Bartosz Witoń, Mobile Solutions, Grupa Allegro

10:46 – padło pytanie prowadzącego o showrooming. Kto wie? Ręce podniosło zaledwie kilka osób. W skrócie: oglądanie towaru offline (w sklepie), zakup online.


10:49 – Gdzie kupują użytkownicy przez aplikacje mobilne? Tam, gdzie król chodzi piechotą, w samochodzie, w łóżku.
10:51 – Pomiędzy 18 a 22 dokonywanych jest najwięcej zakupów na Allegro.
Czas się posilić. Coffee time
Czas się posilić. Coffee time
11:17 – “Na scenie” teraz Tomasz Rytel, Client Partner, Facebook. E-Commerce w dobie Facebooka
11:19

80% potencjalnych klientów nie wie, co chce kupić online. Chodzą po Internecie w trybie discovery
Tomasz Rytel, Client Partner, Facebook

11:21 – Największe zaangażowanie użytkowników w PL w social media obserwujemy na Facebooku i Instagramie.


11:23 – w chwili obecnej mamy trzy możliwości targetowania reklam do użytkowników FB.
11:25Core Audience – oparte na zainteresowaniach, wieku, lokalizacji, płci. Najbardziej podstawowa metoda.
11:27Custom Audiences – oparte na bazie danych klientów danej firmy. Możemy targetować (lub retargetować) reklamy już do naszych obecnych klientów. Docieramy w ten sposób do osób, o których już dużo wiemy. Opcjonalnie możemy zastosować też ukryty piksel na naszej stronie. Przykładowo: po 5 miesiącach od zakupu spodni, możemy zacząć targetować reklamę na poszczególną grupę klientów. Spodnie prawdopodobnie już się znosiły i klienci będą chcieli kupić nowe. I widzą naszą reklamę.
11:29

Każdy z nas na Facebooku jest ciągiem kilkunastu cyfr.
Tomasz Rytel, Client Partner, Facebook

11:30Lookalike Audiences – zasadne, wtedy kiedy nasza grupa docelowa już się nasyci i koszty konwersji są coraz większe. Na podstawie bazy naszych obecnych klientów Facebook jest w stanie stworzyć profile potencjalnych klientów, którzy będą zainteresowani naszymi usługami lub produktami. W ten sposób możemy docierać do nowych osób.
11:33Facebook Exchange – czyli remarketingowe działania znane chociażby z Google Adwords. Polega to na kierowaniu reklam do osób, które np. odwiedziły naszą stronę.


Tomasz Rytel, Facebook
Tomasz Rytel, Facebook
11:41 – Facebook pozwala na to, by reklamy przekierowywały na poszczególne sekcje w aplikacji. Jest to deep-linking, dobrze zaprojektowana aplikacja musi dawać taką możliwość.
11:44 Bycie mobile nie oznacza jednej aplikacji tylko na iPhone’y, która w dodatku jest niemierzalna. Po raz któryś dziś pada to stwierdzenie.
11:47 Play dopiero po 4 miesiącach optymalizacji osiągnął zadowalające wyniki. Sprzedaż przez Facebooka wzrosła o 452%. W chwili obecnej Facebook ma swój udział w 50% sprzedaży generowanych przez Play online.
11:49 Zasięgiem organicznym nie robi się sprzedaży na Facebooku.
11:50 Facebook ma 40 partnerów technologicznych globalnie (wąska, wyspecjalizowana grupa firm). Warto z nimi współpracować przy optymalizacji kampanii, szczególnie jeśli prowadzimy ich dużo i nie dajemy rady z analizowaniem wyników.
11:53 Koniec prezentacji na temat działań reklamowych na Facebooku. Duże brawa.
11:54 Czas na Skuteczne budowanie więzi z e-klientem + raport 2013 wskaźników lojalności w e-commerce. Prezentuje Zbigniew Nowicki, CEO, opiniac.com;
11:57 “1% wzrostu lojalności klientów oznacza 100 mln dolarów przychodu”. Michael Glenn, Executive Vice President, FedEx
12:02 Jacy są klienci? 25% klientów, jak jest problem, macha ręką, pogodzi się z nim i nie podzieli się z nikim. Tylko 10% dzieli się doświadczeniami, opiniami, co pozwala firmom zareagować i rozwiązać problem. 65% nigdy nie wyrazi swojego zdania, ale podzieli się wnioskami z mnóstwem innych osób.
Zbigniew Nowicki, CEO, opiniac.com
Zbigniew Nowicki, CEO, opiniac.com
12:10 Badanie ROPO – czyli Research Online, Purchase Offline. Wzięto pod uwagę 5 segmentów produktów: RTV/AGD, Książka/film/muzyka, Wyjazdy edukacyjne, Drogerie/kosmetyki, DIY (narzędzia, materiały budowlane i ogrodnicze).
12:36 Teraz jest mowa o case CupSell.pl, który wysyłał koszulki na wymianę nawet bez zwrotu towaru. Niektórzy postanowili to wykorzystać i na jednym forum internetowym pojawił się wpis:

Mam do was info! Kupcie byle jaką koszulke na CupSell.pl, a gdy już do was kurier przyjedzie zadzwońcie albo napiszcie maila na biuro@cupsell.pl, że doszła za mała lub coś wam się nie podoba to debile wysyłają na swój koszt darmową koszulkę. Ja mam już 4 i walczę o kolejne najlepiej na różne maile i nazwiska.

CupSell.pl częściowo po tym wycofał się z akcji.
12:38 Komentarz z sali: “to nie była próba pozyskania lojalności klientów, lecz sprytnie zaplanowana akcja marketingowa. Świetny przykład marketingu wirusowego”. Zgadzacie się z tym?
12:41 Lunch time. Wracamy o 13:40.
13:41 Dokładnie po godzinie wracamy do Was z relacją live. Teraz czas na panel dyskusyjny “czy e-commerce się opłaca?” Moderatorem jest Tomasz Kołaszyński z Qtravel.pl. Paneliści to: Viren Bhandari, CEO, skarpetkowo.pl; Wojciech Buczkowski, prezes zarządu, Komputronik S.A.; Piotr Pajewski, prezes zarządu Smart RTB Sp. z o.o.; Katarzyna Jeznach, Fact-Finder.

Panel dyskusyjny
Panel dyskusyjny
13:51

W Indiach jest dziki kraj. E-commerce nie działa.
Viren Bhandari, CEO, skarpetkowo.pl

13:54

Komputronik na rozwój swojego sklepu internetowego wydał już kilka ładnych milionów i ten kanał jest cały czas rozwijany. Oczywiście jest to mniejsza kwota, niż koszta punktów offline.
Wojciech Buczkowski, prezes zarządu, Komputronik S.A.

13:56 – Internet dla Komputronika jest rentowny. Według Wojciecha nawet jeśli wychodziliby na zero, to i tak byliby obecni online.
13:59 – Trudno jest porównywać online z offline. Każdy kanał ma swoją specyfikę.
14:01

Jak dotrzeć do klientów? W sklepie jest 20 tys. produktów. Nie warto promować samego sklepu, tylko poszczególne produkty dla wybranych grup klientów. Narzędzia typu Smart RTB przychodzą tutaj z pomocą.
Piotr Pajewski, prezes zarządu Smart RTB Sp. z o.o.

14:03

Crosselling i upselling przeszkadza klientom w online. W offline jest to jak najbardziej akceptowalne.
Viren Bhandari, CEO, skarpetkowo.pl

14:07 – Najlepiej zacząć od niedużej ilości asortymentu i na tym się skupić. Reklama jest ważna, ale inwestujmy w obsługę klienta – twierdzi Viren. Klienci nie dostają informacji o statusie zamówienia, o wysyłce. Brakuje tutaj tzw. human touch. Viren stara się cały czas mieć kontakt z klientami, nawet sam dostarcza swoje przesyłki. Inni się tego wstydzą, bo jak to tak: CEO ma przy okazji zabrać przesyłkę do klienta?
14:08 – Warto też wspomnieć, że Viren nie tylko zajmuje się swoim biznesem. Od całkiem niedawna na Youtube prowadzi swój program “Viren gotuje”. Polecam!


14:11 – przywołany został przykład Nokautu. Zawsze może stać się coś nieprzewidywalnego. Ryzyko w e-commerce jest cały czas obecne. Chociaż jeśli stosujemy zasady zgodne z polityką Google, to raczej możemy spać spokojnie.
14:15

Nie ma biznesu bez ryzyka. Jeśli nie chcemy ryzykować, nie jesteśmy w stanie rozwijać biznesu.
Katarzyna Jeznach, Fact-Finder

14:18 – Viren na promocję sklepu skarpetkowo.pl nie wydał ani złotówki na reklamę. Cały ruch na stronie jest organiczny. Można? Można.
14:19 – Warto prowadzić blog firmowy, to się po prostu opłaca. Zdanie powtarzane wiele razy, coraz więcej firm działa w ten sposób.
14:21 – Viren nie powstrzymał się od “chamskiej reklamy” i powiedział o kanale, o którym wspominałem poniżej “Viren gotuje”. Ludzie pytają się jakich przypraw używa, gdzie mogą kupić produkty, które pokazuje na filmach. W związku z tym niebawem chce otworzyć sklep z indyjską żywnością i przyprawami. Piękny przykład wyprzedzającego content marketingu
14:23 – W Komputroniku 10 osób zajmuje się opisywaniem produktów, 2 fotografów robi tylko zdjęcia nowości. Miesięcznie w sklepie pojawia się 1500 nowych pozycji (tylko branża IT).
14:25 – Nie ograniczajcie się tylko do polskiego rynku. Warto pomyśleć również o innych wersjach językowych i wysyłaniem swoich produktów za granicę.


14:40 – czas na ścieżki równoległe. Będę prowadził relację z prezentacji pod nazwą “Marketing automation – jak pozyskać klienta on-line”, którą poprowadzi Grzegorz Błażewicz z SalesManago.
Prezentacja na razie się jeszcze nie zaczęła. Trwa luźna dyskusja o e-biznesach uczestników.
Prezentacja na razie się jeszcze nie zaczęła. Trwa luźna dyskusja o e-biznesach uczestników.
15:02 – Marketing Automation nie jest przeznaczony wyłącznie dla dużych i ogromnych firm. Coraz więcej mniejszym przedsiębiorstw korzysta z tego rozwiązania.
15:05 – Dzięki Marketing Automation po raz pierwszy marketer może dysponować poważnym narzędziem do swojej pracy. Narzędziem, którym może przekonać swojego prezesa.
15:08 – Marketing Automation pozwala nam śledzić digital body language. Wiemy, kto odwiedza naszą stronę, jak się zachowuje, co kupuje, na co zwraca uwagę. Jesteśmy w stanie identyfikować klientów i dostarczać im skrojone na miarę oferty.
Grzegorz Błażewicz z SalesManago opowiada o zaletach Marketing Automation
Grzegorz Błażewicz z SalesManago opowiada o zaletach Marketing Automation
15:12 – Treści zamieszczone w Encyklopedii Britannica zajmują około 1 GB danych. 3 GB danych z marketing automation potrafi zgromadzić firma z bazą klientów 1000 – 10000 w ciągu jednego roku.


15:18 – Strategia “Spray and pray” nie jest dobra. A niestety zdarza się często.
15:21 – Efekt “Apacza”. Klient w sklepie. Podchodzi do niego pan z obsługi i pyta: –W czym mogę pomóc? A on na to: A paczę sobie tylko. Odwrócony efekt ROPO (research offline, purchase online).
15:24 – Coraz bardziej powszechne jest przechwytywanie apaczy, czyli stosowanie iBeaconów, czy np. drucików RFID w kartach lojalnościowych.
15:26 – E-mail dynamiczny – osoba, która odwiedza stronę WWW, ale nic nie kupuje, w następny dzień otrzymuje specjalnie przygotowaną ofertę, która pasuje do danego klienta. Takie działania stosuje np. Rainbow Tours.
15:38

W Marketing Automation jest jedno wyzwanie. Trzeba wygenerować bardzo dużo dobrej jakości contentu.
Grzegorz Błażewicz, Marketing Automation, SalesManago

16:02 – Przeniosłem się teraz na prezentację związaną z kodami rabatowymi. Prezentację prowadzi Szymon Dobosz z International Coupons Sp. z o.o.


16:08 – Czego nie robić jako reklamodawca? Dawać kod na śmieciowy asortyment, dawać kod 1-dniowy, dawać kod na asortyment obłożony dużą marżą (taki, który się nie sprzedaje), nie korzystać z feedbacku wydawców.
16:20 – I ostatnia już na dziś prezentacja. Będzie trochę o zwierzętach, czyli o pingwinie i pandzie. Czyli jak wykorzystywać ruch organiczny w pozycjonowaniu e-commerce. Prezentację prowadzi Maciej Gałecki, CEO, Bluerank.
16:22 – Google coraz bardziej urozmaica wyniki wyszukiwania. Dodawane są kolejne elementy np. boxy produktowe.
Sympatyczne zwierzątka od Google
Sympatyczne zwierzątka od Google

16:25 – Duplikacje treści są łatwo wykrywalne. I chodzi tutaj zarówno o unikalność tekstów w obrębie witryny, jak i całego Internetu.
16:26 – W przypadku opisów produktów suche pokazywanie specyfikacji nie jest wartościowe według Google. Należy się zastanowić, w jaki sposób chcemy prezentować unikalne, pomocne opisy produktów.
16:31 – Opinie użytkowników na stronie są bardzo ważne. Google lubi takie strony.
16:34 – W kwietniu przeprowadzono test 70 największych graczy e-commerce na polskim rynku. 47% firm prowadzi dodatkowy dział z treściami (blog/aktualności/czytelnia). Branża RTV/AGD i turystyka publikuje najmniej.
16:35 – Średnio o 6% zwiększyła się widoczność strony poprzez założenie bloga.
16:38 – Całość badań znajdziecie pod linkiem Blogowanie polskiego e-commerce.
16:40 – Rich snippets (rozszerzone wyniki wyszukiwania) wykorzystuje jedyne 17% sklepów. Bardzo niska ilość, w szczególności że ten format istnieje od czerwca 2011 r.

Przykład rozszerzonego wyniku wyszukiwania:

rich-snippets-rtv-agd

16:47 – Jest i przykład płyty wiórowej. Chyba najbardziej komentowana płyta w historii Polski. Szczegóły pod tym linkiem. Doskonały przykład dobrego pozycjonowania.
plyta-wiorowa-leroy-merlin
16:50 – Rankingi słów kluczowych tracą na znaczeniu. Wyniki są coraz bardziej personalizowane. Ciekawe, jak za kilka lat firmy SEO będą rozliczać klientów za efekty pozycjonowania. W chwili obecnej są to miejsca w wyszukiwarce Google, np. 1-3, 4-6, 8-10.
16:58 – Majestic SEO – bardzo zaawansowane narzędzie do sprawdzania efektów pozycjonowania. Dostępne są darmowe i płatne konta.
17:05 – Dziękuję za udział w relacji live. Mam nadzieję, że się podobało. Na jutro planuję relację z warsztatów na Twitterze home.pl

W dniach 3-4 czerwca będziemy w Warszawie na siódmej edycji E-commerce Development. Jest to coroczne spotkanie ekspertów, którzy zajmują się sprzedażą w Internecie, są zainteresowani nowymi narzędziami i poszukują innowacyjnych rozwiązań w usługach on-line. Konferencja koncentruje się mocno na praktycznych kwestiach, przyświeca im formuła: praktycy – praktykom. Prezentowane treści i przykłady są zróżnicowane – odnajdą się też tam osoby, które dopiero zaczynają przygodę w e-commerce. Organizatorem wydarzenia jest Puls Biznesu.

Na konferencji prowadzone są dwie równoległe ścieżki, każdy może uczestniczyć w tych tematach, które go bardziej interesują. Po raz pierwszy konferencja została uzupełniona praktycznym warsztatem z zakresu przyszłości rynku m-commerce. Podczas tegorocznej edycji przedstawione zostaną case studies takich firm jak m.in. Poczta Polska, Allegro, Komputronik, Qtravel, Google, Skarpetkowo.pl, Empik, Coupons.pl, Yves Rocher, Gamfi, Facebook i wiele innych.

Przegląd tematów konferencji

  • Przegląd dyskusji konsumenckich online;
  • Wszystko o m-commerce, jako krok milowy po e-commerce;
  • Budowanie więzi z e-klientem na podstawie Customer Experience Management;
  • Możliwości e-commerce na Facebooku;
  • Marketing automation – jak pozyskać klienta on-line i nie zwariować;
  • Cała prawda o omnichannelu;
  • Jak znaleźć się na szczycie w wyszukiwarce, czyli skuteczne pozycjonowanie e-sklepu w sieci;
  • Kody rabatowe jako sposób promocji bez ryzyka;
  • Asymetryczny merchandising oraz showrooming;
  • Debata z udziałem najważniejszych przedstawicieli branży na temat opłacalności rynku e-commerce.

Szczegółową agendę wydarzenia znajdziecie pod linkiem E-commerce Development w zakładce Program.

Relacja live na blog.home.pl

Na blog.home.pl będziemy relacjonować to wydarzenie na żywo. Najważniejsze kwestie, inspirujące cytaty, zdjęcia, wypowiedzi prelegentów – to wszystko u nas na blog.home.pl już w dniach 3-4 czerwca.

SONY DSC

home.pl wspiera rozwój firm w Internecie

home.pl jest największym w Polsce dostawcą usług internetowych dla klientów biznesowych i indywidualnych. Jako członek globalnej grupy United Internet firma jest liderem branży również w Europie.

#wspieramyrozwójfirm