Dlaczego warto blogować? Kilka słów o blogu personalnym

Natłok informacji w sieci sprawia, że łatwo pogubić się wśród zakładek, odnośników i tego, co publikuje się w social mediach. O ile łatwiej byłoby posiadać jedno miejsce, w którym udostępniasz to, co Cię zainteresuje, odpowiednio dodając tagi, kategorie i komentować to, co jest ważne dla Ciebie. Pomyśl o założeniu bloga.

Blog może być jak przegląd prasy. Taka platforma uporządkuje to, co dotychczas było ulotne. Obojętnie czy będzie to relacja z meczu czy znaleziona przypadkiem piosenka. Blogi stanowią cenne źródło informacji dla internautów. Jako bloger będziesz wykonywać wiele zdjęć i podszkolisz się w fotografii, która może stanie się Twoją pasją? Przy okazji szukania wciąż nowych ujęć rozwiniesz kreatywność, tak pożądaną cechę na rynku pracy. Pomysłowość przyda się także przy zaskakiwaniu swoich odbiorców wciąż nowymi tematami. Im dłużej będziesz pisać, zauważysz, że precyzyjniej przekazujesz to co myślisz, łatwiej dobierasz słowa. Ta umiejętność przyda się w różnych sytuacjach.

Pomysł na deszczowe popołudnie

Blogowanie to hobby, które możesz mieć niezależnie od pogody. Komputer też nie jest potrzebny. Wystarczy telefon z dostępem do sieci. Już nigdy nie pożałujesz, że nie masz przy sobie sprzętu do uchwycenia tego, co wokół czy zapisania spostrzeżeń. Jako bloger nie zapomnisz aparatu czy „archaicznego” notatnika – nigdy nie wiesz, kiedy znajdziesz interesujący temat.

To nie tylko forma rozrywki, ale również możliwość podzielenia się z kimś swoją wiedzą, tym co robisz po pracy, co fascynuje, a nawet przez co nie możesz spać. Masz przy tym swobodę tematyczną. Część takich witryn przypomina poradniki jak np. blog gdziewyjechac.pl, na którym jest wiele map i estetycznych rysunków. Autorzy wyjaśniają, w jaki sposób poradzili sobie z jakąś trudnością. Istnieją nawet blogi, które zajmują się wyłącznie poradnictwem. Blogerzy pomagają sobie nawzajem, wklejając interesujące linki. Znasz książki „Oko dnia” Johnathana Carolla czy „Blog osławiony między niewiastami” Artura Andrusa? Powstały na podstawie tego, co było publikowane na blogu. Tworząc wartościową treść masz szansę, że zobaczą ją również osoby nie czytające blogów.

Poczucie estetyki

Dzisiejsze blogi charakteryzują się dobrym designem, który zachęca do dłuższych odwiedzin na stronie. Warto inspirować się dobrze zaprojektowanymi stronami jak np. blogiem Jacka Kłosińskiego klosinski.net Ile osób czyta biuletyn informacji publicznej, a ile blogi? Ciekawa szata graficzna może zachęcić bardziej niż tematyka. A jakie są korzyści dla autora? Zmienia się jego poczucie estetyki, a także kształtują się nowe nawyki – samodyscyplina, chęć zdobywania informacji i stałego rozwijania się. Nie musisz się znać na sprawach technicznych, koncentruj się na tworzeniu unikatowej treści.

Kwestią czasu jest pojawienie się propozycji współpracy od firm. Warto jednak pamiętać, by sfera komercyjna bloga była jako uzupełnienie publikowanych treści, a nie stanowiła głównego elementu bloga.

Spotkasz podobnych do siebie

Koncentrując się na określonej tematyce na blogu masz szanse poznać ludzi, którzy zajmują się tym samym lub mają podobne poglądy. Blogowa Grupa Samorozwoju akcja-realizacja.blogspot.com to platforma skupiająca ludzi zmotywowanych do zmian w swoim życiu. Posiadanie swojej witryny może sprawić, że będziesz żyć bardziej intensywnie, ponieważ będziesz szukać bodźców, czegoś nowego, czym możesz podzielić się na blogu. Zdobędziesz wiedzę i może zainspirujesz się czymś np. przeglądając spis blogów miłośników pięknych pomieszczeń Polskie Wnętrza polskie-wnetrza.blogspot.com

Trudno uwierzyć, że blog może wpłynąć na zmianę stylu życia? Odwiedź blog Trenta Hamma thesimpledollar.com Trent jeszcze kilka lat temu był bardzo zadłużony. Zaczął interesować się sposobami na oszczędzanie. To pozwoliło mu nie tylko spłacić dług, ale stać się ekspertem. Obecnie doradza innym, jak poradzić sobie z oddaniem pieniędzy.

Polska autorka Justyna Zielińska happyholic.pl również nie szczędzi rad swoim czytelnikom. Jej pasją jest szczęście. Pisze o tym, jak żyć radośniej i pełniej. Daje na to niemal gwarancję, ponieważ wszystkie wskazówki najpierw wypróbowuje na sobie.

CV vs. Blog

Wykorzystaj blog jako swoje portfolio. Studiujesz neofilologię? Zacznij prowadzić stronę w języku obcym. Rysujesz? Umieść w sieci skany swoich prac. Tworzysz muzykę? Podziel się nowym utworem. Wartościowych rzeczy nie warto chować tylko dla siebie.

Prezentując swoją twórczość innym, masz szansę zaintrygować potencjalnego pracodawcę. Lub stać się redaktorem, fotoreporterem jak blogerzy, którzy stworzyli e-magazyn „Zmiana”. Ze względu na konwergencję mass mediów trudno przewidzieć, jakie jeszcze korzyści w przyszłości wynikną z blogowania.

home.pl wspiera rozwój firm w Internecie

home.pl jest największym w Polsce dostawcą usług internetowych dla klientów biznesowych i indywidualnych. Jako członek globalnej grupy United Internet firma jest liderem branży również w Europie.

#wspieramyrozwójfirm