Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Porównanie najpopularniejszych antywirusów – co wybrać, aby zabezpieczyć swój komputer lub smartfon?

Porównanie najpopularniejszych antywirusów – co wybrać, aby zabezpieczyć swój komputer lub smartfon?

Cyberbezpieczeństwo staje się coraz ważniejszym elementem prowadzenia firmy i pracy w skomputeryzowanym świecie. Wraz z postępującym „wyścigiem zbrojeniowym” między hakerami i producentami antywirusów, rośnie świadomość konsumentów o metodach zabezpieczania komputerów.

Na rynku istnieje jednak wiele programów i narzędzi do zwalczania złośliwego oprogramowania. Trudno jednak wybrać akurat ten, który odpowiada szczególnym wymaganiom danej firmy. W związku z tym, stworzyliśmy zestawienie dostępnych na home.pl aplikacji antywirusowych i ich funkcji.

Jakie są najpopularniejsze metody ataków?

Pracując przy komputerze, trzeba liczyć się z czyhającymi na każdym kroku zagrożeniami. W roku 2019 najczęściej wykorzystywanymi metodami ataku było ransomware i phishing.

Oprogramowanie wyłudzające pieniądze

Ransomware to złośliwe oprogramowanie, które po zainfekowaniu komputera zaszyfrowuje pliki lub kompletnie uniemożliwia korzystanie z komputera. Jedynymi sposobami na pozbycie się efektów jest opłacenie okupu lub sformatowanie dysku twardego komputera, co wiążę się z utratą danych. Każdy może paść ofiarą takiej metody ataku, lecz najczęściej atakowane są firmy i placówki administracji. Według raportu o cyberprzestępczości, sporządzonego przez Cybersecurity Ventures, szkody wyrządzone przez ransomware w 2019 roku wyniosą 11 miliardów dolarów, a w 2021 – 20 miliardów.

Czym jest phishing?

Phishing jest metodą wykradania poufnych danych jak hasła czy numery kart bankowych podszywanie się pod zaufane adresy e-mail oraz strony internetowe. Podstawowym atakiem phishingowym jest wiadomość podszywająca się pod bank użytkownika, prosząca o podanie danych do weryfikacji. Poza wykradzeniem danych, wiadomości phishingowe mogą także zawierać w sobie oprogramowanie, które instaluje się na komputerze i działając w tle wykrada kolejne loginy i hasła, które użytkownik wpisuje za pomocą klawiatury.

Jaki antywirus wybrać do zapewnienia ochrony w firmie?

Każda firma korzystająca z komputerów powinna posiadać chociaż jedną warstwę zabezpieczeń przed cyberatakami – nawet podstawowy antywirus zainstalowany na firmowych komputerach może uchronić przedsiębiorstwo przed ogromnymi stratami. Pomijając konsekwencje związane z ustawami o ochronie danych wrażliwych jak RODO, zainfekowane komputery narażają dane i finanse firmy, a usuwanie oprogramowania złośliwego jest bardziej czasochłonne i kosztowne, niż zapobieganie infekcji.

W ofercie home.pl znajdziesz wiele programów mających na celu zabezpieczenie Twojego komputera przed złośliwym oprogramowaniem ukrytym w pobieranych plikach i stronach internetowych oraz przed wyłudzeniem danych. Aby ułatwić wybór aplikacji, która będzie spełniać Twoje wymagania, powstało zestawienie porównujące ich najważniejsze funkcje (kliknij lub otwórz obrazek w osobnym oknie, aby zobaczyć szczegółowe porównanie):

Porównanie antywirusów na PC i Androida

Jak widać, dostępnych jest wiele rozwiązań antywirusowych, które różnią się od siebie wspieranymi systemami oraz funkcjami wbudowanymi w aplikacje. Cyberzagrożenia nie ograniczają się tylko do komputerów – smartfony i tablety także podatne są na ataki i kradzież danych. Dlatego dostępne są także aplikacje przeznaczone na urządzenia mobilne:

Porównanie aplikacji antywirusowych na Androida

Najważniejsze funkcje jakie powinien posiadać program antywirusowy

Bezpieczna bankowość online

W obecnych czasach transakcje są wykonywane głównie w formie bezgotówkowej, przy pomocy przelewów online lub zbliżeniowych (np. poprzez moduł NFC w smartfonie). Warto więc upewnić się, że pieniądze firmy są bezpieczne i nie trafią one w niepowołane ręce. Aby zabezpieczyć transakcje, antywirusy analizują strony internetowe, wykrywając próby podszycia się pod stronę lub przekierowania informacji poza docelowy serwis. Skanowanie komputera pozwala także wykryć oprogramowanie jak keylogger, który zapisuje i przesyła tekst wpisywany na klawiaturze komputera.

Ochrona przed wymuszeniem okupu

Oprogramowanie wymuszające okup jest bardzo niebezpieczne i szkodliwe, jednak producenci antywirusów mają sposób na powstrzymanie ransomware. Analiza zachowania programów i procesów działających na komputerze pozwala wykryć oprogramowanie, które próbuje uzyskać dostęp do systemu plików lub wprowadzić zmiany, które według reguł antywirusa są szkodliwe. Zabezpieczenia umożliwiają ostrzeżenie użytkownika o potencjalnym zagrożeniu lub zatrzymanie i usunięcie procesu, który narusza bezpieczeństwo komputera.

Bezpieczna przeglądarka i aktywna ochrona

Pod określeniem ochrony aktywności w internecie kryje się wiele narzędzi i rozwiązań, które nieustannie chronią komputer z dostępem do sieci. Od ataków phishingowych, złośliwego oprogramowania w wyskakujących oknach reklam po pliki cookies śledzące aktywność użytkownika – każde z nich stwarza zagrożenie i wymaga uwagi oraz zabezpieczeń. Antywirusy na bieżąco skanują ruch w sieci (zarówno od jak i do urządzenia, z którego korzystasz), powstrzymując próby dostępu do danych.

Menadżer haseł

Jednym z najsłabszych ogniw w systemie zabezpieczeń komputera jest jego użytkownik. Ludzie lubią wygodę i prostotę użytkowania, przez co często używają prostych haseł, które są nie tylko łatwe do odgadnięcia, ale także do złamania. Korzystając z menadżera haseł użytkownik musi pamiętać jedno, bezpieczne hasło potrzebne do dostępu do programu, w którym można przechowywać i generować inne bezpieczne hasła do innych aplikacji w formie zaszyfrowanej. Programy zarządzające hasłami zapobiegają wyciekowi haseł podczas infekcji wirusem, a generator haseł umożliwia tworzenie trudnych do złamania ciągów liter, cyfr i znaków.

Jak zabezpieczyć firmę przed cyberprzestępczością?

W internecie jest wiele zagrożeń, które mogą bardzo negatywnie wpłynąć na działanie firmy. Oprogramowanie antywirusowe jest niezbędne jeśli firmowe komputery i dane na nich zawarte maja być poza dostępem niepowołanych osób. Dobry antywirus jest jednak tylko jedną częścią cyberbezpieczeństwa – warto także edukować pracowników o zagrożeniach i wprowadzić inne zmiany w systemach informatycznych firmy tj. cykliczne zmiany hasła.

Aby dowiedzieć się więcej o ochronie firmy, sprawdź jak poprawić odporność firmy na ataki ransomware. Szukasz sprawdzonych i skutecznych rozwiązań antywirusowych na rynku? Zajrzyj do naszego sklepu z aplikacjami.