Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Młodzież w Internecie – jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci? – odpowiadamy na pytania z webinaru

Młodzież w Internecie – jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci? – odpowiadamy na pytania z webinaru

Bezpieczeństwo dzieci i nastolatków w Internecie było głównym tematem webinaru w ramach Akademii home.pl. Igor, nasz specjalista od content marketingu, przez kilkadziesiąt minut prezentował kluczowe zagadnienia związane z zagrożeniami, jakie czyhają na nieletnich w sieci. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na pytania uczestników.

Czy darmowe programy antywirusowe są tak samo efektywne jak płatne czy lepiej zapłacić?

Darmowe antywirusy często oferują wyłącznie podstawową ochronę przed już znanymi zagrożeniami. W darmowych wersjach brakuje także zaawansowanych rozwiązań takich jak narzędzia bezpiecznej bankowości, menadżer haseł czy kontrola rodzicielska. Program antywirusowy pobrany za darmo jest lepszy niż jego brak, jednak dzisiejsze ataki to nie tylko wirusy, ale także wyłudzanie danych, podstawianie fałszywych stron bankowych czy szyfrowanie plików i wyłudzanie okupu za ich odblokowanie. Przed takimi atakami chronią jedynie wersje płatne.

Dlatego też zalecamy wybór rozwiązań płatnych, ponieważ oferują one bardziej kompleksową ochronę. Jeśli chcemy zabezpieczyć kilka domowych komputerów, zachęcamy do sprawdzenia aktualnej oferty antywirusów w home.pl, które umożliwiają instalację aplikacji na kilku komputerach lub smartfonach z różnymi systemami.

Jak działają wirusy na Messengerze i jak im zapobiegać? Czy otwarcie wiadomości z wirusem  bez klikania w link powoduje zainfekowanie?

Wirusy na Messengerze działają na podstawie rozsyłania wiadomości z linkami, filmami lub obrazami. Mogą automatycznie pobierać złośliwe oprogramowanie lub wykradać dane logowania do Facebooka po ich kliknięciu. Często ich działanie jest niewidoczne dla nas, a o efektach wirusa informują znajomi, którzy otrzymali od nas podejrzane wiadomości lub widzą dziwne wpisy na tablicy.

Jak im zapobiegać? Przede wszystkim trzeba być czujnym i nie klikać w podejrzanie wyglądające linki, prowadzące do nieznanych stron. W przypadku kliknięcia, jak najszybciej zmień hasło do swojego konta oraz sprawdź aplikacje połączone ze swoim kontem. Jeśli otrzymasz wiadomość od znajomego, nie klikaj w jej zawartość i szybko poinformuj go o spamie wysyłanym z jego konta.

Proszę o ramową informację, (w ramach BHP dziecka przy komputerze) – ile czasu dziecko może średnio spędzić przy ekranie komputera a ile telefonu? Dziękuję za odpowiedź 🙂

Według pediatrów, czas spędzany przy urządzeniach jak komputer czy smartfon powinien być dyktowany przez wiek dziecka. Dzieci poniżej 3 roku życia nie powinny oglądać telewizji, ze względu na rozwój układu wzrokowego i nauki mowy. Grupa wiekowa 3-7 lat nie powinna przekraczać pół godziny dziennie przy komputerze czy telewizorze, a między 7 i 12 rokiem życia zaleca spędzanie nie więcej niż 60 minut.

Jaką kluczową funkcję powinno posiadać oprogramowanie zabezpieczające (do opieki nad dzieckiem)?

Jeśli poszukujemy oprogramowania, które ma nam pomóc w opiece nad dzieckiem, warto skorzystać z narzędzi Kontroli Rodzicielskiej, dostępnych w wielu programach antywirusowych. Pozwalają one na m.in. filtrowanie treści w internecie, kontrolę dostępu do aplikacji na telefonie i komputerze czy sprawdzanie lokalizacji dziecka.  Dzięki tzw. Asystentowi Rodzica można określić, ile czasu dziecko może spędzić grając na komputerze lub oglądając filmy na YouTubie.

Czy blogi, strony WWW są narażone na ataki hakerskie?

Tak, strony WWW i blogi mogą być atakowane przez hakerów i przenosić złośliwe oprogramowanie. Prowadząc niezabezpieczoną stronę internetową, stwarzamy niebezpieczeństwo nie tylko dla swoich danych, ale także dla wszystkich, którzy tę stronę odwiedzą.

Aby zabezpieczyć dostęp do strony, zaleca się stosowanie certyfikatu SSL na swojej witrynie, dzięki czemu przesyłane dane są bezpiecznie zaszyfrowane. By w pełni zabezpieczyć swój blog lub stronę można także skorzystać z dodatkowej ochrony internetowej, takie jak skanery stron. W ofercie home.pl posiadamy usługi OchronaWWW i SiteLock, które chronią strony i ich dane przed atakami hakerów złośliwym oprogramowaniem czy wstrzyknięciem kodu na naszej stronie.

Jak antywirus może pomóc mi ochronić moje dziecko?

W celu zwiększenia bezpieczeństwa dziecka w sieci warto skorzystać z antywirusa, który posiada narzędzia kontroli rodzicielskiej. Przykładowo, dzięki kontroli rodzicielskiej w aplikacji Bitdefender rodzic może blokować dostęp wybranych stron internetowych czy aplikacji oraz sprawdzać lokalizację dziecka. Antywirus zainstalowany na urządzeniu, z którego korzysta dziecko, informuje również o potencjalnych atakach po wejściu na podejrzane strony lub o wykrytym niebezpiecznym oprogramowaniu, które chce uzyskać dostęp do komputera dziecka. Dzięki takim komunikatom dzieci i młodzież są bardziej świadomi konsekwencji swoich działań.

Warto zauważyć, że same narzędzia do kontroli i zabezpieczania urządzeń to tylko jeden element bezpieczeństwa dzieci w internecie. By młodzież czuła się bezpiecznie, powinna mieć zaufanie i oparcie w swoich rodzicach czy opiekunach, dlatego zachęcamy do rozmawiania z młodzieżą na temat tego co się dzieje w internecie i jak się z tym czują.

Czy ma Pan namiary na darmową kontrolę rodzicielską, po polsku?

Na rynku dostępnych jest wiele darmowych aplikacji kontroli rodzicielskiej, np. Google Family Link, ESET Safe Kids Free czy Beniamin. Trudno polecić którąś z nich, ponieważ posiadają różne funkcje i możliwości. Przed skorzystaniem z darmowego narzędzia warto upewnić się, czy jego funkcjonalność nie została ograniczona przez to, że jest wersją bezpłatną. Płatne aplikacje zazwyczaj dają dostęp do większej liczby ustawień i znaczenie rozszerzają działanie programu.

Polecasz darmowy portfel haseł KeePass?

KeePass jest bezpiecznym i darzonym zaufaniem przez wielu użytkowników narzędziem do przechowywania hasłem. Używa dwóch algorytmów szyfrujących i nie łączy się z siecią, by w pełni chronić dane. Jedną z wad KeePass jest interfejs, który jest mało przystępny dla osób z mniejszym doświadczeniem informatycznym. Jeśli poszukujesz aplikacji, która pomoże przechować hasła i zabezpieczy komputer przed złośliwym oprogramowaniem. Samo narzędzie jednak warto sprawdzić i w miarę możliwość „wprowadzić” w życie firmowe oraz domowe.

Czy to prawda, że problem z mailami jest taki, że łatwo podszyć się nawet pod istniejącą skrzynkę (adres)?

Podszywanie się pod czyiś adres w celu zaszkodzenia to jedna z metod używanych w phishingu – ataku mającym na celu zmylić ofiarę i wyłudzić dane lub pieniądze. Często zdarza się, że przestępcy próbują stworzyć adres bardzo podobny do tego autentycznego, np. tworząc adres „obslugakliemta@firma.pl”, czego wielu użytkowników może po prostu nie zauważyć.

Podszycie się pod istniejącą skrzynkę wymaga jednak trochę więcej znajomości systemów, ale wg. ekspertów nie jest bardzo trudne dla doświadczonej osoby. Dlatego przypominamy, by zawsze upewniać się, czy wiadomość przyszła z zaufanego adresu i czy jej treść jest zgodna z prawdą.

Zapraszamy do udziału w kolejnych webinarach Akademii home.pl.

TAGI: /