Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Obowiązek stworzenia strony internetowej dla spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych

Obowiązek stworzenia strony internetowej dla spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych

6 września 2019 r. podpisano nowelizację do Kodeksu spółek handlowych, która nakłada na właścicieli spółek akcyjnych i komandytowo akcyjnych obowiązek założenia strony internetowej. Posiadasz taką spółkę? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się co taka witryna powinna zawierać i do kiedy masz czas, żeby ją stworzyć.

Obowiązek posiadania stron internetowych dla spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych

Według artykułu 5 § 5 KSH, który pojawił się w nowelizacji ustawy z dnia 30 sierpnia 2019r.:

Spółka akcyjna i spółka komandytowo-akcyjna prowadzą własne strony internetowe i zamieszczają także na tych stronach, w miejscach wydzielonych na komunikację z akcjonariuszami, wymagane przez prawo lub ich statuty ogłoszenia pochodzące od spółek.”

Ta regulacja stanowi wyjątek do wszystkich zawartych w tej nowelizacji i weszła w życie wraz z początkiem obecnego roku (1 stycznia 2020 r.), a nie od roku 2021. W związku z tym właściciele w/w spółek mają obowiązek stworzenia lub zlecenie projektowania strony internetowej dla swojej działalności. Posiadasz spółkę i nie posiadasz jeszcze strony internetowej? Koniecznie zleć jej wykonanie, w przeciwnym wypadku może grozić Ci grzywna 5000 złotych.

Co powinno znaleźć się na stronie internetowej spółki akcyjnej lub komandytowo-akcyjnej?

Nowo przyjęta nowelizacja do ustawy poza obowiązkiem stworzenia strony, nakłada również na właścicieli spółek konkretne wymogi dotyczące specyfikacji takiej witryny i tego co powinno się na niej mieścić. W ustawie czytamy, że strona WWW spółki ma służyć do w miejscach wydzielonych na komunikację z akcjonariuszami, wymagane przez prawo lub ich statuty ogłoszenia pochodzące od spółek. Co jeszcze powinno znaleźć się na witrynach spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych?

Najważniejsze informacje o spółce

Będąc właścicielem spółki, koniecznie pamiętaj o tym, by zawrzeć na swojej witrynie najważniejsze informacje, takie jak:

 • Oznaczenia firmy spółki
 • Siedziba i adres
 • Informacja o sądrze rejestrowym, w którym przechowywana jest dokumentacja spółki
 • Numer spółki pod którym jest ona wpisana do rejestru
 • Numer identyfikacji podatkowej (NIP)
 • Wysokość kapitału zakładowej i kapitału wpłaconego

Przestrzeń na komunikację z akcjonariuszami

Strona internetowa spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych zgodnie z nowelizacją z dnia 6.09.2019 r. nie będzie już zwykłą wizytówką spółki w sieci. Na właścicieli nałożono obowiązek stworzenia platformy, w której będą mogli utrzymać stałą komunikację z akcjonariuszami i na bieżąco informować ich o sprawach spółki. Jeżeli jesteś właścicielem spółki, rekomendujemy Ci stworzenie na Twojej stronie WWW osobnej zakładki (podstrony) z komponentem blogowym, na której w prosty sposób będziesz w stanie publikować najważniejsze informacje z życia spółki.

O czym spółka akcyjna lub komandytowo-akcyjna powinna informować akcjonariuszy?

Na wcześniej wspomnianej przez nas zakładce z informacjami o spółce warto publikować takie informacje jak:

 • Ogłoszenia o zwołaniu walnego zgromadzenia w projektach uchwał
 • Sprawozdania z działalności organów spółki
 • Sprawozdania finansowe
 • Informacje o strukturze akcjonariatu
 • Dane akcjonariusza większościowego
 • Podstawowe wskaźniki spółki
 • Kalendarium wydarzeń korporacyjnych

Pamiętaj jednak, że prezentacja powyższych treści na Twojej witrynie, nie zwalnia Ciebie z obowiązku publikacji ogłoszeń w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Komu i kiedy zgłosić posiadanie strony internetowej spółki akcyjnej lub komandytowo-akcyjnej?

Samo stworzenie strony internetowej nie wystarczy. Aby spełnić wszystkie wymogi ustawy, każde założenie witryny należy zgłosić do Krajowego Rejestru Sądowego. Zgodnie z art. 22 ustawy o krajowym rejestrze sądowym wniosek o wpis musi być złożony nie później niż w terminie 7 dni od założenia takiej strony internetowej.  Te same regulacje obowiązują spółki, które miały wcześniej stronę internetową, ale zmodyfikowały ją pod kątem wymogów nowelizacji.

Tworzenie strony internetowej dla spółki akcyjnej lub komandytowo-akcyjnej zleć ekspertom

Zaoszczędź czas i zleć wykonanie platformy o której mowa w ustawie profesjonalistom. W home.pl wspieramy klientów od ponad 22 lat. Wśród naszych klientów są również spółki akcyjne i komandytowo-akcyjne. Wejdź na stronę https://home.pl/tworzenie-stron-internetowych/ , uzupełnij formularz, a my odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 godzin i przedstawimy ofertę wykonania strony dla Twojej spółki.