Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Przyjazna strona i nowy algorytm Google? RWD będzie w cenie

Przyjazna strona i nowy algorytm Google? RWD będzie w cenie

Jeśli chcesz, żeby Twoja strona była chętnie odwiedzana przez użytkowników i klientów musisz zadbać o to, aby treści wyświetlały się poprawnie nie tylko na komputerach, ale także na telefonach czy tabletach. Jeszcze w kwietniu Google wprowadzi algorytm, dzięki któremu wyniki wyszukiwania będą uzależnione od tego, czy strona jest przystosowana do wyświetlania na urządzeniach przenośnych. Oznacza to, że jeśli witryna nie jest responsywna, będzie ją trudniej znaleźć w Internecie.

Czynniki, które wpływają na pozycjonowanie strony firmowej

Zmiany, które wprowadza Google są podyktowane komfortem wyświetlania stron. Technologia RWD przestaje być wyborem – staje się koniecznością. Wyobraź sobie, że chcesz kupić książkę, która ma dwa wydania. Pierwsza ma niedostosowane fonty do wielkości strony, niewyraźny tytuł na grzbiecie, interlinię jakby potraktowaną odręcznie, dodatkowo podczas składu ucięto wyrazy przy górnym rogu. Natomiast druga książka ma krój pisma proporcjonalny do wielkości wydania, uporządkowane przypisy dolne i zachowane odpowiednie odstępy między znakami. Którą książkę byś wybrał? Nawet z sentymentu do wydawnictwa – wybierzesz tę, którą wygodniej się czyta i przegląda.

Tak samo jest ze stronami. Jeśli chcesz szybko sprawdzić jakąś informację w Internecie, a masz przy sobie tylko telefon – przeszukasz tę witrynę, w której poruszanie się po menu zajmuje jak najmniej czasu. Jeżeli nie ufasz jeszcze współczesnym trendom i uważasz, że Twoja strona www jest gotowa na zmiany w Google – odwiedź serwis WebbyMonks, który zaprezentował ciekawą infografikę wraz ze statystykami.

biblioteka blog

Będąc w księgarni lub bibliotece zrób test – wybierz kilka wydań tej samej książki i zdecyduj, która najbardziej Ci się podoba. Dlaczego akurat ta?

Dlaczego Google zmienia algorytm na przyjazny stronom responsywnym? Nastąpił znaczny wzrost liczby użytkowników, którzy korzystając z wyszukiwarki łączą się z nią poprzez urządzenia mobilne. Czy witryny bez RWD znikną z wyników wyszukiwania? Nie, ale ich ruch będzie zdecydowanie mniejszy. Warto spojrzeć na te zmiany, jako szanse na podniesienie atrakcyjności swojej WWW. Tym bardziej jeśli zależy Ci, aby przyciągnąć klientów do swojej ofert. Jeśli odbiorca będzie chciał zobaczyć stronę przez smartfona, a otrzyma komunikat, że nie może się połączyć lub mogą nastąpić trudności, są małe szanse, że będzie pamiętał o stronie, gdy wróci do domu i włączy komputer. Poza tym taki komunikat zniechęca, a kryteria wizualne to coś, co buduje pierwsze wrażenie. Estetyczna, czytelna, ciekawa – taka może być tylko strona, która automatycznie dostosuje się do rozmiaru ekranu urządzenia.

Od czego zacząć przygotowując stronę w technologii RWD? Najpierw warto przeanalizować swoją WWW za pomocą narzędzia dla webmasterów, które udostępnia Google. Test zgodności z urządzeniami przenośnymi wykaże, czy rozmiar fontu jest odpowiedni, czy poszczególne elementy nie są osadzone zbyt daleko od siebie, czy menu rozwija się prawidłowo.

Strony w kreatorze Click Web

E-commerce, czyli sprzedawanie i prezentowanie swojej oferty w sieci potrzebuje atrakcyjnej otoczki, jaką może być Twoja strona WWW. Jeśli prezentujesz usługi i produkty wyłącznie online i nie stosujesz standardowych form reklamy, wtedy klienci docierają do Ciebie wyłącznie przez stronę. Staje się ona wizytówką firmy. Dlatego zarówno nasz kreator Click Web jak i sklep Click Shop jest w pełni responsywny. Oznacza to, że już na etapie projektowania możesz sprawdzić w podglądzie, jak będzie wyglądać strona na wybranym urządzeniu. Wystarczy, że w panelu wybierzesz ikonkę trzech ekranów: monitora, tabletu i telefonu.

dkpkj21

Tak wygląda jeden z szablonów Click Web Unlimited w wersji na monitor i telefon.

W przypadku sklepu nowa skórka (szablon) jest od razu dostępna w wersji RWD i nie musisz się martwić o umieszczanie grafiki. Jeśli chcesz, aby ruch z urządzeń mobilnych pozostał taki sam, przygotuj WWW do nowej wersji, dzięki której przeglądanie Twojej strony będzie wizualną przyjemnością. Dlaczego warto? RWD to szybsze indeksowanie stron, jeden kod HTML dla wszystkich rodzajów urządzeń, automatyczne dostosowanie się strony do wielkości ekranu.

Sprawdź, jak tego dokonać w kreatorze stron Click Web lub stwórz wątek na naszym nowym forum.