Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jaką domenę wybrać?

Jaką domenę wybrać?

Domena Twojej firmy nie powinna być przypadkowa. Źle dobrana na pewno zmniejsza popularność serwisu, a nawet może przyczynić się do zwiększenia ruchu u konkurencji. Co zrobić, aby domena była zapamiętana?

Na początku warto wybrać rozszerzenie, a następnie nazwę. Rozszerzenie powinno być powiązane z przeznaczeniem strony i zasięgiem. Można decydować się wśród domen regionalnych np. .pl, .waw.pl, funkcjonalnych np. net.pl, org.pl, krajowych np. .se, .de, europejskich .eu oraz globalnych np. .net, .com.

Należy jednak przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim nazwa powinna być powiązana z działalnością i w jakiś sposób kojarzyć się z nazwą przedsiębiorstwa np. hurtowniaobuwia.eu. Firma, która dopiero zaczyna funkcjonować na rynku z większym powodzeniem osiągnie sukces wybierając adres ksero.sopot.pl niż wybierając tylko nazwę firmy nie znaną jeszcze w regionie. Wybierając słowa kluczowe do nazwy jak np. rodzaj działalności i miejscowość poprawi się pozycjonowanie strony. Domeny będą pokazywać się wyżej w wynikach wyszukiwania, co z pewnością wpłynie na ilość odsłon.

Polskie domeny z Tonga

Adres powinien być dość krótki i łatwy do zapamiętania. Jeśli zdecydujesz się na dłuższy, istotne jest, aby nazwa oraz rozszerzenie tworzyły całość, którą łatwo przeczytać. Inspiracją do stworzenia takiego adresu mogą być domeny hybrydy np. strony wspieram.to, jamowie.to. Rozszerzenie tych stron należy do narodowej domeny Tonga.

Dlatego, aby znaleźć dobrą nazwę należy szukać również wśród zagranicznych domen. Dla anglojęzycznych stron odpowiednikiem może być domena Włoch .it. Jeżeli zależy Ci na współpracy zagranicznej zarejestruj rozszerzenia narodowe, tych państw, w których chcesz rozwijać swoją działalność.

Takie domeny budzą zaufanie wśród kontrahentów z innych krajów. Warto pomyśleć o tym, nawet gdy podbój zagranicznych rynków wydaje się odległym celem. Zwiększa się liczba domen, dlatego coraz trudniej uzyskać tę wybraną. Późniejsze odkupywanie z giełdy domen jest większym wydatkiem.

Korzystając z Tropiciela Domen w home.pl, dowiesz się, czy wybrana przez Ciebie domena jest wolna. Jeśli jest zajęta dostaniesz informacje o podobnych wolnych adresach, różniących się np. rozszerzeniem.

tropiciel-domen-homepl

Usuń myślniki

Błąd 404 to często rezultat odwiedzenia strony z myślnikiem w adresie. W zwyczaju internautów jest wpisywanie adresu bez znaków interpunkcyjnych. Znaki te są kłopotliwe i wywołują irytację użytkowników sieci, ponieważ zapamiętują oni przeważnie nazwę strony bez myślnika (podobnie jest z przedrostkami). Może się okazać, że klienci zostaną przekierowani na stronę konkurencji, która zdecydowała się na łatwiejszą nazwę domeny firmowej.

Stosowanie celowych błędów ortograficznych czy składniowych w adresie internetowym wpływa negatywnie na ilość odwiedzin strony, a poza tym naraża na śmieszność. Warto unikać liczb, gdyż ich zapis jest niejednoznaczny. Część osób może zdecydować się na użycie adresu 100porad.pl, a część na stoporad.pl. Dlatego domena powinna brzmieć tak, aby nie było problemu z przekazaniem jej nazwy przez telefon. Warto o to zadbać, a strona internetowa stanie się wizytówką Twojej firmy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze domeny? Szczegółowo wyjaśniamy i podsumowujemy informacje w naszym filmiku