Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Spam, phishing, wirusy – jak zwalczamy niebezpieczne treści w mailach?

Spam, phishing, wirusy – jak zwalczamy niebezpieczne treści w mailach?

Po ponad sześcioletnim okresie współpracy ponownie zaufaliśmy firmie Vade Retro Technology, która odpowiada za zabezpieczenia antyspamowe na hostingu w home.pl. Kilka tygodni temu uruchomiliśmy nową opcję filtracji wiadomości (więcej szczegółów – TUTAJ), ale tematu nie uznajemy za zamknięty, wciąż pracujemy nad jak najlepszym zabezpieczeniem skrzynek email. Jest to możliwe dzięki naszemu partnerowi.

Świat internetu pędzi do przodu, a w raz z nim liczba niepożądanych treści w sieci. Obecnie 90% wysyłanych maili to niechciane wiadomości – tzw. spam. W przeszłości były one tylko mało groźną reklamą, źródłem nieprzyjemności i spadku wydajności skrzynki mailowej. Jednak dziś coraz częściej zastępują je niebezpieczne wirusy i próby phishingu, coraz bardziej intensywne i ciągle udoskonalane. Taką tendencję potwierdza również raport Gartnera, według którego 65% aktów cyberkryminalnych przeprowadzanych jest drogą mailową. Równolegle do tej tendencji jesteśmy także świadkami ewolucji ataków spamu. Te nie są już tak skomasowane, ale bardziej precyzyjne. Może to być nawet pojedynczy e-mail – jego zawartość potrafi wywołać niemałe spustoszenie na naszym komputerze.

Malware Dridex, czyli jak zwykły spam może okazać się źródłem niebezpiecznej infekcji

Coraz częściej atakują nas wirusy w formie infekowanego załącznika, np. .zip lub dokumentu Microsoft Office (macro wirus). Dostosowują się one z coraz większą łatwością do środowisk, w które celują. Sektor bankowy lub oddziały finansowe otrzymują np. maile zachęcające do zapłacenia faktury w formie załącznika, podczas gdy działy kadrowe są celowane fałszywymi podaniami o prace zawierającymi zainfekowane CV.

Najbardziej znanym takim przypadkiem w ubiegłym roku był malware bankowy o nazwie Dridex. Ten nieprzyjazny program rozsyłany zwykłym spamem, który ostatecznie zniszczono w październiku, spowodował ogromne straty finansowe w wielu firmach, liczone w dziesiątkach milionów dolarów, jednocześnie powodując powstanie nowych zagrożeń – np. malware Shifu.

Ochrona maili to obowiązek!

Jako lider na rynku usług hostingowych, który obsługuje ponad 1,5 mln klientów jesteśmy wyczuleni na zagrożenia związane z korzystaniem z usług mailowych. Dlatego zawiązaliśmy współpracę z firmą Vade Retro Technology.

Nasz sukces oraz satysfakcja klientów są m.in. uzależnione od skuteczności i bezpieczeństwa świadczonych usług. W walce z coraz częściej spotykanym złośliwym oprogramowaniem i phishingiem musimy być wyposażeni w odpowiednie narzędzia. Wszystko po to, żeby zagwarantować naszym klientom najlepszą ochronę przeciwko zagrożeniom pojawiającym się w poczcie e-mail, chroniąc jednocześnie ich reputację. Rozwiązanie oferowane przez Vade Retro Technology aktualizuje się co minutę, 24 godziny na dobę, gwarantując w ten sposób stałą i natychmiastową ochronę naszym klientom i użytkownikom skrzynek pocztowych. – Grzegorz Barcicki, dyrektor IT home.pl.

Wykryć zagrożenia już od pierwszego maila

Podczas gdy inne technologie potrzebują minimalnej ilości maili, żeby wykryć fale ataku, filtr heurystyczny analizuje zachowanie każdego jednego maila – wyjaśnia Adrien Gendre, VP Products. Pozwala to zidentyfikować ewentualne zagrożenie już na poziomie pierwszego podejrzanego maila. Jest to bardziej skuteczne w walce z małymi wycelowanymi falami ataków, coraz częściej wykorzystywanymi przez hakerów, którzy zrozumieli, że „chirurgiczny” i krótkotrwały atak jest trudniejszy do wykrycia i oferuje im lepszy  zwrot z inwestycji.

Opierając się na opatentowanej i unikalnej technologii, rozwiązanie Vade Retro wykorzystuje jednocześnie cztery metody filtrowania, w tym wysokowydajny heurystyczny filtr predyktywny, w całości stworzony przez francuską firmę. Poza nim, rozwiązanie zawiera także silnik automatycznego przeglądania URLi oraz system reputacji, analizując w ten sposób każdą jedną cząstkę tworzącą maila. To w konsekwencji pozwala zbudować szczegółową reputację i/lub heurystyczne schematy właściwe dla Vade Retro.

Na podstawie analizy ponad 235 milionów skrzynek mailowych na świecie chronionych przez rozwiązanie Vade Retro, po raz pierwszy w historii w listopadzie 2015 roku liczba maili zawierających wirusy przekroczyła falę “zwykłych” wiadomości oznaczanych jako spam.

Założona w 2004 r. firma Vade Retro Technology ma siedzibę we Francji oraz biura w San Francisco, Montrealu, Hongkongu i od niedawna w Tokio – podkreśla Marcin Romanowski, Sales Manager Europe w Vade Retro Technology. – Dzięki unikalnej i innowacyjnej opatentowanej technologii, oferowane rozwiązanie jasno wyróżnia się od konkurencji, zwalczając każdy typ zagrożenia, dodatkowo oferując funkcjonalność zarządzania Graymailem. Chroniąc ponad 235 milionów skrzynek mailowych na świecie, rozwiązania Vade Retro Technology są m.in. wykorzystywane przez takie firmy jak home.pl w Polsce, OVH i Orange we Francji, XL Airways i Orange w Anglii, Cisco i DreamHost w USA, BBSec w Japoni, oraz wiele małych i średnich przedsiębiorstw, udowadniając skuteczność naszego systemu niezależnie od kraju, alfabetu, oraz sektora ekonomicznego.