Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Przeglądarka internetowa jest ciekawsza niż myślisz

Przeglądarka internetowa jest ciekawsza niż myślisz

Jedną z pierwszych aplikacji, którą za każdym razem uruchamiasz na swoim komputerze jest z pewnością przeglądarka. To twoje okno na świat Internetu wypełniony mediami, śmiesznymi filmami i portalami społecznościami. Przeglądarka skupia więc w sobie wiele pozytywnych cech – pozwala zaspokoić nasze potrzeby na wieści, rozrywkę, edukację. I tak jak każde narzędzie pomagające w codziennym życiu, powinniśmy o nie zadbać. Jak?

Jeżeli twoja przygoda w sieci zaczęła się kilka lat temu, nieobce powinny być Ci takie nazwy jak Internet Explorer, Firefox, Opera, Chrome i Safari. Największe firmy branży IT starają się dostarczyć do użytkowników swoje przeglądarki, argumentując to wieloma korzyściami, nierzadko próbując przy okazji budować tożsamość marki. Pierwszą przeglądarką w historii był Nexus (znany inaczej jako…WorldWideWeb) z roku 1990. Obecnie jest ich ponad 80, przy czym mniej niż połowa jest w pełni wspierana i udoskonalana. Nie martw się – nie musisz ich znać i próbować , gdyż większość posiada zawężone funkcjonalności. Powszechnie używanych jest 5 przeglądarek, które wymieniłem powyżej. Dlaczego warto się nimi zainteresować?

Po pierwsze – kwestia bezpieczeństwa

Należy pamiętać, że przeglądarka to nic innego jak oprogramowanie do odczytywania danych, które pobieramy z sieci. Może ono posiadać błędy programistyczne, których nie zauważysz na pierwszy rzut oka. Luki w zabezpieczeniach zawsze działają na Twoją niekorzyść, dlatego warto zadbać, aby na komputerze/tablecie/smartfonie funkcjonowała zawsze aktualna wersja przeglądarki. Część z nich posiada opcję autoaktualizacji, która aktywuje się od razu po uruchomieniu przeglądarki. Niektóre wymagają jednak naszej ingerencji. Sam proces aktualizacji jest jednak prosty i nie powinien przysporzyć problemów początkującym. W zakładkach aplikacji należy znaleźć odpowiednią opcję i podążać zgodnie ze wskazówkami producenta. Poniżej zamieszczamy przykład aktualizacji Mozilli Firefox.

Dzięki zakładce "Pomoc" pobierzesz i zaktualizujesz przeglądarkę Mozilla Firefox.

Dzięki zakładce „Pomoc” pobierzesz i zaktualizujesz przeglądarkę Mozilla Firefox.

Po drugie – dodatki, dodatki, dodatki

„Goła” przeglądarka to nieciekawa przeglądarka. Warto sprawdzić, jakie dodatki dla niej przygotował producent lub zewnętrzni użytkownicy. Estetyczne okienko z prognozą pogody? Na pewno pozwoli Ci zaplanować popołudnie. Możliwość zapisania treści strony WWW do pliku PDF? Ułatwi wykonanie poprawnego wydruku treści lub archiwizację stron dla własnych potrzeb. Narzędzia synchronizujące dane w innych aplikacjach tego samego producenta? Ciekawe rozwiązanie, które przyśpieszy wymianę danych z pracownikami. Panel dodatków to zawsze osobna zakładka, co zwiększa wygodę użytkowania – możesz dzięki temu w pełni spersonalizować przeglądarkę dla własnych potrzeb. Pamiętaj jednak, że dodatki również należy aktualizować na bieżąco.

Po trzecie – aby być na czasie

Jest to argument, który jest często pomijany, a który jest równie ważny jak inne. Internet cały czas się rozwija, strony www są bogatsze w treść, a przy tym wymagające dla przeglądarek. Uruchomienie nowoczesnej witryny na starej przeglądarce może być problematyczne – brak obsługi niektórych skryptów oraz przestarzały silnik (tzw. layout engine) spowoduje, że strona www będzie przetwarzana bardzo długo lub w ogóle. Stąd wspomniana powyżej konieczność aktualizacji. Część nowoczesnych paneli pocztowych, serwisów WWW oraz gier wymaga posiadania przeglądarki w konkretnej wersji. O szczegółach powinien Cię poinformować dostawca treści, zazwyczaj jest to odpowiedni komunikat przy wyświetlaniu danej witryny.

Czy używanie jednej, aktualnej przeglądarki załatwia wszystko?

Nie. Dla poprawnego odczytywania witryn i bezpiecznego surfowania po Internecie warto posiadać minimum 2 przeglądarki. Dotyczy to zwłaszcza użytkowników urządzeń mobilnych, ale również komputerów stacjonarnych. Wiele rozwiązań powiązanych z kodowaniem języka HTML, obsługi technologii Flash i Javascript powoduje u niektórych przeglądarek trudności.

Na koniec garść statystyk

Liczba użytkowników przeglądarek zmieniała się w ostatnich latach diametralnie. Na pomoc przychodzi tutaj serwis statscounter.com, który aktualizuje na bieżąco statystyki wyświetlania stron www. Dane prezentują się bardzo ciekawie jeżeli weźmiemy pod uwagę rozwój technologii internetowych w ostatnich 4 latach. Poniżej wykres ukazujący procentowy udział przeglądarek używanych na całym świecie w grudniu 2010 roku:

statscounter1

Źródło – www.statscounter.com

 

I dla porównania wykres z bieżących danych – październik 2014:

 

Źródło - www.statscounter.com

Źródło – www.statscounter.com

 

W oczy rzuca się przede wszystkim ogromny spadek użytkowników Internet Explorer i jednoczesny skok liczby entuzjastów Google Chrome. Warto jednak dodać, że w tym zestawieniu połączono wszystkie wersje, jakie Microsoft wydał dla kolejnych odsłon systemu Windows – IE7, IE8, IE9, IE10, IE11.

Jak na tym tle przedstawia się Polska?

 

Źródło - www.statscounter.com

Źródło – www.statscounter.com

 

Przeglądarkowe trendy są nieprzewidywalne. Niewykluczone, że na przestrzeni następnych 10 lat pojawi się kolejny wielki gracz, który przyciągnie uwagę użytkowników niekonwencjonalnym podejściem oraz ciekawymi funkcjonalnościami. Jaki kierunek obierze oprogramowanie? Czy doczekamy się pierwszej przeglądarki w formie hologramu? A może internetowi giganci połączą się i stworzą coś, co zmieni historię Internetu? Jesteśmy niezmiernie ciekawi, jak będziemy przeglądać strony www w przyszłości.