Domeny

Domeny .it i ciekawostki o Włoszech

W lipcu w naszej specjalnej promocji dostępne są domeny włoskie .it w cenie 29 zł/netto. Pole do zastosowań tej domeny jest bardzo duże: branża IT, zestawienie z angielskim słowem “it”, czy też po prostu naturalne nawiązanie do Włoch. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie różnych ciekawostek dotyczących tego kraju.

Zasługi dla świata

We Włoszech wynaleziono m.in. termometr, fortepian, ekspres do kawy, lody oraz okulary.

60% światowego dziedzictwa kultury znajduje się właśnie we Włoszech.

Jesteś zainteresowany makaronem? Chciałbyś poznać jego historię? Najlepiej będzie odwiedzić Muzeum Spaghetti znajdujące się w Pontedassio. W chwili obecnej na świecie istnieje około 400 rodzajów makaronu.

Włoskie osobliwości

Najkrótsze włoskie nazwiska złożone są jedynie z dwóch liter, np. Bo, Pe, Re.

Pies z dredami? To możliwe. Pasterz Bergamski to stara włoska rasa psów o nietypowym wyglądzie – po około 2 latach życia ich sierść zaczyna przypominać dredy.

Warto wiedzieć na temat nietypowych przepisów we Włoszech. W Neapolu nie zapalisz papierosa na ulicy (jest to zabronione), na Capri nie wolno chodzić w drewniakach, a z kolei w Teggiano po 22 nie można grać w „piłkarzyki”

Mieszkańcy Rawenny zobowiązani są do płacenia podatku od deszczu. Do rachunków doliczane są koszty utylizacji tzw. wód meteorologicznych.

Jak mieć szczęście?

Według Włochów czerwone papryczki noszone w kieszeni chronią przed nieszczęściem.

W mieście Caregnano znajdującym się na północy Włoch funkcjonuje wydział rady miejskiej do spraw szczęścia. Według burmistrza każdy ma prawo do bycia zadowolonym, szczególnie w czasach kryzysu.

Kot kichnął? Włosi wierzą, że jeśli to zobaczyłeś, to będziesz miał szczęście. Chyba jak w Polsce ujrzenie kominiarza i złapanie się za guzik.

Dlaczego warto?

Czekasz na przystanku? Dlaczego nie umilić sobie czasu folią bąbelkową. Takie atrakcje czekają na przystankach autobusowych w Mediolanie.

Kuchnia włoska

W czym tkwi sekret włoskiej kuchni i jej popularności na całym śmiecie? Włosi nie boją się używać aromatycznych przypraw: estragonu, tymianku, oregano.

Oryginalne lody włoskie są sprzedawane są w rolowanych wafelkach lub też w papierowych pucharkach. Najbardziej popularnym smakiem jest śmietankowy i czekoladowy.

Casu Mazu to ser owczy z Sardynii, w smaku podobny jest do gorgonzoli, lecz posiada pewną, osobliwą właściwość. W środku sera żyją larwy, które mogą skakać nawet na wysokość 15 cm.

„Bez imienia” to nazwa baru z Bolonii prowadzonego przez głuchoniemych. Aby zamówić pozycje z menu, trzeba posłużyć się językiem migowym.

lody-wloskie

Czas na świętowanie

Festa della Fragola to letnie święto obchodzone w czasie sezonu truskawkowego – oczywiście na cześć truskawek.

Włosi lubią oryginalne święta. Obchodzą Dzień Powolności, Dzień Uśmiechu i rzecz jasna Krajowy Dzień Pizzy.

A w TV…

Telewidzowie, którym nie spodobało się zakończenie serialu „Una grande famiglia” wystosowali pozwy do urzędu nadzoru nad telekomunikacją. Żądali wznowienia telenoweli.

W programie telewizyjnym „Buona Domenica” rozmowy z gośćmi urozmaicane są skokami w wzwyż. Skaczą tancerze, a także publiczność. W telewizji nie brakuje programów rozrywkowych.

Czas wojny, czas pokoju

Na uczelni w Pizie studenci mogą studiować na kierunku “nauka o pokoju”. Dowiadują się jak zapobiegać wojnom i biorą udział w manifestacjach.

W dzień rozpoczęcia II wojny światowej otworzono restaurację „Le Beccherie”. To właśnie tam powstał pomysł na najsłynniejszy włoski deser – tiramisu.

Muzea, zabytki

W muzeum przy La Scali znajduje się pośmiertny odlew dłoni Chopina.

Na drodze

Ranne zwierzęta na włoskich drogach według ustawy muszą być tak samo traktowane jak ludzie, którzy ponieśli obrażenia. Kierowca, który wiezie ranne zwierzę do lekarza lub szpitala ma możliwość przejechania na czerwonym świetle. Może też przekroczyć dozwoloną prędkość.

Ktoś na ciebie trąbi w Sycylii? Nie musi to oznaczać, że zajechałeś mu drogę. W tym rejonie oznacza to również pozdrowienie drugiego kierowcy.

W domu

Każde narodziny lub adopcje dziecka we Włoszech należy uczcić posadzeniem drzewa. Przynosi to szczęście dla młodego człowieka.

Według Włochów korzystanie z jednego ręcznika przez dwie osoby zwiastuje kłótnię.

Wodę gotuję się w rondelku. Pytanie o czajnik może ich mocno zdziwić.

Zarejestruj domenę .it

W ubiegłym roku prawie 2 tys Polaków zarejestrowało domeny .it – dołącz do tego grona, do końca lipca 2014 w promocyjnej cenie 29 zł netto.

home.pl wspiera rozwój firm w Internecie

home.pl jest największym w Polsce dostawcą usług internetowych dla klientów biznesowych i indywidualnych. Jako członek globalnej grupy United Internet firma jest liderem branży również w Europie.

#wspieramyrozwójfirm