Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Dzień Bezpiecznego Internetu – „Działajmy razem!” by poprawić cyfrowe bezpieczeństwo

Dzień Bezpiecznego Internetu – „Działajmy razem!” by poprawić cyfrowe bezpieczeństwo

Internet jest niesamowitym narzędziem z wirtualnie nielimitowaną liczbą zastosowań. Niestety jego wszechstronność pozwala także na wyrządzanie szkód jego użytkownikom. W związku z tym, w lutym każdego roku obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu, mający na celu edukować o zagrożeniach w sieci.

11 lutego – Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu, odbywający się 11 lutego, powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Na przestrzeni lat, inicjatywa wyszła poza granice Europy i DBI został zaadoptowany przez państwa i organizacje na innych kontynentach.

Głównym celem Dnia Bezpiecznego Internetu jest promowanie bezpiecznego korzystania z sieci i rozwiązań cyfrowych przez dzieci i młodzież oraz edukowanie rodziców i nauczycieli w temacie cyberbezpieczeństwa.

Bartłomiej Klinger, zastępca Dyrektora NASK ds. Projektów Administracyjno-Edukacyjnych.

W tym roku hasło DBI brzmi „Działajmy razem!”, co ma przypomnieć, że za bezpieczeństwo w sieci odpowiadają wszyscy, nie tylko rodzice i opiekunowie młodzieży, ale także firmy i podmioty kreujące krajobraz dzisiejszego Internetu.

Radzimy jak zadbać o bezpieczeństwo w Internecie

W home.pl czujemy się odpowiedzialni za bezpieczeństwo w Internecie, który współtworzymy od 22 lat. Nasze doświadczenie w sieci nauczyło nas wiele o tym jak i dlaczego warto zadbać o swoje cyfrowe bezpieczeństwo. W związku z postępującą cyfryzacją i rosnącymi zagrożeniami w Internecie, oferujemy naszym Klientom kompleksowe rozwiązania, pozwalające zadbać o cyfrowe bezpieczeństwo w pracy oraz w życiu prywatnym.

  • Używaj bezpiecznych, silnych haseł

Bezpieczne hasła to jedna z najskuteczniejszych metod zabezpieczenia swoich danych w Internecie. Względnie prosta zmiana może uchronić Twoje konto bankowe lub pocztę zawierającą poufne dane. Jak powinno wyglądać silne hasło? Zaleca się, by hasło składało się z przynajmniej 12 znaków, zawierało duże i małe litery, liczby oraz znaki specjalne.

Niestety przy obecnej liczbie portali i kont, do których logujemy się codziennie, trudno zapamiętać wszystkie hasła, przez co użytkownicy wielokrotnie używają tego samego hasła. Stwarza to dodatkowe niebezpieczeństwo, dlatego warto zainwestować w program antywirusowy z menadżerem haseł. Menadżer nie tylko bezpiecznie przechowuje zapisane hasła, ale także ułatwia bezpieczne korzystanie z Internetu.

  • Zabezpiecz swój komputer przed złośliwym oprogramowaniem

Wirusy, trojany, programy szpiegujące, ransomware – to tylko kilka z najgroźniejszych rodzajów oprogramowania, które narażają bezpieczeństwo Twoich danych, finansów, a nawet tożsamości. Aby zabezpieczyć się przed takimi zagrożeniami zaleca się używać sprawdzone oprogramowanie antywirusowe, który spełnia potrzeby Twojej firmy czy domu.

  • Bezpiecznie przeglądaj strony i oglądaj filmy

Dużo podróżujesz i łączysz się z otwartymi sieciami Wi-Fi? Chcesz zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci? Zaufany VPN (wirtualna siec prywatna) zaszyfruje dane kiedy przeglądasz Internet. Niezależnie od urządzenia czy systemu operacyjnego, w prosty sposób stworzysz bezpieczne połączenie między tobą a dowolną stroną, którą odwiedzasz.

  • Kontroluj treści w swoim domu

Według raportów NASK, dzieci już od 7 roku życia potrafią płynnie poruszać się w Internecie. Niestety, w sieci istnieje wiele treści i stron, które dzieci nie powinny odwiedzać. Aby zadbać o bezpieczeństwo dzieci zaleca się zainstalować oprogramowanie z narzędziami kontroli rodzicielskiej. Dzięki niemu możesz kontrolować nie tylko na jakie strony dzieci mogą wchodzić, ale także jakie aplikacje mogą włączać oraz ile czasu spędzają przy komputerze czy smartfonie.

  • Prowadzisz stronę? Ona też może być zagrożona

Wiele firm w dzisiejszych czasach prowadzi własne strony internetowe, na których znajdują się różne dane i pliki. Istnieją rodzaje złośliwego oprogramowania, zagnieżdżające się na witrynach internetowych w celu wykradania danych lub rozprzestrzeniania wirusów na komputery odwiedzających osób. Aby zabezpieczyć swoją stronę i zapewnić bezpieczeństwo swoim klientom, możesz skorzystać z zaawansowanej ochrony strony internetowej.

  • Uważaj na phishing, czyli próby wyłudzenia danych!

Phishing jest jedną z najczęściej używanych metod ataku, przez co jest też najbardziej dochodowy dla przestępców. Dowiedz się jak wyglądają ataki oraz jak uchronić się przed phishingiem: