Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jak chronić firmę przed zagrożeniami w Internecie dzięki ESET Endpoint

Jak chronić firmę przed zagrożeniami w Internecie dzięki ESET Endpoint

Skuteczny atak na całą sieć organizacji może rozpocząć się od otwarcia niepozornego maila przez nieświadomego pracownika firmy. Aby chronić przedsiębiorstwa zatrudniające kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt osób producenci aplikacji antywirusowych opracowali rozwiązania typu Endpoint. Na przykładzie rozwiązania ESET Endpoint wyjaśniamy czym są wspomniane rozwiązanie i jak różnią się od innych antywirusów na rynku.

Jaka jest różnica między oprogramowaniem antywirusowym, a rozwiązaniami typu Endpoint dla biznesu?

Aby dobrze zrozumieć oba rozwiązania i dzielące je różnice, warto w pierwszej kolejności wyjaśnić czym jest oprogramowanie antywirusowe.

Antywirusy zapobiegają przed instalacją na komputerze lub smartfonie złośliwego oprogramowania poprzez jego wczesne wykrycie i neutralizację. Choć w języku potocznym przyjęło się, że wszystkie zagrożenia w sieci nazywa się wirusami, to tak naprawdę stanowią one jedynie część zagrożeń czyhających w sieci. Sprawdź wszystkie niezbędne pojęcia w naszym słowniku cyberbezpieczeństwa.

Skuteczność oprogramowania antywirusowego opiera się zarówno na standardowych działaniach takich jak skanowanie i ochrona oparta o bazy sygnatur wirusów, jak i o mechanizmy wykrywania podejrzanych zachowań złośliwego oprogramowania.

Czym są rozwiązania Endpoint i jak chronią firmy w Internecie?

Z reguły każde urządzenie używane przed pracowników w środowisku korporacyjnym nazywane jest punktem końcowym. Obejmują one komputery stacjonarne, stacje robocze, smartfony, tablety, serwery oraz wszystkie inne urządzenia posiadające zdolność łączenia się z siecią. Bezpieczeństwo firmowych endpointów jest zapewniane przez jedną centralną konsolę administracyjną. Jedną z dużych zalet zabezpieczeń typu endpoint, oprócz ochrony przed zagrożeniami zewnętrznymi, jest wsparcie bezpieczeństwa urządzeń firmowych wewnątrz organizacji. 

Największą zaletą zarządzania bezpieczeństwem firmowych endpointów jest koncentracja na zdalnym sterowaniu urządzeniami firmowymi. Administratorzy IT pracujący z systemem bezpieczeństwa organizacji mają dostęp do wszystkich urządzeń za pośrednictwem konsoli do administrowania urządzeniami końcowymi.

Jakie zalety kryje taki sposób zarządzania?

  • to łatwe i szybkie administrowanie zabezpieczeniami na urządzeniach w firmie IT, gdy ta posiada wiele rozproszonych oddziałów oraz dużą liczbę pracowników o różnych stylach pracy,
  • administratorzy mogą wdrażać poprawki i łatki luk bezpieczeństwa zdalnie, bez konieczności przeprowadzania aktualizacji na każdym urządzeniu osobno,
  • to oszczędność czasu i pieniędzy – zamiast kilkudziesięciu osobnych licencji, różnych typów urządzeń oraz lokalizacji pracowników zarządzanie odbywa się z jednego komputera i jednej konsoli.

Kiedy należy wdrożyć w firmie rozwiązania ochrony Endpoint?

Rozwiązania bezpieczeństwa typu Endpoint wyewoluowały z standardowych antywirusów instalowanych na stacjach roboczych. Antywirusy dla biznesu efektywnie zabezpieczają firmę przed zagrożeniami w sieci na wielu poziomach. Jeżeli Twoja firma lub organizacja ma rozbudowaną lub rozproszoną strukturę zatrudnienia (np. część programistów, handlowców, wsparcia technicznego pracuje wyłącznie zdalnie) rozwiązanie Endpoint będzie bardzo dobrym wyborem.

Oprogramowanie antywirusowe typu Endpoint jest szczególnie polecane dla firm z sektora MŚP, dużych przedsiębiorstw oraz korporacji i instytucji samorządowych/ państwowych.

Aplikacje antywirusowe Endpoint - Eset
Konsola w usłudze Eset Endpoint do zarządzania bezpieczeństwem urządzeń.

ESET Endpoint Security vs. ESET Endpoint Antivirus – jakie są różnice?

Jednym z dostawców rozwiązań antywirusowych Endpoint dla biznesu jest ESET. W home.pl znajdują się 2 pakiety antywirusowe wspierające bezpieczeństwo punktów końcowych firm i organizacji:

ESET Endpoint Antivirus

ESET Endpoint Antivirus jest skutecznym rozwiązaniem, chroniącym organizacje przed wirusami i oprogramowaniem szpiegującym – spyware. ESET został wielokrotnie nagrodzony za wysoką skuteczność ochrony przed atakami phishingowymi, w tym przed ujawnieniem nazw użytkowników i haseł oraz przed wchodzeniem na fałszywe strony internetowe. ESET Endpoint Antivirus wykorzystuje skanowanie antywirusowe oparte o globalną chmurę, a dzięki konsoli administracyjnej pozwala zarządzać bezpieczeństwem organizacji z poziomu jednego panelu. Ta wersja pozwala na zabezpieczenie komputerów z systemem Windows, MacOS i Linux.

ESET Endpoint Security

Oprogramowanie antywirusowe ESET Endpoint Security zapewania pełen pakiet funkcjonalności ESET Endpoint Antivirus, a dodatkowo jest wyposażony w dwukierunkowy firewall, kontrolowanie aktywności na stronach www oraz ochronę przed atakami botnet. ESET Endpoint Security jest kompatybilny zarówno z komputerami z systemem Windows, jak i MacOS.

Funkcjonalność   ESET Endpoint Antivirus ESET Endpoint Security  
Ochrona antywirusowa TAK TAK
Ochrona przed szpiegowaniem TAK TAK
Dostosowany do środowisk wirtualnych TAK TAK
Dostęp do konsoli kontroli administracyjnej TAK TAK
Ochrona przed phishingiem TAK TAK
Kontrola sieci wg kategorii NIE TAK
Dwukierunkowa zapora ogniowa – Firewall NIE TAK
Ochrona przed botnetami NIE TAK
Ochrona przed spamem NIE TAK