Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jak wykonywać kopię zapasową smartfona z Androidem?

Jak wykonywać kopię zapasową smartfona z Androidem?

Smartfony bardzo szybko przeszły transformację od prostych urządzeń telekomunikacyjnych, do wręcz naszych osobistych, elektronicznych asystentów obsługiwanych przez sztuczną inteligencję. To także nośnik wielu danych multimedialnych, książki telefonicznej oraz różnych aplikacji i ustawień. W takiej sytuacji warto pomyśleć nad kopią zapasową, która będzie przechowywana nie tylko na zewnętrznym nośniku. Poznaj skuteczne sposoby na backup smartfona z Androidem.

Kopia zapasowa na koncie w Google – plusy i minusy

Obecnie większość użytkowników smartfonów korzysta z systemu operacyjnego Android. System ten, współpracując z rozwiązaniami Google, synchronizuje dane w telefonie z prywatnym kontem Google lub firmowym kontem Google Workspace za pośrednictwem Google Drive. O ile bezpłatna wersja daje użytkownikowi jedynie 15 GB wirtualnej przestrzeni, tak konto Workspace oferuje od 30 GB do aż 1TB, które w zupełności wystarczą na backup dużych plików i dokumentów przechowywanych w telefonie.

Warto przy tym pamiętać, że pamięć wewnętrzna w smartfonach ciągle się powiększa. Jeszcze 2-3 lata temu standardem w branży były urządzenia z 16-32 GB przestrzeni na pliki. Współczesne smartfony mają już do dyspozycji od 128 do nawet 512 GB, a w urządzeniach z niskiego segmentu cenowego producenci oferują już 64 GB. Z matematycznego punktu widzenia backup oferowany przez Google może przeciętnemu użytkownikowi nie wystarczać.

Jak wykonać kopię zapasową telefonu z Android?

Aby wykonać kopię zapasową telefonu z systemem Android, utwórz bezpłatne konto Google, lub dopasowane do prowadzenia biznesu – konto Google Workspace.

Ustawienia konta Google

Następnie wejdź w ustawienia i znajdź opcję Google > Ustawienia Google

Ustawienia kopii zapasowej na koncie Google

Sprawdź czy masz włączoną opcję tworzenia kopii zapasowej. Jeżeli nie, wejdź w Utwórz kopię zapasową i zaznacz Włącz.

Aktywacja kopii zapasowej na Androidzie

Następnie dodaj do synchronizacji swoje konto Google lub Google Workspace. Limit pamięci wirtualnej będzie uzależniony od posiadanego pakietu. Za pośrednictwem kopii zapasowej Google stworzysz kopię kontaktów, danych z kalendarza, zapisanych sieci WiFi z hasłami, tapet, ustawień poczty elektronicznej Gmail, ustawień telefonu oraz zapisanych ustawień zewnętrznych aplikacji, jeżeli ich regulamin korzystania usługi pozwala na backup danych.

Jak zrobić kopię zapasową zdjęć i muzyki na smartfonie z Androidem?

Aby zrobić kopię zapasową zdjęć w telefonie z systemem Android, należy wykorzystać aplikację Google Zdjęcia. Najprawdopodobniej znajdziesz ją już zainstalowaną na telefonie ponieważ należy ona do podstawowych aplikacji, które są preinstalowane na smartfonach z systemem Android. Jeżeli jej nie masz, możesz bez problemu pobrać ją za darmo z Sklepu Google Play.

Podczas pierwszego otworzenia, aplikacja zapyta o konto do utworzenia pierwszej kopii zapasowej. Od tej pory telefon będzie automatycznie backupował zdjęcia na Twoim koncie Google. Analogicznie, kiedy chcesz utworzyć kopię zapasową muzyki przechowywanej na telefonie, wykorzystaj aplikację Google Muzyka.

Kopia zapasowa zdjęć i muzyki na Androidzie

Rozwiązania Google są bardzo ergonomiczne i pozwalają na tworzenie kopii zapasowej danych po wstępnej konfiguracji, praktycznie bez udziału użytkownika. Mankamentem jest mała ilość miejsca, która wynosi jedynie 15 GB dla użytkowników bezpłatnych kont Gmail. Jednym z rozwiązań na małą przestrzeń jest rozszerzenie posiadanego pakietu np. za pomocą Google One lub zakupienie biznesowej wersji poczty i aplikacji Google czyli Google Workspace, które oferuje od 30 GB do 1 TB pamięci przestrzeni wirtualnej.

Acronis Mobile Backup – alternatywna kopia zapasowa danych z Androida

Rozwiązania Google, zarówno dla użytkowników bezpłatnych jak i posiadaczy konta Workspace są bardzo atrakcyjne. Jednak na rynku funkcjonują również inne aplikacje do tworzenia backupu danych telefonu np. Acronis Mobile Backup. Wybór aplikacji od firmy Acronis jest bardzo dobrą alternatywą.

Ponadto posiada ona jedną, dużą zaletę w porównaniu do rozwiązania Google – za pomocą jednej aplikacji użytkownik wykona backup wszystkich swoich danych, niezależnie od systemu czy posiadanego urządzenia mobilnego. Dodatkowa przestrzeń (do 100 GB) na pewno przyda się przy ochronie kilku urządzeń firmowych tj. smartfony i tablety.

Aplikacja do tworzenia kopii zapasowych Androida - Acronis Mobile Backup

Acronis Mobile Backup to rekomendowane rozwiązanie dla użytkowników, które potrzebują bezpiecznej kopii zapasowej:

  • kontaktów
  • zdjęć
  • materiałów video
  • kalendarzy
  • wiadomości SMS

Kopie zapasowe smartfonów w firmie – o czym warto pamiętać?

Stały dostęp do danych, zarówno tych zgromadzonych na komputerze/ laptopie jak i urządzeniach mobilnych, jest bardzo istotny. Dzięki kopii zapasowej danych, niezależnie od sytuacji zapewniamy sobie komfort stałego dostępu i bezpieczeństwo. Kopia zapasowa danych jest również niezwykle istotna w przypadku używania telefonu czy tabletu do rozwiązań służbowych. Czym kierować się przy wyborze aplikacji do tworzenia kopii zapasowej?

  1. W przypadku użytkowania smartfonów w domu najczęściej zależy nam na zachowaniu zdjęć lub filmów, które nagraliśmy podczas wakacji lub ważnej, rodzinnej uroczystości. W firmach zakres danych przechowywanych na telefonach jest znacznie szerszy – w pamięci urządzenia dostępne są dokumenty PDF, projekty graficzne, faktury, archiwa, a nawet większe pliki multimedialne. Utrata dostępu do takich danych to niepowetowane straty finansowe oraz utrata wizerunku w oczach klientów (zwłaszcza, gdy Twój biznes operuje w segmencie B2B).
  2. Przy backupowaniu urządzeń firmowych zadbaj o to, aby aplikacja z której korzystasz była intuicyjna i łatwa w obsłudze, a przy tym skuteczna (duża liczba bezpłatnych oferuje backup ograniczony czasowo lub tylko lokalnie na karcie SD).
  3. Jednym z ważniejszych czynników przemawiającym za wyborem odpowiedniego rozwiązania do tworzenia kopii danych jest tzw. dostęp do ROOT urządzenia. Jeżeli aplikacja wymaga tego do działania – powinno to wzbudzić obawy o bezpieczeństwo.

Jeżeli chcesz poznać więcej możliwości backupowania urządzeń w domu oraz firmie – sprawdź rekomendacje najlepszych rozwiązań backupowych od home.pl.