Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jak działa Avast Premium Security – ochrona antywirusowa dla domu

Jak działa Avast Premium Security – ochrona antywirusowa dla domu

Współczesne rozwiązania antywirusowe działają już nie tylko jako aplikacje do ochrony przed złośliwym oprogramowaniem. Posiadają również pełny zestaw narzędzi wspierających prywatność i zabezpieczają dostęp do komputera. Czy produkt od czeskiego lidera rynku cyberbezpieczeństwa – Avast Premium Security – działa podobnie? Kto powinien skorzystać z ochrony antywirusowej marki Avast? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Dlaczego warto chronić urządzenia domowe przed wirusami?

Avast jest jednym z liderów rynku aplikacji antywirusowych i od lat dba o cyberbezpieczeństwo urządzeń na całym świecie. Dzisiejsze komputery, zwłaszcza te domowe, mają coraz szersze zastosowanie – przeglądamy na nich strony internetowe, robimy zakupy online, rozmawiamy przez komunikatory z rodziną, korzystamy z dobrodziejstw elektronicznej rozrywki i wiele więcej. Z tego tez powodu ryzyko infekcji komputera jest nieporównywalnie większe niż kilka lat temu – źródeł ataku jest po prostu więcej.

Na komputerze znajdują się nie tylko nasze ulubione programy, gry czy pamiątkowe zdjęcia i filmy, ale także wrażliwe dane osobowe. Pracując z domu na własnym komputerze znacznie zwiększamy ilość wrażliwych danych przez przechowywanie firmowych dokumentów lub informacji o klientach. Dodatkowa ochrona (np. Avast Premium Security), która zwiększa bezpieczeństwo w innych obszarach niż klasyczny antywirus, jest dzisiaj mile widziana.

Jak działa ochrona w Avast Premium Security?

Działanie Avast Premium Security podzielone zostało na trzy części: Ochrona, Prywatność i Wydajność. Każda z sekcji funkcjonalności współpracuje, by zapewnić tobie bezpieczne środowisko pracy i zabawy na komputerze.

W ramach sekcji Ochrona Avast Premium Security oferuje zestaw podstawowych i zaawansowanych opcji do zarządzania bezpieczeństwem Twojego urządzenia. Należą do nich:

Skanowanie komputera w poszukiwaniu wirusów

Podstawowym działaniem każdego antywirusa jest skanowanie komputera w poszukiwaniu zagrożeń i blokowaniu ich zanim wyrządzą szkody. Inteligentne skanowanie w Avast Premium Security nie tylko wyszuka wirusy obecne na komputerze, ale także znajdzie luki w zabezpieczeniach Twojego komputera. W panelu skanowania znajdziesz opcje skanowania, stworzysz własne parametry oraz uruchomisz skanowanie przy uruchomieniu systemu Windows. Wszystkie wykryte zagrożenia znajdziesz i usuniesz w panelu Kwarantanny.

Skanowanie antywirusowe całego komputera

Blokowanie ataków ransomware

Ataki oprogramowania wymuszającego okup to jedne z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa danych, a nawet całego urządzenia. Po zainfekowaniu i uruchomieniu, ransomware szyfruje pliki znajdujące się w folderze lub na całym komputerze, po czym wymaga okupu za ich odszyfrowanie.

Ze względu na złośliwą naturę oprogramowania nie ma żadnej gwarancji, że dane powrócą do swojego naturalnego stanu. Avast Premium Security posiada specjalny moduł, który otacza szczególną ochroną wybrane katalogi i pliki, aby zapewnić dodatkową warstwę ochrony najważniejszych danych.

Tryb piaskownicy (sandbox) – jak to działa?

Pobierając różne pliki z nieznanych źródeł ryzyko infekcji komputera jest niezwykle wysokie. Aby ochronić swój komputer przed działaniem wirusa zaszytego w aplikację lub plik warto skorzystać z Trybu Piaskownicy, czyli uruchomić środowisko testowe, w którym uruchomisz aplikację. Po włączeniu programu, wokół jego okna aplikacji pojawi się błękitna ramka, a każde potencjalnie szkodliwe działanie zostaje zablokowane.

Zabezpieczenia przed wirusami w trybie sanbox

Ochrona przed phishingiem

Zagrożenia dla bezpieczeństwa Twoich danych nie koniecznie muszą znajdować się na Twoim komputerze. Hakerzy mogą wykorzystywać fałszywe strony, aby wyłudzić od ciebie dane logowania do poczty email lub konta bankowego. Dzięki weryfikacji stron w aplikacji Avast, zabezpieczysz swoją przeglądarkę przed złośliwym przekierowaniem na strony internetowe przestępców.

Jak zabezpieczyć się przed phishingiem

Zabezpieczanie prywatności w Avast Premium Security

Ochrona przed wirusami to nie jedyne zastosowanie Avast Premium Security. Narzędzia zawarte w aplikacji pomagają zadbać o prywatność i zabezpieczenie dostępu do poufnych danych na twoim dysku. Służy do tego osobny moduł – Prywatność. Jego kluczowe funkcjonalności to:

Trwałe usuwanie danych z dysku

Tradycyjne usuwanie danych w systemie Windows nie jest jednoznaczne z ich bezpowrotnym skasowaniem. Jeśli nie zostaną nadpisane przez inne pliki lub aplikacje, dane można odzyskać przy użyciu odpowiedniego oprogramowania. Korzystając z niszczarki plików w Avast Premium Secuity upewnisz się, że pliki oraz dyski zostaną oczyszczone i nie będzie można odzyskać z nich usuniętych danych.

Niszczarka danych - jak wyczyścić dysk

Ochrona plików przed nieautoryzowanym dostępem

Przy dzieleniu się jednym urządzeniem z innymi osobami np. poprzez osobne profile użytkownika na jednym komputerze domowym, pojawia się ryzyko dostępu do wrażliwych danych. Osoby pracujące na jednym koncie potencjalnie mogą otworzyć pliki z dysku i wyświetlać zawarte w nich dane. Avast Premium Security wykrywa zagrożone pliki (zawierające numery PESEL, hasła, odcinki wypłat itp.) oraz dba, aby tylko osoby zalogowane na określonym koncie miały do nich dostęp.

Antywirus z ochroną danych poufnych

Bezpieczne przechowywanie haseł w przeglądarce

Przeglądanie stron internetowych i różnych serwisów to również częste logowanie do kont społecznościowych lub forum dyskusyjnego. Jeżeli na Twoim komputerze działa szkodliwe oprogramowanie – wszystkie dane dostępowe włącznie z hasłami mogą zostać skradzione. Włączając ochronę haseł w Avast Premium Security zabezpieczasz swoje hasła przed odczytaniem przez niepowołane aplikacje.

Ochrona haseł w Avast

Jak antywirus Avast Premium Security wpływa na wydajność komputera?

Trzecim modułem dostępnym w Avast Premium Security jest Wydajność. Zawarte są w nim dwa narzędzia, które poprawiają komfort pracy na komputerze i ułatwiają wykonywanie pewnych czynności. Pierwszym z narzędzi jest Tryb cichy, który wycisza powiadomienia podczas funkcjonowania aplikacji pełnoekranowych. W ten sposób w pełni skoncentrujesz się na pracy lub grając w gry.

Tryb Cichy w Avast Premium

Drugim z narzędzi wydajności jest automatyczne aktualizowanie oprogramowania. Stare, nieaktualne wersje programów mogą zawierać krytyczne luki bezpieczeństwa. Jeżeli na Twoim komputerze zainstalowanych jest kilkadziesiąt aplikacji – sprawdzenie dostępności aktualizacji dla każdej z nich pochłonie dużo czasu. W Avast Premium Security proces ten uprościsz do jednego kliknięcia w ustawieniach antywirusa. To przydatna i z pewnością cenna opcja, która zwiększa bezpieczeństwo zasobów na komputerze.

Automatyczne aktualizowanie aplikacji w Avast

Kto powinien skorzystać z Avast Premium Security?

Ze względu na zakres oferowanych funkcji Avast Premium Security jest rozwiązaniem kompleksowym, chroniącym końcowego na różne sposoby – od klasycznych wirusów po nowoczesne, sprytne zagrożenia związane m.in. z phishingiem. Niektóre z opcji z pewnością przypadną użytkownikom korzystającym z gier oraz korzystających z prywatnego komputera do celów służbowych (Tryb cichy).

Warto docenić również ciekawą opcję w postaci Trybu Piaskownicy, dzięki któremu upewnisz się, że instalowana aplikacja jest wolna od zagrożeń jeszcze przed użyciem.

Podsumowując, Avast Premium Security będzie dobrym wyborem w przypadku, gdy:

  • korzystasz aktywnie z mediów społecznościowych na swoim komputerze z systemem Windows,
  • logujesz się regularnie do bankowości elektronicznej,
  • instalujesz na swoim komputerze wiele aplikacji,
  • używasz komputera/laptopa domowego do celów służbowych.