Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Joomla czy WordPress? Aplikacje na jeden klik w home.pl

Joomla czy WordPress? Aplikacje na jeden klik w home.pl

Najczęstszym pytaniem początkującego webmastera nie jest obecnie „Jak to zrobić?”, tylko „Jak to urządzić?”.  Wynika to przede wszystkim z ciągłych poszukiwań pomysłów pozwalających na przyjazną edycję treści strony www oraz jej publikację. Jeszcze kilka lat temu twórcy serwisów bazowali wyłącznie na edycji języka HTML. Metoda ta miała ogromny potencjał, ale nie była też łatwa do okiełznania – żmudne, pracochłonne „dłubanie” w kodzie nie zawsze było odzwierciedlaniem atrakcyjnego wyglądu strony.

Tworzenie stron www dzięki aplikacjom CMS jest efektywne.
Tworzenie stron www dzięki aplikacjom CMS jest efektywne.

Czym jest CMS?

Z pomocą przyszły systemy zarządzania treścią (ang. CMS – Content Management System), które nadają lepszą jakość wizualną stronom internetowym. Zasada ich działania jest prosta i jednocześnie unikatowa dla każdego oprogramowania tego typu. Błędem jest jednak twierdzenie, że CMS wymaga szerokiej wiedzy informatycznej. Zgodnie z nazwą użytkownik „zarządza” i wprowadza treść w takiej formie, jaką chce zobaczyć na stronie. O efekt końcowy dba sama aplikacja. Do obsługi CMS potrzebne są 2 elementy:

  • serwer wirtualny, który spełnia wymagania danego CMS
  • dobre chęci 😉

Pierwszy punkt wydaje się poważny, ale w gruncie rzeczy nie musicie się go obawiać. Zdecydowana większość CMS wymaga do obsługi baz danych MySQL i jest to główny element serwera, o którego obecność musicie się zatroszczyć. W przypadku hostingu home.pl warunek ten spełniają wszystkie usługi z Linii Ekonomicznej oraz Linii Profesjonalnej. Dodatkowo, najpopularniejsze rozwiązania CMS dostępne są w formie Autoinstalatora w panelu administracyjnym.

Wystarczy kilka kliknięć myszką i oprogramowanie do obsługi strony WWW pojawi się na Twoim serwerze bez konieczności czytania instrukcji producenta. Na skrzynkę email otrzymasz również dane do logowania. Warto dodać, że wszystkie aplikacje dostępne w panelu administracyjnym home.pl są bezpłatne. Obsługę Autoinstalatora przedstawiliśmy dokładnie w naszej dokumentacji pod adresem https://pomoc.home.pl/produkty/faq/143 .

Prowadzenie strony internetowej wiąże się z koniecznością zadbania o każdy szczegół.  System CMS może Ci w tym pomóc.
Prowadzenie strony internetowej wiąże się z koniecznością zadbania o każdy szczegół. System CMS może Ci w tym pomóc.

Skorzystanie z aplikacji CMS jest równoznaczne z oszczędnością czasu i pieniędzy, a także postawieniem na sprawdzone, oraz przyszłościowe rozwiązania. Z dobrodziejstw tej technologii korzysta bardzo wiele dużych, znanych firm oraz pojedynczych użytkowników, którzy zamieszczają w sieci swoje wizytówki, strony hobbystyczne lub serwisy informacyjne.

Jakie CMS są popularne?

Jeżeli poszukujesz aktualnie sposobu na prezentację Twojej firmy w Internecie, planujesz blogowanie lub chcesz opublikować swoją pierwszą stronę WWW – warto sprawdzić, który CMS będzie dopasowany do Twoich potrzeb. Pomimo pewnej elastyczności w ich działaniu  – nie każdy może „wyświetlić wszystko”. Są oczywiście systemy lepsze i gorsze, proste w użyciu i rozbudowane, podatne na zmiany i oparte na schematach, dlatego poniżej przedstawiamy 5 najbardziej przydatnych CMSów, które są dostępne na hostingu home.pl:

  • Joomla – zdecydowanie jeden z najczęściej wybieranych systemów do obsługi stron WWW. Wokół Joomli działa bardzo duża społeczność, która stale udoskonala jej funkcjonalności.  Bogactwo dodatków (wtyczki, skrypty, szablony) powoduje,  że jest to CMS bardzo uniwersalny. Idealnie nadaje się do publikacji treści – od prostych witryn po rozbudowane serwisy informacyjne. Joomla posiada również prężnie działające wsparcie techniczne, również w języku polskim.
  • WordPress – najpopularniejsza obecnie platforma dla blogerów, głównie ze względu na prosty w obsłudze panel do zarządzania, edycji i publikacji treści. Jest również doskonałym wyborem dla firm, które chciałyby zamieścić w Internecie swoje portfolio (CMS jest bardzo elastyczny pod kątem edycji szablonu). Podobnie jak Joomla, WordPress posiada bardzo duże zasoby dodatków, które mogą wzbogacić Twoją witrynę.
  • Drupal – prawdziwy „kombajn” wśród CMSów. Posiada bogate możliwości w zakresie tworzenia stron o różnym przeznaczeniu. Z łatwością można z jego pomocą utworzyć np. serwis blogowy lub bogaty portal z wiadomościami. Drupal jest również jednym z lepszych systemów do zarządzania użytkownikami, dzięki któremu użytkownicy mogą odpowiadać za poszczególne elementy witryny internetowej. Lub: mogą decydować o wyglądzie poszczególnych elementów witryny internetowej.
  • PHPBB – bardzo popularny skrypt do prowadzenia forum dyskusyjnego. Dużą zaletą aplikacji jest łatwość obsługi oraz dostępność panelu w języku polskim. PHPBB od dłuższego czasu jest udoskonalany. Powstały również do niego różne dodatki, które usprawniają kontakt z użytkownikami.
  • Moodle – jest to jedna z najbardziej lubianych platform do e-learningu. Moodle pozwala na tworzenie szkoleń za pomocą strony www, weryfikację umiejętności poprzez testy wiedzy (oparte zarówno na pytaniach otwartych jak i zamkniętych), a także gromadzenie danych i generowanie raportów na temat postępów użytkowników korzystających z Moodle.