Autodesk pod koniec pierwszego kwartału tego roku wypuścił na rynek nowe wersje swoich aplikacji. AutoCAD 2022 otrzymał kilka bardzo przydatnych funkcji oraz wiele poprawek, które wpłynęły na przystępność i szybkość działania istniejących już rozwiązań. Sprawdź, co nowego znajdziesz w Autodesk 2022 i jak z nich skorzystać.
Co daje AutoCAD 2022? Opis nowych funkcji
AutoCAD jest wiodącym oprogramowaniem projektowym, z którego korzystają profesjonaliści na całym świecie. Autodesk stale rozwija zestaw swoich narzędzi, wprowadzając nowe funkcje oraz poprawiając działanie całego oprogramowania. W marcu 2021 roku światło ujrzała najnowsza wersja aplikacji do tworzenia rysunków 2D i 3D. Co daje AutoCAD 2022? Zobacz najważniejsze funkcje, które wprowadziła nowa wersja aplikacji.
Ślad – komentuj i recenzuj w pliku DWG
Pierwszą z nowych funkcji, jest funkcja Ślad (ang. Trace), która pozwoli Tobie w bezpieczny sposób recenzować i wprowadzać sugestie do pliku. Działa ona jak szkic, który po wprowadzeniu zmiany w pliku, można usunąć, nie pozostawiając po nim śladu. Dzięki temu, możesz szybciej i wydajniej kierować pracą, precyzyjnie wskazując gdzie i jakie zmiany mają zostać wprowadzone. Funkcja Ślad będzie dostępna we wszystkich wersjach aplikacji: na komputerze, w przeglądarce oraz na urządzenia mobilne.
Precyzyjnie zliczanie elementów w projekcie AutoCAD
Liczenie obiektów w AutoCAD potrafi być niezwykle czasochłonne i niedokładne. Autodesk znalazł jednak na to rozwiązanie. Funkcja Zlicz wyręczy Ciebie w liczeniu obiektów oraz wskaże potencjalne błędy np. obiekty nałożone na siebie. Zliczone dane można także wyeksportować do tabeli.
Współdzielenie plików z zespołem i kontrahentami
Współdzielenie plików staje się standardem. Wysyłanie ich mailem i nieustanne modyfikacje zmniejszają tylko efektywność Twojej pracy. Od teraz, pracując w AutoCAD 2022, możesz tworzyć kontrolowane kopie rysunków, które szybko i wygodnie udostępnisz kopiując link. Współdzieląc plik zdecydujesz, kto może go edytować, a kto tylko wyświetlać.
Nowe możliwości aplikacji AutoCAD 2022
Poza wcześniej wymienionymi funkcjami, AutoCAD 2022 wprowadza także inne udogodnienia i poprawki w działaniu. Poniżej zostały najważniejsze zmiany w działaniu AutoCAD (pełną listę znajdziesz na oficjalnej stronie producenta).
- Przestawne okna – w nowej wersji wyciągniesz rysunki z głównego okna programu i wyświetlisz je oddzielnie. Dzięki temu możesz otworzyć kilka rysunków i pracować na nich jednocześnie na jednym lub kilku monitorach.
- Szybki pomiar – Autodesk wprowadził nową funkcję, która dokonuje pomiaru odległości, wymiarów i kątów. Pomiary będą zmieniały się dynamicznie na podstawie lokalizacji kursora i tylko kiedy dwa obiekty są ustawione równolegle do siebie.
- Przenieś do Autodesk Docs – pracując w AutoCAD 2022 przeniesiesz arkusze rysunków CAD w formacie PDF do Autodesk Docs. Przyśpieszy to proces publikacji i ułatwi recenzowanie dokumentów przez zespół.
- Kompatybilność z dyskami w chmurze – Autodesk posiada własną chmurę Autodesk Docs do przechowywania plików DWG. Jeśli Twoja firma korzysta z innych dysków np. OneDrive w Microsoft 365 czy Dysk Google w Google Workspace, to AutoCAD 2022 umożliwi Ci pełną synchronizację z tymi usługami.
- Historia zmian rysunków AutoCAD – wyświetlanie zmian pozwoli Tobie i Twojemu zespołowi na łatwiejsze sprawdzenie wprowadzonych zmian w nowej wersji rysunku w porównaniu do innych wersji, zapisanych w historii edycji.
- AutoCAD na komputerze, w przeglądarce i telefonie – AutoCAD już w zeszłym roku wprowadził możliwość pracy w przeglądarce. Korzystając z AutoCAD 2022 i AutoCAD LT 2022 możesz pracować w dowolnym miejscu i czasie, na każdym wspieranym urządzeniu.
- Porównywanie plików DWG – AutoCAD 2022 udostępnia również moduł do porównywania dwóch wersji pliku DWG w jednym oknie aplikacji, w tym wewnętrznych odnośników.
- Lepsza wydajność na wielordzeniowych procesorach – AutoCAD jest aplikacją, której szybkość działania była uzależniona o wydajności jednego rodzenia na procesorze. W nowej wersji Autodesk wprowadził zmiany, które pozwalają na przeniesienie pobocznych procesów w aplikacji na inne rdzenie procesora. Dzięki temu, aplikacja stała się szybsza i bardziej wydajna.
Jak uzyskać licencję AutoCAD?
Autodesk tworzy wiele profesjonalnych aplikacji, które posiadają rożne wersje licencji. W przypadku AutoCAD, dwiema głównymi wersjami są AutoCAD i AutoCAD LT. Pierwsza z nich jest pełną wersją oprogramowania, która umożliwia projektowanie w 2D oraz 3D. AutoCAD LT posiada tylko opcję projektowania w dwóch wymiarach, dzięki czemu cena licencji LT jest niższa.
W 2016 roku, Autodesk zdecydował się zmienić model sprzedaży i wycofał licencję wieczystą. Przejście na model subskrypcyjny dla użytkowników ułatwił i przyśpieszył rozwój samego oprogramowania.
Czy AutoCAD jest za darmo?
Oprogramowanie Autodesk AutoCAD jest narzędziem stworzonym dla profesjonalistów i wymaga zakupu licencji w modelu subskrypcyjnym. Istnieje jednak możliwość wypróbowania oprogramowania w ramach wersji testowej AutoCAD za darmo. Dodatkowo, jeśli potrzebujesz tylko wyświetlić plik stworzony w AutoCAD, możesz skorzystać z darmowej przeglądarki plików Autodesk.
Czy Autodesk jest darmowy dla studentów? Tak! Studenci, którzy potrzebują do nauki takich narzędzi jak AutoCAD czy Revit, mogą skorzystać z oferty darmowych programów. Odwiedź stronę Autodesk i zapoznaj się z programem dostępu do AutoCAD dla studentów.
Wymagania sprzętowe AutoCAD 2022
Jeśli planujesz korzystać z oprogramowania AutoCAD 2022, upewnij się, że Twój komputer spełnia wymagania sprzętowe.
System operacyjny:
– Windows 10 (64-bit)
Procesor:
– 2,5-2,9 GHz
– Rekomendowany: 3+ GHz
Pamięć RAM:
– 8 GB
– Rekomendowana: 16 GB
Karta graficzna:
– 1 GB pamięci, przepustowość 29 GB/s, wsparcie dla DirectX 11
– Rekomendowana: 4 GB pamięci, przepustowość 106 GB/s, wsparcie dla DirectX 12
– karta graficzna nie jest wymagana przy wersji AutoCAD 2022 LT
Rozdzielczość ekranu:
– 1920×1080, wspierana aż do 3840 x 2160 (4K)
Miejsce na dysku:
– 10 GB
.NET Framework:
– Wersja 4.8
Pracujesz zdalnie? Sprawdź porównanie najlepszych
komunikatorów dla firm: Teams, Meet i Zoom.