Bezpieczeństwo

Zapomnij na chwilę o WordPressie – jak bardzo popularna jest Joomla?

Tworzenie stron WWW na WordPressie to już właściwie moda. Najpopularniejszy system CMS do publikacji treści systematycznie zwiększa swój zasięg wśród klientów. Mimo wyraźnej przewagi blogowego potentata nie można zapomnieć o konkurencyjnych rozwiązaniach. Doświadczeni użytkownicy wciąż doceniają na rynku obecność Joomli – oprogramowania, które jeszcze kilka lat temu było liderem w swojej kategorii.

Aby opisać możliwości Joomli, należy wrócić do korzeni samej aplikacji oraz filozofii, która odróżnia ją od WordPressa. Jest ona spadkobiercą popularnego Mambo, które było wówczas (2005 rok) godnym konkurentem dla innych rozwiązań do administrowania treścią WWW np. PHP-Nuke, PHP-Fusion etc. Warto pamiętać, że WordPress kojarzony był w tamtym okresie bardziej jako platforma do uruchomienia darmowego bloga pod domeną wordpress.com i nie miał tak silnego wsparcia społeczności. Z kolei dzięki elastyczności Joomli użytkownicy poznawali tajniki tworzenia stron internetowych o różnym przeznaczeniu – serwisy informacyjne, sklepy internetowe i wiele innych.

Popularność Joomli – statystyki

Joomla miała jednak pewien problem – wymagała dużej ilości czasu do opanowania tego CMSa (tzw. learning curve). Nie sprzyjał ku temu dość specyficzny, naładowany funkcjami panel administracyjny oraz kiepska strona wizualna narzędzia. Właśnie,  jednym (ale nie jedynym) z powodów popularności WordPressa jest brzydota Joomli i złe “pierwsze wrażenie” po uruchomieniu aplikacji. Kwestia gustu? Może i tak, ale liczby mówią same za siebie. W 2015 roku:

 • Prawie 75 mln stron internetowych działało na bazie WordPressa, z kolei Joomla napędzała 2,8 mln stron. *
 • W ciągu 12 miesięcy aplikację CMS WordPress pobrano ponad 160 mln razy, Joomla z kolei była pobierana 50 mln razy. *
 • Do WordPressa powstało już ponad 36 tysięcy dodatków, w przypadku Joomli jest ich ponad 5 razy mniej. *
* dane wg CMSreport.com

Czy w tej sytuacji Joomla jest złym rozwiązaniem dla osób poszukujących dobrych CMSów dla swojej strony WWW?

Odpowiedź musi być stanowcza – nie.  To dalej dobrze wspierany i rozwijany produkt, gromadzący wokół siebie wierną i – co ważne – doświadczoną społeczność. Joomla w kilku kwestiach góruje także nad swoim rywalem – jest częściej aktualizowana (mowa tutaj o większych zmianach, a nie skromnych poprawkach), po prostu bezpieczniejsza.

Nie ulega wątpliwości, że WordPress posiada ogromne zalety w postaci intuicyjnego panelu oraz ogromnych możliwości. Sami obcujemy z nim na co dzień, a blog.home.pl jest przykładem jego zastosowania w praktyce. Nie wolno jednak zapominać o Joomli oraz jej twórcach, którzy mocno stawiają na rozwój. Jeszcze w tym roku mają pojawić się 2 kolejne wersje oprogramowania, które przyniosą spore zmiany. Jednym z takich przykładów jest opublikowana kilkanaście dni temu aktualizacja z numerem 3.5, która wprowadziła 2 ważne funkcje: zagnieżdżanie modułów w artykułach, a także funkcję drag’n’drop dla plików multimedialnych – przydatne zwłaszcza dla administratorów serwisów fotograficznych.

joomla35graphic

Dużym atutem nowych odsłon Joomli jest lepsze wsparcie i wykorzystanie dobrodziejstw języka PHP w wersji 7. Na chwile obecną to kolejny czynnik, który wyróżnia tego CMSa w porównaniu do WordPressa. Strony dzięki temu ładują się szybciej, co umożliwia wydajną i stabilną obsługę rozbudowanych serwisów. Pierwsze testy porównawcze wypadły bardzo obiecująco.

Jak wygląda przyszłość Joomli?

Dogonienie WordPressa wydaje się poza zasięgiem. Choć obecna kondycja CMSa wydaje się daleka od ideału, to w dalszym ciągu zajmuje on zaszczytne 2 miejsce pod względem popularności. Na pewno warto skorzystać samemu, aby przekonać się o jego możliwościach i nie zamykać się na opcję “tylko WordPress”. Posiadasz hosting w home.pl? Uruchom autoinstalator w panelu, poczekaj kilka minut i zbuduj testową stronę. Niewykluczone, że to właśnie Joomla skradnie Twoje serce 🙂

home.pl wspiera rozwój firm w Internecie

home.pl jest największym w Polsce dostawcą usług internetowych dla klientów biznesowych i indywidualnych. Jako członek globalnej grupy United Internet firma jest liderem branży również w Europie.

#wspieramyrozwójfirm

Komentarzy

  • Jest intuicyjny, dostrzegamy w nim o wiele więcej argumentów ZA, co nie oznacza że Joomla nie jest wygodna w obsłudze. Dla początkującego użytkownika WP będzie jednak prostszy 🙂

  • Moneetor Odpowiedz

   Z niechęcią, ale muszę potwierdzić, że jest dużo łatwiejszy do opanowania od Joomla. Niestety łatwość obsługi WP pociąga też zbyt dużą “blondynkowatość” zarówno WP jak i wtyczek do niego, a to rzutuje na zbyt małą liczbę ustawień. Zanim znajdziesz w gąszczu wtyczek od WP tą o odpowiedniej ilości ustawień, w Joomla już dawno postawisz stronę.

 1. Witam serdecznie,
  Jeśli chcecie promować swój “autoinstalator” to mocno sugeruję utrzymywanie w nim najnowszego dostępnego wydania, jakim jest 3.5.1.

  Obecnie posiadacie tam wersję 3.4.8, która nie posiada opisywanych przez Was funkcjonalności.

  Pozdrawiam
  Michał Trzepizur

  • Moneetor Odpowiedz

   Ja w Hekko mam już zaktualizowane do 3.5.1. Do tego bardziej elastyczny cennik i bez “promocji” na domeny, gdy na Home po roku płacisz 2x drożej, niż wszędzie indziej. Do tego Hekko docenia lojalność klientów dając rabat wyższy z każdym rokiem. /

   EDIT : nie podajemy linków referencyjnych w komentarzach.

   • Rozumiemy i jesteśmy świadomi oferty konkurencji, sami przerabialiśmy temat rabatów wieloletnich, mamy je nawet w naszej ofercie hostingu. Przy zakupie usługi na 2 lata, dostajesz od razu 20% niższa cenę.

  • Michale, aktualizacja nastąpi w ciągu najbliższych kilkunastu dni. Z reguły jest tak, że aktualizujemy kilka CMSów jednocześnie. Joomla jest na naszej rozkładówce.

 2. ” jest częściej aktualizowana (mowa tutaj o większych zmianach, a nie skromnych poprawkach), po prostu bezpieczniejsza” – chyba coś się komuś pomyliło. Bezpieczniejsza????

  • Moneetor Odpowiedz

   Bezpieczeństwo, jak bezpieczeństwo, Statystycznie i WP i Joomla są jednakowo narażone, z racji swej popularności, z tym że Joomla rzeczywiście jest częściej łatany, a do tego i mniej popularny, więc statystyki wpadek są dużo lepsze. WP jest bezkonkurencyjny, gdy robisz wszystko sam i nie wyskakujesz zbytnio poza funkcjonalność bloga. Dalej wtyczki są już nieodzowne. Joomla ma przynajmniej rozwinięte zarządzanie użytkownikami, ich dostępem i lepszej jakości szablony. W WP standardem jest brak paginacji, bo… szablon nie wspiera. W Joomla to nie do pomyślenia, bo szablon nie ma nic do gadania w tej kwestii.

   Wierz mi, długi art bardzo źle się czyta bez podziału na strony. Kiedyś miałem okazję czytać art z portalu “Zakazana wiedza”. Gościu namachał naprawdę dużo tekstu i to już utrudnia czytanie na raty. Gdy pytałem, dlaczego nie ma paginacji, to powiedział, że z powodu szablonu do WP. Przykre 🙁 .

Dodaj komentarz