Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Podsumowanie 2015 roku – co nowego pojawiło się w home.pl?

Podsumowanie 2015 roku – co nowego pojawiło się w home.pl?

Ten rok był dla nas sporym wyzwaniem. Skupiliśmy się w tym czasie na rozwijaniu usług, a także rozszerzaniu oferty. Dynamiczny wzrost zapotrzebowania rynku na różne rozwiązania technologiczne spowodował, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy zrealizowaliśmy więcej projektów, niż kiedykolwiek wcześniej – dowodem ciężkiej pracy jest najszersze w historii home.pl portfolio usług dla sektora MŚP. Zobaczcie, jak wiele dobrego wydarzyło się w „domu”.

Hosting, czyli WordPress i nowe funkcjonalności

Nasz kluczowy produkt doczekał się kolejnych ulepszeń m.in. dzięki wprowadzeniu WordPress Hosting – dedykowanemu pakietowi dla osób, które planują swój biznes i pasje rozwijać na tym najpopularniejszym CMSie na świecie. Prace nad dodaniem usługi trwały kilka miesięcy i były na swój sposób rewolucyjne dla nas jak i klientów. Na kilka tygodni przed uruchomieniem WP Hosting postanowiliśmy uruchomić betatesty na naszym forum dyskusyjnym – dostęp uzyskało około 30 użytkowników, którzy z marszu postanowili sprawdzić parametry i samą jakość hostingu.

 WordPress w home.pl - dyski SSD, wysokie parametry bezpieczeństwa i PHP 5.6 w standardzie.

WordPress w home.pl – dyski SSD, wysokie parametry bezpieczeństwa i PHP 5.6 w standardzie.

Odbiór pakietu był dla nas miłym zaskoczeniem. Zdecydowana większość odniosła się do propozycji usługi pozytywnie, chwaląc przede wszystkim bezkompromisową szybkość (opartą na dyskach SSD) oraz zdecydowanie wyższe parametry bezpieczeństwa. Wspomniane atuty umożliwiły kilkudziesięciu klientom bezproblemową migrację z dotychczasowych serwerów do home.pl. Uzyskaliśmy również potwierdzenie, że wzrost wydajności po przenosinach jest znaczący.

To nasze pierwsze podejście do usługi współdzielonej opartej na dyskach SSD, do tego ukierunkowanej wyłącznie na jeden typ aplikacji. Poza tym to także udana, próba odwrócenia złego wrażenia, że hosting w home.pl nie nadaje się do utrzymywania WordPressów. Popularność usługi przerosła nasze początkowe założenia, a pozytywny feedback od osób migrujących się z hostingów w innych firmach tylko potwierdza, że z usługa WP Hosting SSD to strzał w dziesiątkę – Paweł Skarżyński, kierownik produktu hosting

Ten rok był zresztą dla hostingu sygnowany hasłem „szybkość”, gdyż na platformie wdrożyliśmy kolejne funkcje, które przyśpieszają ładowanie stron internetowych- mechanizm OPcache oraz domyślne włączenie PHP 5.6. Już teraz analizujemy temat dodania kolejnej wersji PHP (7.0), cały czas badamy zalety i ewentualne wady wprowadzenia jej do panelu użytkownika. Niewykluczone również, że w następnych miesiącach pojawią się kolejne wersje, z poprawkami. Zależy nam, aby interpreter wyróżniał się stabilnością. W chwili obecnej włączenie PHP 7.0 przez klienta może spowodować błędy w działaniu stron internetowych.

Warto w tym miejscu dodać jeszcze 2 inne funkcjonalności hostingu współdzielonego, jakie pojawiły się w 2015 roku. Pierwszy – WAF (Web Application Firewall) – chroni pliki na FTP, strony WWW i skrypty przed modyfikacją, wynikającą z działania szkodliwego oprogramowania lub ataku. Już teraz odnotowujemy coraz mniej zgłoszeń od klientów odnośnie potencjalnej wysyłki spamu lub doklejania kodów do witryn. WAF w znaczący sposób uszczelnił hosting.

Administratorzy otrzymali także małe narzędzie do nadzorowania zawartości FTP, czyli webFTP. Dzięki temu nie muszą już korzystać z zewnętrznych aplikacji – wszystkie czynności polegające na dodawaniu, kasowaniu, rozpakowywaniu plików realizują za pośrednictwem przeglądarki i szyfrowanego połączenia.

Poczta

Zdecydowanie jeden z najważniejszych dla nas tematów mijającego roku. Nowa aplikacja, zwiększenie mocy obliczeniowej i ogromny wzrost liczby logowań z urządzeń mobilnych – to zagadnienia, z którymi zmierzyliśmy się jeszcze przed oficjalnym uruchomieniem Nowej Poczty pod adresem https://poczta.home.pl . Postawiliśmy na sprawdzone, nowoczesne rozwiązanie, z którego korzystają dziesiątki milionów użytkowników dziennie, czyli OX App Suite. Wielokrotnie pytaliście, kiedy w poczcie pojawi się kalendarz lub interfejs dla smartfonów. Dzięki OX App Suite, obie funkcje były dostępne jeszcze w wersji testowej w 2014 roku.

Panel pocztowy dla wszystkich urządzeń, bez dodatkowych aplikacji. OX App Suite w home.pl.

Panel pocztowy dla wszystkich urządzeń, bez dodatkowych aplikacji. OX App Suite w home.pl.

Cały czas pracujemy nad udoskonaleniem panelu m.in. poprzez dodatkowe zabezpieczenia wysyłanych wiadomości (o tym napiszemy już niebawem) lub modyfikację skórki (rozszerzyliśmy opcję Widok oraz dodaliśmy warianty kolorystyczne). Nowy webmail to także kolejne opcje, które nie były dostępne wcześniej – mechanizm do wysyłania potwierdzeń wiadomości i edycja stopki w formacie WYSIWYG (bez znajomości kodu HTML). Jeszcze na jesieni uruchomiliśmy nowy mechanizm filtrowania spamu, który aktualizuje globalne zabezpieczenia poczty – więcej pisaliśmy na ten temat w jednym z ostatnich wpisów.

Klienci Cloud Email Xchange również uzyskali kilka nowości w ramach swoich licencji. Aplikacje Text oraz Spreadsheet umożliwiają edytowanie oraz pisanie tekstów, a także tworzenie arkuszy kalkulacyjnych z poziomu panelu pocztowego. Dokumenty zapisywane są w formacie, który można z powodzeniem otworzyć w narzędziach z pakietu Office 365, a także oprogramowaniu open source typu Open Office. Jak wyglądają oba rozwiązania, pokazaliśmy na naszym blogu – kliknij TUTAJ.

Płatności PayU

Wspieramy polskich przedsiębiorców oferując usługi, które przyczyniają się do zaistnienia ich firmy w Internecie, ale również ułatwią obsługę transakcji z kontrahentami. W ten sposób nawiązaliśmy współpracę z liderem płatności elektronicznych PayU, dzięki czemu klienci home.pl mogą korzystać z oferty tego operatora na unikalnych warunkach. Sam proces aktywacji konta PayU uprościliśmy do niezbędnego minimum – wystarczy przejść na stronę https://home.pl/payu i zarejestrować konto poprzez kliknięcie w odpowiedni przycisk.

Udostępnienie oferty płatności elektronicznych jest ważnym wydarzeniem dla home.pl. Tylko dla naszych klientów przygotowaliśmy wyjątkowe warunki korzystania z PayU, z prowizją wynoszącą jedynie 1,7%. Oferta kierowana jest głównie do użytkowników sklepów internetowych Click Shop, które posiadają wbudowaną integrację z PayU. Ale nie zamykamy się tylko na naszą platformę. Duże zainteresowanie ofertą wykazują firmy usługowe, które chciałyby zautomatyzować proces płatności na swoich stronach WWW. Nie bez znaczenia jest także zakres obsługi kanałów e-płatności, gdyż PayU oferuje różne formy przelewów błyskawicznych tj. pay-by-link oraz karty płatnicze. – Dariusz Kowalski, kierownik zespołu produktowego

Własna kopia zapasowa

Nic tak nie wzmacnia poczucia bezpieczeństwa jak kopia danych, którą można przywrócić w kilku prostych krokach. Utrzymywane na twardym dysku dokumenty to skarb, nikt chyba nie chce utracić zdjęć z ostatnich wakacji lub dokumentów do rozliczeń z klientami. Dlatego też dodaliśmy do naszych usług homebackup, czyli aplikację do tworzenia kopii zapasowej plików na swoim komputerze oraz w chmurze.

Dzięki prostym zasadom i małym wpływie na wydajność komputera (możliwość skonfigurowania szybkości przesyłu danych) użytkownik uniknie poważnych strat. Warto wspomnieć, że obecne metody odzyskiwania ewentualnych danych z uszkodzonych nośników fizycznych kosztują nawet kilka tysięcy złotych. homebackup jest skutecznym i stabilnym rozwiązaniem, przede wszystkim jednak jest tańszy niż większość fizycznych rozwiązań na rynku – dane są przetrzymywane cały czas w data center home.pl.

Homebackup pozwala na utworzenie kopii całego komputera wraz ze stanem systemu lub wybranych plików, które po zaszyfrowaniu wysyłane są do chmury i przechowywane przez wybrany przez użytkownika okres czasu. W razie awarii lub kradzieży komputera, utraty danych lub przypadkowego ich skasowania możemy w prosty sposób przywrócić dane na dowolnym urządzeniu podłączonym do Internetu. Bez specjalistycznej wiedzy informatycznej instalujemy prosty program, który pilnuje zdjęć, prac, nagrań lub dokumentów. Od tej pory każdy wybrany plik ma swoją wierną kopię, przechowywaną na serwerach największej firmy hostingowej w Polsce. – Łukasz Daszkiewicz, kierownik produktów bezpieczeństwa home.pl

Sklepy internetowe oraz fakturowanie

Użytkownicy Click Shopa w tym roku otrzymali kilkaset poprawek do swoich sklepów. Większość z nich dotyczyła integracji z systemem aukcyjnym Allegro, tak aby prowadzona przez nich sprzedaż internetowa była jak najszersza. Aby jeszcze bardziej usprawnić działanie sklepu, dodaliśmy integrację z Payu – szybkie płatności za pośrednictwem Pay-by-link są od tej pory już dostępne, co na pewno zadowoli klientów korzystających z szybkich płatności.

Wygodne wystawianie faktur i wykonywanie inwentaryzacji. homebiuro to najlepsze rozwiązanie dla firm usługowych.

Wygodne wystawianie faktur i wykonywanie inwentaryzacji. homebiuro to najlepsze rozwiązanie dla firm usługowych.

W przypadku fakturowania online udało się wdrożyć wiele ciekawych funkcji. W ofercie pojawił się pakiet homebiuro UNLIMITED, zawierający m.in. księgę przychodów i rozchodów oraz rejestr MOSS. Dodatkowo zaktualizowaliśmy aplikację pod kątem rozliczania wielokrotnych faktur zaliczkowych, a także wyświetlania daty kursu waluty – rozwiązanie bardzo przypadło do gustu użytkownikom, którzy wystawiają faktury dla klientów zagranicznych.

Nowości w Office 365, reklama internetowa  oraz Wizyta

Kolejnym ważnym elementem, który zaobserwowaliśmy w zachowaniu klientów jest poszukiwanie przez nich kompleksowych usług ze specjalistycznym wsparciem ze strony dostawcy czy usługodawcy. W związku z takim zapotrzebowaniem w roku 2015 zostały wdrożone dwie usługi, będące usługami dodatkowymi dla Office 365. Są to usługi wsparcia technicznego Office 365 i usługi wdrożenia Office 365, które stanowią szeroko pojętą pomoc w przejściu z tradycyjnego hostingu z pocztą do chmury Microsoftu.

Klient korzystający z takich usług nie musi się martwić konfiguracją usługi czy też migracją ze starego rozwiązania, eksperci home.p zrobią to za niego.  W 2016 zapotrzebowanie na takie usługi będzie jeszcze większe, klienci chcą skupić się na najbardziej kluczowych aspektach swojej działalności – sprzedaży i generowaniu przychodów, potrzebujących usług, które będą wspierać jego główną działalność, nie chcą się martwić czy ta usługa wymaga fachowej wiedzy by ją skonfigurować, chcą z niej od razu korzystać. Przewiduję duże zainteresowania usługami wsparcia technicznego. – Alicja Racka, kierownik produktu Office 365 w home.pl

W 2015 roku uruchomiliśmy także usługę, skierowaną do zdefiniowanej grupy odbiorców. Jest to system rezerwacji Wizyta, który pozwala w łatwy i szybki sposób zarezerwować usługę w salonie kosmetycznym, gabinecie medycznym czy kancelarii. Badania pokazują, że odsetek posiadania stron internetowych przez firmy działające w branży kosmetycznej jest bardzo niski.

W maju nawiązaliśmy również szeroką współpracę z Google i udostępniliśmy ofertę Reklamy Internetowej dla małych oraz średnich przedsiębiorstw. Pakiety powstały w oparciu o doświadczenie najlepszych podmiotów oferujących usługi reklamowe – grupa Wirtualna Polska, favore.pl, SEMstorm czy wspomniane już Google. W ostatnich dniach pojawiła się także kolejna opcja reklamy w sieci, tym razem dla przedsiębiorców lokalnych, czyli Reklama na Start. Dzięki niej, mikoprzedsiębiorstwa lub osoby prowadzące jednoosobową działalność mogą bez specjalistycznej wiedzy dotrzeć do większej liczby klientów w obrębie swojego miasta.

Nowe domeny i zmiany w zasadach rejestracji końcówek .pl

W 2015 roku zaszło wiele zmian w obsłudze domen .pl wprowadzanych przez główny rejestr. Najistotniejszą z nich była informacja o zaprzestaniu przez NASK obsługi Administracyjnej i Technicznej bezpośrednio na rzecz Abonenta. W praktyce oznacza to możliwość rejestracji i obsługi domen wyłącznie u Partnerów Rejestru. Domeny, które jeszcze są utrzymywane w NASK będą musiały zostać przetransferowane do jednego z nich. W innym przypadku wygasną i zostaną usunięte do puli nazw wolnych. Z pozostałych zmian wprowadzanych przez NASK w br. było m.in. zaprzestanie świadczenia usługi testów domen .pl, wydłużenie okresu wygasania oraz zmiana regulaminu nazw domen .pl.

Portfolio dostępnych końcówek w home.pl poszerzyło się w tym czasie o 50 kolejnych adresów globalnych m.in. .xyz, .top, .club, .party , .link, .click. Są to jednocześnie najpopularniejsze domeny NTLD na świecie, których liczba rejestracji przekroczyła już 10 milionów.

Forum home.pl i testy usług

Dotychczasowy serwis do przekazywania sugestii na temat usług – rozwijaj.home.pl – został wygaszony. Od pewnego czasu myśleliśmy już o nowej platformie do komunikacji z klientami, a celem nadrzędnym było to, aby rozmowy z użytkownikami były merytoryczne – to pozwoli lepiej zrozumieć ich potrzeby i dostosować usługi do ich wymagań. Dlatego postawiliśmy na aplikację forum, która jest stale moderowana przez naszych specjalistów. Najbardziej zaskoczył nas świetny odbiór tego kanału. Forumowicze wymieniają się codziennie wieloma poradami na temat tworzenia stron www i prowadzenia sklepów internetowych, a liczba rejestracji rośnie z każdym tygodniem. Jeszcze w okresie letnim mieliśmy około 200 aktywnych kont. Dzisiaj jest to już ponad 600!

Rosnącą popularność forum wykorzystaliśmy do przetestowania nowej usługi hostingowej – WordPress Hosting SSD. Testy trwały kilka tygodni, dzięki czemu upewniliśmy się, że na rynek trafi usługa dopracowana i spełniająca oczekiwania entuzjastów CMS WordPress. Oprócz tego na forum chętni klienci uzyskiwali dostęp do nowych funkcjonalności na swoim hostingu – webFTP.