Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Skuteczny antywirus z ochroną w czasie rzeczywistym – jakie funkcje oferuje G DATA?

Skuteczny antywirus z ochroną w czasie rzeczywistym – jakie funkcje oferuje G DATA?

Dobry, skuteczny, ale wciąż lekki dla systemu operacyjnego antywirus to bardzo pożądany produkt. Nie zawsze jednak oczekiwania idą w parze z wyborem docelowym. W tym tekście przyglądamy się specyfikacji antywirusów z rodziny G DATA, które od wielu lat zajmują czołowe miejsca wśród niezależnych testów antywirusowych, w tym renomowanego serwisu AV-Test. G DATA, podobnie jak inne produkty do walki z zagrożeniami sieciowymi, wyróżnia się zaawansowaną ochroną przed wirusami, phishingiem oraz ransomware.

Testy G DATA – czy ten antywirus jest skuteczny?

Na początek przyjrzyjmy się aktualnym wynikom antywirusa G DATA w serwisie AV Test, który bardzo rygorystycznie podchodzi do kwestii testów produktów antywirusowych. Wyniki z testów w okresie styczeń-luty 2020 napawają optymizmem, ponieważ G Data Internet Security wyróżnia się na tle konkurencji bardzo dobrym wskaźnikiem ochrony na tzw. ataki 0-day (skuteczność na poziomie 95% w lutym) oraz zagrożenia, które pojawiły się w ostatnich 4 tygodniach (skuteczność 100%), poprzedzających test:

Antywirus G DATA - test skuteczności aplikacji antywirusowej
Wyniki testu skuteczności G Data Internet Security – źródło https://av-test.org

Powyższa skuteczność oznacza, że twórcy aplikacji G DATA zapewniają bardzo dobrą ochronę nie tylko na nowe cyberataki, ale również regularnie aktualizują bazę wirusów, tak aby chronić użytkowników przed starszymi zagrożeniami.

Czy antywirus G DATA wpływa na szybkość systemu?

Każdy antywirus w mniejszym lub większym stopniu wpływa na działanie systemu. Wynika to z faktu, że aplikacja działa w czasie rzeczywistym i skanuje zawartość oraz wykorzystuje różne narzędzia, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo. Powyżej udokumentowana skuteczność ma swoje odzwierciedlenie również w wynikach wydajności, które jednak nie odbiegają znacząco od normy:

G DATA Internet Security - działanie aplikacji antywirusowej
Testy szybkości systemu podczas działania antywirusa G DATA Internet Security – źródło https://av-test.org

Wyniki testu wykazały, że G DATA spowalnia działanie systemu podczas uruchamiania stron WWW w przeglądarce oraz innych aplikacji, zainstalowanych w systemie. Jednocześnie antywirus nie wpływa na wydajność w takim stopniu jak inne produkty antywirusowe na rynku podczas instalacji oprogramowania lub pobierania danych z sieci.

Bardzo ważną cechą antywirusów G DATA jest prawidłowa interpretacja potencjalnych zagrożeń. Wg przeprowadzonego przez serwis AV-Test testu antywirus ten nie odnotował ani jednego fałszywego alarmu tzw. false positive.

G DATA - test fałszywych próbek false positive
Testy false positive dla antywirusa G DATA Internet Security – źródło https://av-test.org

Antywirusy G DATA – interfejs aplikacji

Rozwiązania antywirusowe z rodziny G DATA od lat charakteryzują się prostym i przejrzystym interfejsem do zarządzania ustawieniami, które chronią urządzenie użytkownika. Główny ekran aplikacji jest podzielony na 3 zakładki.

Pierwsza z nich wyświetla bieżące informacje na temat systemu, włączonej ochrony oraz statusu sygnatur wirusów:

Interfejs aplikacji G DATA Antivirus

Druga zakładka związana jest już bezpośrednio z ochroną antywirusową. Użytkownik za jej pomocą aktywuje nowe lub zaplanuje skanowanie dysków, pojedynczych folderów lub plików, a nawet pamięć i autostartu systemu. Oprócz tego aplikacja ułatwia dostęp do kwarantanny, w której umieszcza zainfekowane pliki. Ciekawą opcją jest utworzenie nośnika startowego, dzięki któremu antywirus G DATA przeskanuje zawartość dysków bez konieczności posiadania systemu Windows.

Interjefs aplikacji G DATA Antivirus - ustawienia skanowania

Moduł skanowania jest równie czytelny, jak reszta interfejsu. Wszystko po to, aby dane dotyczące skanowania były jak najbardziej przejrzyste. Pod paskiem postępu użytkownik ma wgląd w potencjalne zainfekowane lub już zawirusowane pliki, otrzymuje także komunikat o przeprowadzonym działaniu (np. usunięcie pliku).

Skanowanie antywirusowe w Windows 10 za pomocą G Data Antivirus

Jakie funkcje ochrony posiadają antywirusy G DATA?

G DATA to wieloletnie doświadczenie w tworzeniu rozwiązań antywirusowych. Nic więc dziwnego, że każdy produkt z tej rodziny posiada funkcje, które chronią urządzenie użytkownika w kompleksowy sposób. Wśród najważniejszych funkcji aplikacji G DATA na wyróżnienie zasługują:

  • Zaawansowany skaner przeciwwirusowy – podstawą ochrony antywirusów z rodziny G DATA jest technologia CloseGap. Bazuje ona na dwóch silnikach detekcji, które zwiększają skuteczność w wykrywaniu zagrożeń. W sytuacji, gdy wirus nie zostanie wykryty przez pierwszą barierę, zagrożenie jest neutralizowane przez CloseGap, który zamykając lukę bezpieczeństwa nie dopuszcza do infekcji.
  • Kontrola zachowania podejrzanych aplikacji – nie wszystkie nowe zagrożenia mogą zostać wykryte przez konwencjonalne filtry bezpieczeństwa. G DATA znalazł jednak sposób jak zabezpieczyć komputery również przed najświeższymi zagrożeniami. Wykorzystuje do tego celu technologię, która śledzi podejrzane aktywności i aktualizuje w ten sposób swoje mechanizmy w celu zablokowania potencjalnych ataków.
  • Skaner poczty email – oprogramowanie G DATA to również zaawansowany skaner poczty elektronicznej, skanujący przychodzące emaile pod kątem złośliwego kodu i wirusów.
  • Aktywna tarcza przeciwko tzw. exploitom – antywirusy G DATA posiadają wbudowaną ochronę przed lukami bezpieczeństwa, dzięki czemu zareagują natychmiast, gdy cyberprzestępcy będą próbowali wykorzystać lukę bezpieczeństwa np. w popularnych rozwiązaniach biurowych.
  • Moduł anty-ransomware – ransomware to jedna z najczęściej stosowanych metod ataku przez cyberprzestępców. Jego ofiary często muszą zapłacić okup, co i tak nie zawsze kończy się odzyskaniem lub odszyfrowaniem danych. Antywirusy z rodziny G DATA posiadają wbudowany moduł anty-ransomware, który skutecznie chroni przed próbą ataku szyfrującego.
  • Ochrona bankowości i transakcji online – oprogramowanie korzysta z opatentowanej technologii, która w skuteczny sposób chroni przed atakami Trojanów bankowych, zabezpieczając tym samym e-bankowość i dokonywanie przelewów online.

Czym jest technologia wykrywania zagrożeń BEAST zastosowana w antywirusach G DATA?

Technologia detekcji zagrożeń BEAST to innowacyjne rozwiązanie służące do ochrony komputera m.in. przed atakami typu 0-day. Analizuje aplikacje i na podstawie ich zachowania jest w stanie zatrzymać podejrzane procesy inicjowane przez złośliwy kod. Technologia BEAST została wdrożona we wszystkich produktach antywirusowych G DATA i jest szczególnie polecana osobom, które często korzystają z Internetu, robią zakupy online lub dokonują płatności za pośrednictwem e-bankowości.

G DATA – który antywirus wybrać?

W home.pl dostępne są 3 warianty oprogramowania antywirusowego G DATA. Różnią się przede wszystkim gwarantowanym zakresem ochrony użytkownika oraz funkcjami dodatkowymi.

Sprawdź poniże porównanie wariantów oprogramowania G DATA i dobierz plan spełniający Twoje potrzeby:

  • G DATA Antyvirus;
  • G DATA Internet Security;
  • G DATA Total Security.
G DATA antywirus, G DATA Internet Security, G DATA Mobile Internet ...

Porównanie antywirusów G DATA, dostępnych w portfolio polecanych zabezpieczeń cyfrowych od home.pl