Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Sieć CDN (Content Delivery Network) – przyśpieszanie strony WWW w kilku krokach

Sieć CDN (Content Delivery Network) – przyśpieszanie strony WWW w kilku krokach

Ilość treści zamieszczanej w Intrenecie i liczba urządzeń z nim połączonych wciąż rośnie. Duże ilości zasobów jak asortymenty sklepów internetowych czy zasobów na platformach multimedialnych wymagają odpowiednich narzędzi, aby strona poprawnie działała. Jednym z najlepszych rozwiązań jest sieć rozproszona CDN – Content Delivery Network. W home.pl skorzystasz z sieci CDN – jak to zrobić i dlaczego warto go aktywować?

Co to jest CDN (Content Delivery Network)?

Content Delivert Network to system serwerów rozproszonych po wybranym obszarze – np. kraju lub kontynencie. Serwery znajdujące się w sieci współpracują ze sobą, przenosząc zasoby stron tj. kod HTML, pliki javascript, arkusze stylów, zdjęcia lub filmy. Dzięki temu zapewniają szybki dostęp do stron i witryn, niezależnie od liczby i lokalizacji użytkowników.

Najlepszym przykładem działania CDN jest YouTube. Szacuje się, że co minutę na platformie umieszczanych jest 500 godzin wideo. Jest to niewyobrażalna ilość filmów, jednak każdy użytkownik z dowolnego miejsca na świecie może bez problemu obejrzeć nagranie w wysokiej rozdzielczości. Dlaczego? YouTube działa efektywnie i wydajnie dzięki globalnej sieci CDN, która dystrybuuje nagrania i przekierowuje ruch użytkowników na serwery znajdujące się najbliżej urządzenia, z którego korzysta Internauta. Zapewnia to wszystkim najlepsze doświadczenie korzystania z serwisu.

Darmowy CDN - ustawienia w usłudze Ochrona WWW (home.pl)

Jak działają sieci dostarczania treści?

Głównym zadaniem CDN jest usprawnienie działania stron i przyspieszenie czasu ładowania witryn. Działa to na zasadzie przesyłania zamieszczanej zawartości do rozproszonych serwerów, które buforują treść i obsługują użytkowników względem lokalizacji geograficznej. Kiedy ktoś wchodzi na stronę, która jest częścią CDN, sieć przekierowuje żądanie z serwera strony do serwera CDN znajdującego się najbliżej użytkownika. Sieci CDN umożliwiają aktywną komunikację serwerów w celu pobrania i zbuforowania treści, które jeszcze nie zostały rozpropagowane po całej sieci.

Sam sposób działania CDN jest praktycznie niezauważalny dla użytkownika. Wszystkie transfery zawartości i przekierowania odbywają się po stronie serwerów. Efekty sieci rozproszonych jednak bardzo pozytywnie wpływają na doświadczenie użytkownika na odwiedzanej stronie. Treści takie jak zdjęcia i filmy dostarczane są bez opóźnień i w lepszej jakości, a podstrony czy otwierane okna ładują się znacznie szybciej.

Jedynym wyraźnym znakiem działania CDN jest automatyczna zmiana adresu strony. Przykładowo: Twoja strona posiada kilka wersji językowych lub znajdować się w wielu domenach (.pl, .com, .de, .uk). Wpisując adres „nazwastrony.com”, bazując na lokalizacji, użytkownik zobaczy stronę w odpowiednim języku lub zostanie automatycznie przekierowany na stronę w innej domenie – jeśli jest w Niemczech, adres zmieni się na „nazwastrony.de”. Wymaga to jednak od administratora witryny rejestracji dodatkowych domen.

Sieć rozproszona CDN w home.pl

Usługa Content Delivery Network w home.pl oparta jest o technologię i ogromne doświadczenie firmy Comodo. W ramach CDN otrzymujesz między innymi wielowarstwową ochronę przed atakami DDoS, zaawansowane przyspieszanie witryn, czy wstępne ładowanie zasobów.

Aby skorzystać z funkcji CDN w home.pl wystarczy, że posiadasz usługę Ochrona WWW. Z zabezpieczeń oraz funkcji CDN w Ochrona WWW skorzystasz w ramach dowolnej strony WWW (zarówno w home.pl, jak i u innego dostawcy).

Bezpłatny CDN - jak aktywować usługę

Czy warto używać CDN?

Korzyści płynące z wykorzystania sieci rozproszonych są zależne od rozmiaru strony, ilości znajdujących się na niej treści, a także wymagań użytkowników. Wszyscy jednak skorzystają z czterech podstawowych zalet związanych z CDN.

Czas ładowania i jakość strony

Jeśli Twoja strona będzie ładowała się zbyt wolno, użytkownicy zrezygnują z jej odwiedzin. Dzięki rozproszeniu serwerów i wybieraniu odpowiedniego połączenia, dystrybucja danych zajmuje mniej czasu. Twoje strony i zawartość ładują się szybko, a użytkownik od razu zrealizuje cel swojej wizyty. W przypadku treści multimedialnych szybkość przesyłania danych także związana jest z ich jakością, co pozytywnie wpływa na doświadczenie użytkowników.

Dostępność i redundancja

Istnieje wiele czynników, które mogą zakłócać działanie strony – nagły przypływ odwiedzin lub awarie sprzętu są jednymi z najczęstszych powodów braku dostępu do strony. Sieci CDN zniwelują efekty takich sytuacji. Treść zamieszczona jest na wielu urządzeniach, do których sieć może przekierowywać nadmierny ruch. W przypadku awarii serwera CDN automatycznie wyznacza najbliższy, by zapewnić nieprzerwany dostęp do witryny.

Bezpieczeństwo witryn

Sieć CDN także poprawia bezpieczeństwo Twoich stron i witryn. Ulepszając certyfikaty zabezpieczeń i rozpraszając serwery, zabezpieczysz stronę m.in. przed atakiem DDoS, którego działanie polega na zajęciu wszystkich dostępnych zasobów usługi by zablokować dostęp do strony.

Pozycjonowanie strony w Google (SEO)

Algorytmy wyszukiwarek internetowych biorą pod uwagę wiele cech i atrybutów stron. Szybkość ładowania strony, indeksowanie grafiki, zabezpieczenie np. certyfikatem SSL – te elementy wpływają na pozycjonowanie Twojej strony. Korzystając z CDN, pomożesz swojej stronie osiągnąć wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania w Google.

Ustawienia w darmowym CDN w home.pl - aktywacja cache

Dlaczego warto skorzystać z CDN w home.pl?

Sieć CDN w home.pl to jedna z niewielu usług oferujących tak kompletną ochronę i optymalizację stron internetowych. Technologia firmy Comodo uważana jest za jedyną na rynku, która wykorzystuje nauczanie maszynowe – rodzaj sztucznej inteligencji – jako źródło swojego działania. Służy ono do analizowania, agregowania i rozpropagowywania informacji o zagrożeniach po wszystkich serwerach w sieci.

Dużą zaletą CDN w home.pl jest szeroko skonfigurowana sieć. Serwery znajdują się w 29 lokalizacjach na całym świecie. To gwarancja, że każdy użytkownik otrzyma optymalny dostęp do witryny. Specjalna technologia kompresji i buforowania danych pozwoli także na szybszy transfer danych z serwerów do urządzeń odwiedzających.

Bezpłatne usługi CDN (Content Delivery Network) posiadają zazwyczaj ograniczenia w postaci transferu, liczby wywołań domeny na serwerach DNS. Wybierając usługę Ochrona WWW w home.pl otrzymujesz wszystkie niezbędne zabezpieczenia dla swojej strony WWW.