Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Nowy rok szkolny i zagrożenia w sieci – na co muszą uważać uczniowie?

Nowy rok szkolny i zagrożenia w sieci – na co muszą uważać uczniowie?

Wyprawka szkolna dla wielu uczniów i rodziców okazuje się być niemałym wydatkiem: poza zeszytami i przyborami szkolnymi często trzeba też kupić nowe podręczniki zawierające materiały zgodne z nową podstawą programową. Przez kumulujące się koszty uczniowie próbują znaleźć zamieszczane na Internecie skany książek, aby zaoszczędzić pieniądze. Z nowego raportu firmy Kaspersky wynika, że takie próby oszczędzania mogą skończyć się przykrą niespodzianką.

Złośliwe oprogramowanie ukryte w podręcznikach

Eksperci z firmy Kaspersky badający zagrożenia w sieci opublikowali raport pod tytułem „Powrót do szkoły” opisujący zagrożenia wykryte przez ich oprogramowanie antywirusowe. W roku szkolnym 2018/2019 wykrytych zostało ponad 356 tysięcy ataków na uczniów pobierających pliki z Internetu.

Wśród nich, około 120 tysięcy ataków pochodziło z fałszywych i nielegalnie udostępnianych podręczników. Zawierały one w sobie wirusy i konie trojańskie pobierające irytujące programy reklamowe, a niektóre z nich ukrywały malware wykradający pieniądze z konta bankowego.

Gotowe wypracowania w sieci? To może być pułapka

Reszta zagrożeń, czyli około 230 tysięcy, zamieszczona była w rozprowadzanych gotowych wypracowaniach na różne tematy. Ciekawostką jest to, że najpopularniejszą metodą ataku było przestarzałe, uważane za nieaktywne oprogramowanie – mianowicie był to robak „Stalk”.

Po dostaniu się na komputer Stalk stara się infekować wszystkie dostępne urządzenia połączone z tą samą siecią, przenośną pamięć USB, a nawet drukarki. Oznacza to, że jeśli uczeń z zainfekowanym plikiem przyszedł do szkoły lub drukarni, zarażał on tamtejsze urządzenia i każda osoba łącząca się z nimi stawała się kolejnym nosicielem robaka.

Jak bronić się przed zainfekowanymi plikami?

Wyszukiwanie i pobieranie plików z Internetu może się skończyć poważnymi konsekwencjami, jednak są sposoby na ich uniknięcie:

  • Korzystaj z zaufanego oprogramowania antywirusowego, które chroni urządzenia w czasie rzeczywistym. Taką aplikacją jest m.in. popularny i nagrodzony przez ekspertów Kaspersky Internet Security.
  • Uważaj na rozszerzenia plików. Jeśli chcesz otworzyć dokument DOCX lub PDF, a pobrany plik ma rozszerzenie EXE – nie otwieraj go!
  • Staraj się pobierać pliki tylko z zaufanych źródeł jak strony wydawnictwa lub znanych bibliotek. Jeśli strona jest pełna migających przycisków zachęcających do darmowego pobierania, jest duże prawdopodobieństwo, że nie jest autentyczna.
  • Nie otwieraj załączników z nieznanych adresów lub wysłanych bez kontekstu. Jeśli dostałeś wiadomość ze znanego adresu z podejrzanym załącznikiem, o który nie prosiłeś, skontaktuj się z nadawcą i upewnij się, że jest bezpieczny.

Pamiętaj jednak, że przy korzystaniu z sieci przede wszystkim warto zachować czujność. Korzystanie z programu antywirusowego jest dobrym sposobem na zabezpieczenie swoich urządzeń i danych przed atakami złośliwego oprogramowania.

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście… pisanie wypracowań samodzielnie, bez pomocy ze strony gotowych „bryków” z Internetu 😉