Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Co to jest domena?

Co to jest domena?

Domena to adres internetowy przypisany do każdej strony www. Składa się z nazwy i rozszerzenia. Nazwa jest niepowtarzalna, dzięki temu można odnaleźć ją w Internecie.

Jakie są typy domen?

Czym kierować się przy wyborze domeny, co wziąć pod uwagę? Wybierając nazwę można zdecydować się na jedno z wielu rozszerzeń np. .pl, .org, .com. Zależy to obszaru działania. Jeżeli osoba lub firma chce być łatwo wyszukiwana w światowych zasobach Internetu powinna zdecydować się na domenę globalną.

Do tej kategorii zalicza się m.in. rozszerzenia: .com (firmy), .info( informacje), .edu (edukacja), .gov (rząd). Dziś podział domen ma charakter umowny. Widać to szczególnie na przykładzie stron.com. Obecnie witryny z takim rozszerzeniem są uniwersalne, a nawet bardziej powszechne niż domeny narodowe. Coraz większą popularnością cieszą się także domeny NTLD.

Czym są domeny narodowe? Każde państwo ma przydzielony skrót składający się z dwóch liter np. .pl to Polska, .be Belgia, a .pe Peru. Według statystyk instytutu badawczego NASK, który zajmuje się rejestrem domen, 67% wszystkich polskich adresów to nazwy w rozszerzeniu .pl. Tylko 16% stanowią domeny funkcjonalne z końcówką .com.pl

Jeśli chcesz rozbudować swoją stronę o sklep, blog lub inne dodatkowe funkcjonalności skorzystaj z możliwości utworzenia subdomeny. To adres internetowy, który tworzony jest w ramach głównej domeny. Dzięki temu możesz wyodrębnić kilka działów. Np. subdomeną strony home.pl jest strona blog.home.pl i pomoc.home.pl. Domenę zarejestrujesz poprzez naszą szybką wyszukiwarkę pod adresem https://home.pl/domeny.

Czy warto decydować się na adres regionalny?

Z powodu coraz większej liczby stron w globalnej sieci, czy warto zmniejszać zasięg swojej witryny i zdecydować się na rozszerzenie dotyczące najbliższej okolicy? To dobre rozwiązanie, dla przedsiębiorców działających lokalnie.

Klient, który wpisuje w wyszukiwarkę „fizjoterapia Olsztyn” łatwo odnajdzie w wynikach wyszukiwania przedsiębiorstwo, które korzysta z domeny regionalnej .olsztyn.pl. Pod takimi adresami znaleźć można również strony lokalnych organizacji i instytucji np. pck.lodz.pl, muzeum.wloclawek.pl.

Zakup domen z regionalną końcówką to dobry pomysł również dla firm, które działają na terenie całego kraju, ale mają odziały w miastach wojewódzkich. Wykupując adres firma.miasto.pl dla wszystkich oddziałów ułatwia się odnalezienie strony dla klientów z wszystkich regionów. Rezerwacja wszystkich możliwych adresów ochroni przed cybersquattingiem, czyli rejestracją adresów internetowych znanych osób lub firm identycznych z nazwą wybranej firmy i odsprzedawania ich po zawyżonej cenie. Zapobieganie temu zjawisku to ochrona przed bezprawnym użyciem znaku towarowego w nazwie strony internetowej.

Kiedy domena wygaśnie?

Każdy adres posiada swój cykl życia, liczony od chwili zarejestrowania domeny. Cykl ten jest uzależniony od regulaminu rejestru tego, kto zarządza danym adresem (dla domen .pl zajmuje się tym NASK) oraz jaki jest typ rozszerzenia. Podczas przedłużania ważności domeny wymagane jest uiszczenie dodatkowej opłaty, która pobierana jest przez rejestr np. NASK. Jeśli nie przedłużysz ważności domeny, po określonym w regulaminie czasie wróci ona do puli nazw wolnych. Wtedy ktoś inny będzie mógł odkupić Twój adres.

Cykl życia domeny .pl

Cykl życia domeny .pl

Zajęta domena, jak ją odkupić?

Jeśli wybrana nazwa jest zajęta, sprawdź jej dostępność na giełdzie domen. W home.pl możesz kupić domenę, który pochodzi z takiej giełdy. Nie należy obawiać się takiego rozwiązania, ponieważ to wygodny i sprawdzony obrót adresów z rynku wtórnego. Adresy, które można wykupić są zarejestrowane, dlatego giełda gwarantuje bezpieczeństwo transakcji dla obu stron. Środki przesyłane są najczęściej poprzez rachunek powierniczy Escrow. W home.pl proces przejęcia domeny jest bieżąco kontrolowany, a kupno adresu następuje bezpośrednio od obecnego właściciela strony za pośrednictwem home.pl