Bezpieczeństwo

Kopia zapasowa – poznaj tajemnicę bezpiecznego hostingu home.pl

Każda firma wysyłając dane na serwer powinna wziąć pod uwagę jak chronione przed ewentualnym uszkodzeniem lub utratą są pliki, bazy MySQL i poczta. Obecnie na rynku znajdziemy dużo rozwiązań gwarantujących kopię zapasową w chmurze dla prywatnego użytku. Szczególnie popularne są takie aplikacje jak Google Drive i OneDrive, które dublują zawartość naszych smartfonów. Jeżeli korzystasz wyłącznie z komputera stacjonarnego lub laptopa – sprawdź koniecznie, jak pliki na Twoim dysku zabezpieczy homebackup. W przypadku stron WWW potrzeba jednak o wiele bardziej rozbudowanych mechanizmów. Dane firmowe są bowiem bezcenne i są podstawą prowadzonego biznesu.

W home.pl przykładamy bardzo dużą uwagę do procedur bezpieczeństwa przy korzystaniu z nowoczesnych technologii. To dzięki nim strony internetowe klientów są dostępne, stabilne i przede wszystkim objęte codziennym backupem. W każdym momencie klienci mogą liczyć na przywrócenie danych z 3 ostatnich dni. Co ważne, w przypadku plików i baz MySQL mogą to wykonać samodzielnie, gdyż kopie zapasowe są dostępne na FTP. Więcej informacji na ten temat uzyskasz w naszej dokumentacji – TUTAJ.

datacenter-has

To, co wyróżnia home.pl na tle konkurencyjnych rozwiązań to skala działań naszych specjalistów w trakcie wykonywania kopii zapasowej. Wyróżniamy w tym procesie 3 elementy:

Harmonogram kopii zapasowych – program backupu jest na bieżąco aktualizowany o kolejne usługi rejestrowane przez klientów. Dzięki temu każdej nocy backup jest wykonywany na wszystkich maszynach fizycznych, na których znajdują się serwery wirtualne klientów. Co najważniejsze, równolegle realizowany jest proces kopiowania danych poczty email.

Automatyzm i dodatkowa weryfikacja przez administratorów – każdy proces backupu jest zautomatyzowany i monitorowany. Prawidłowość wykonywanych kopii jest sprawdzana przez naszych administratorów, którzy w razie konieczności podejmują odpowiednie działania mające na celu wykonanie kopii zapasowej. Każdy backup jest wykonywany w skali 1:1 z aktualnymi zasobami na serwerach klientów.

Rozproszony system plików – kopie zapasowe nie są przechowywane w jednym centrum danych lub na jednej maszynie. Aby zapewnić 100% dostępność, zastosowaliśmy mechanizm rozproszenia danych na wiele dodatkowych serwerów, który został dodatkowo zsynchronizowany z algorytmem lokalizowania zreplikowanych danych. Oznacza to, że nawet w momencie wyłączenia całego datacenter jesteśmy w stanie dalej zagwarantować dostęp do danych i zapewnić ciągłość pracy.

datacenter1

Backup to wyzwanie!

Kopiowanie danych z perspektywy operatora hostingu to ogromne przedsięwzięcie. Mimo wydajnych i sprawdzonych narzędzi musimy zadbać także o miejsce na replikę baz danych MySQL, poczty i FTP. Użytkownicy wymieniają między sobą coraz więcej wiadomości z załącznikami, rozmiar stron internetowych ciągle rośnie (większość administratorów rozbudowuje swoje serwisy, odchudzanie WWW z grafik jest w mniejszości). Działamy w dłuższej perspektywie i inwestujemy w nowy sprzęt, który jest bardziej pojemny. Nie zmienia to jednak faktu, że co miesiąc na serwerach kopii zapasowych przybywa od 25 do 30 TB danych. Co ciekawe, rozmiar backupu w 2014 roku był 2 razy większy niż w roku poprzednim.

Kładziemy bardzo duży nacisk na bezpieczeństwo danych klientów – to jedna z najważniejszych, zaraz obok stabilności, kwestia związana z dostępnością naszych usług. Wiemy, że dla wielu firm Internet jest głównym źródłem dochodu (np. sklepy internetowe), dlatego też nie możemy sobie pozwolić na żadne ustępstwa. Kiedy większość z nas śpi, mechanizmy odpowiedzialne za archiwizację danych dbają, aby każdy nowy plik, każdy nowy wpis w bazie danych czy nowe wiadomości email objęte zostały naszą cykliczną kopią bezpieczeństwa. Każdej nocy archiwizujemy kilka TB danych, a w ciągu miesiąca jest to mniej więcej 30 TB  – to imponująca liczba, biorąc pod uwagę, że kopie wykonywane są zawsze przyrostowo. – Paweł Skarżyński, kierownik produktu hosting w home.pl

 

 

home.pl wspiera rozwój firm w Internecie

home.pl jest największym w Polsce dostawcą usług internetowych dla klientów biznesowych i indywidualnych. Jako członek globalnej grupy United Internet firma jest liderem branży również w Europie.

#wspieramyrozwójfirm