8 najbardziej wpływowych kobiet w branży IT

8 najbardziej wpływowych kobiet w branży IT

Tam, gdzie tworzone są nowe technologie potrzebny jest kobiecy potencjał. Dlaczego? Duże znaczenie mają tutaj kompetencje analityczne i umiejętność budowania długotrwałych relacji biznesowych. Kim są najbardziej wpływowe kobiety w IT? Jak wyglądały początki ich kariery? Czym się pasjonują i co robią po pracy?

Poniższe zestawienie jest oczywiście maksymalne subiektywne, aczkolwiek niepozbawione solidnych fundamentów. Przyjrzeliśmy się różnym gałęziom IT, tak aby „wyciągnąć” najciekawsze nazwiska, niekoniecznie z pierwszych stron gazet.

1. Amy Henning. Czy kobiety lubią grać w PS3? Dla Amy Henning przyjemnością jest także ich tworzenie. W branży jest od 18 lat. Współtworzyła m.in. gry: serię Uncharted oraz Legacy of Kain. Obecnie pracuje na stanowisku dyrektora kreatywnego w Naughty Dog.

2. Lisa Sugar – właścicielka medialnego imperium internetowego. Spełniła się tworząc coś specjalnie dla kobiet. Ciepło brzmiące nazwisko pozwoliło na nazwanie firmy po prostu Sugar Inc. Wraz mężem w 2005 roku stworzyła serwis popsugar.com, a następnie sieć blogów, które obecnie odwiedza 17 milionów użytkowników w ciągu miesiąca. Blogi należące do firmy Lisy dotyczą technologii, urody, kuchni, mody, rozrywki, zwierząt, finansów. Co sprawia, że udaje się zainteresować tak różnorodną tematyką? Publikowane z kobiecego punktu widzenia. A kobiety to docenią. O czym jeszcze warto pisać? Lisa i Brian stworzyli także blog, na którym dzielą się swoim życiem rodzinnym. Blogowanie przenika się z życiem.

3. Safra Catz  w 1999 roku dołączyła do Oracle. Już w 2005 roku została dyrektorem finansowym. Obecnie należy do zarządu. Odpowiada za finanse, produkcje i prawne zobowiązania firmy. Jest jedną z najlepiej zarabiających kobiet na świecie.

4. Susan Wojcicki. Chyba najmniej wspominana wśród osób, które tworzyły Google. Za pewne dlatego, że Susan unika wywiadów i kontaktów z mediami. To właśnie w jej garażu powstało wielkie przedsiębiorstwo. Obecnie jest jednym z wicedyrektorów firmy. To ona tworzyła zasady kultury korporacyjnej i dbała o odpowiednie warunki zatrudnienia. Kobiety zwracają uwagę na kolory i estetykę. Nic dziwnego, że to właśnie Wojcicki była pomysłodawcą Google Doodles.

 5. Meg Whitman – miała decydujący wpływ w powstaniu eBaya. Przez 4 lata pełniła funkcję dyrektora generalnego i członka zarządy eBay, od 2011 jest dyrektorem generalnym Hewllet-Packard. Zaangażowana politycznie. Studiowała nauki ścisłe, a następnie przeniosła się na ekonomię. Kilka lat założyła wraz z mężem fundację charytatywną.

 6. Marissa Mayer  – dyrektor generalny Yahoo! od 2012 r.  Została zapamiętana przez to, że objęła to stanowisko w 6 miesiącu ciąży. Pierwszym z pomysłów nowej dyrektor było zlikwidowanie pracy zdalnej w Yahoo! Wcześniej przez 13 lat pracowała dla Google’a biorąc udział w rozwoju m.in. Google Maps, Google Books czy Gmaila. Jej hobby to programowanie i balet.

 7. Sheryl Sandberg  – była wiceprezes Google, od 2008 szef operacyjny Facebooka. Skończyła ekonomię na Harvardzie. Jej roczne zarobki to minimum 30 milionów dolarów. Autorka książek o kobietach w biznesie. Występuje podczas przemówień TED.

8. Virgina Rometty – prezes IBM. Ma decydujący głos w firmie, której wartość szacuje się na 200 mld dolarów.Wcześniej w IBM pracowała na stanowisku wiceprezesa i dyrektora ds. sprzedaży, marketingu i strategii. W 1981 roku została zatrudniona tam jako inżynier systemów. Skończyła informatykę.

Wiele pań bierze udział w różnorodnych szkoleniach, projektach i akcjach. Nie  chodzi tu tylko o wsparcie, a raczej merytoryczną dyskusję. Przykłady? Made With Code, Geek Girls Carrots, Kobiety w IT, Dziewczyny na Politechniki i wiele więcej. Dzięki temu kobiety mogą odnaleźć pasję w tym, co robią na co dzień. Warto przyjrzeć się i znaleźć wymarzoną ścieżkę rozwoju dla siebie. Jak pracuje się kobietom w home.pl? W czym się realizują? Klikając w poszczególne działy sprawdzisz jak wyglądają kulisy pracy w naszym biurze.

TAGI: / / / / / / /

Podobne artykuły