Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jak samodzielnie i szybko stworzyć stronę internetową?

Jak samodzielnie i szybko stworzyć stronę internetową?

Jak sprawić, aby strona internetowa pojawiła się jak najszybciej w sieci? Możesz to zlecić specjalistom – co wiąże się z pewnym wydatkiem – jak również spróbować swoich sił w samodzielnej budowie internetowej wizytówki lub bloga. Dzięki odpowiednim narzędziom opublikowanie efektów swojej pracy nie zajmie Tobie dni, czy tygodni. W przypadku popularnych aplikacji tj. Kreator stron WWW zajmie Ci to tylko 60 minut. Na jakie elementy warto zwrócić uwagę i jak wygląda cały proces samodzielnego tworzenia strony internetowej?

Wybór adresu strony internetowej

Strona internetowa powinna znajdować się pod unikalnym, łatwym do zapamiętania adresem. Wybór domeny nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. Duża liczba polskich domen (końcówka .pl) w przypadku krótkich fraz jest już zajęta. Ale na samym rozszerzeniu .pl świat się nie kończy.

Pamiętaj, że domena składa się z dwóch członów oddzielonych kropką. Możemy wyróżnić charakterystyczne typy rozszerzeń domen:

  • domeny globalne (zwane również generycznymi), np.: .com, .org, .info,
  • domeny narodowe, np.: .pl, .de, .fr, .be, .es
  • funkcjonalne domeny nowego typu, np.: .me, .shop, .one, .bar, .ski, .expert

Wszystkie powyższe końcówki znajdziesz w wyszukiwarce domen home.pl.

Narzędzie lub aplikacja do tworzenia stron internetowych

Wybór odpowiedniego narzędzia do samodzielnego tworzenia stron jest kluczowym elementem w całym procesie. Powinno ono charakteryzować się kilkoma elementami, wpływającymi na szybkość pracy:

  • gotowe szablony, najlepiej tematyczne, związane z branżą – dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu na wymyślaniu projektu strony. Skup się na treści i opisach związanych z Twoimi usługami lub produktami.
  • ograniczenie do minimum opcji związanych z dodawaniem własnego kodu HTML lub CSS – z perspektywy zawodowego webdevelopera jest to duża wada, ale doświadczony twórca korzysta w swojej pracy z innych rozwiązań. Początkujący użytkownik nie powinien być przytłoczony liczbą opcji lub niejasnymi opisami.
  • moduły związane z dodawaniem galerii zdjęć lub filmów (np. z Youtube) – współczesny odbiorca jest wymagający i chce przeglądać strony nie tylko estetycznie wykonane, ale także interaktywne.
  • obecność formularza kontaktowego nie zaszkodzi, a nawet pomoże – gotowe formularze do przeciągnięcia na stronę WWW to znaczne ułatwienie i szansa, że Twoi klienci szybciej nawiążą z Tobą kontakt.

Przykładem narzędzia, które spełnia powyższe wymagana jest kreator stron WWW, za pomocą którego wykonasz stronę internetową dostosowaną do urządzeń mobilnych na podstawie gotowych szablonów i modułów.

Szablony graficzne dla stron WWW
Przykładowe szablony branżowe, dostępne w Kreatorze stron WWW.

Jak stworzyć stronę za pomocą kreatora?

Cały proces twórczy jest prosty i odbywa się online poprzez przeglądarkę internetową. Nie musisz do tego celu instalować dodatkowych aplikacji. Wystarczy Ci tylko narzędzie, którym posługujesz się na co dzień przeglądając internet.

Po zalogowaniu się do kreatora narzędzie poprosi o wskazanie swojej branży. Na podstawie tego wyboru zostanie wygenerowany szablon, który zaczniesz edytować oraz uzupełniać o swoje treści i zdjęcia. Nie posiadasz jeszcze zdjęć na Twoją stronę? Dla kreatora WWW nie będzie to problemem, ponieważ w narzędziu znajdziesz opcję dodania grafik z tzw. banku zdjęć. W zależności od wybranego pakietu dodasz w ten sposób 3, 5 lub nawet 10 materiałów.

Strona internetowa z formularzem kontaktowym
Przykład strony WWW z formularzem kontaktowym w Kreatorze stron WWW.

Dodawanie poszczególnych elementów z listy odbywa się za pomocą metody „drag & drop” (przeciągnij i upuść). Dzięki temu w łatwy sposób wzbogacisz swoją stronę o film, mapę Google, sekcję z treścią lub przycisk. I to bez znajomości języka programowania.

Jak opublikować stronę WWW w internecie?

Jeżeli tworzysz stronę na hostingu, to jej publikacja w sieci może zająć Ci bardzo dużo czasu. W przypadku kreatora wystarczyć kliknąć w odpowiedni przycisk do publikacji zawartości Twojego szablonu. Pamiętaj również, aby zadbać o własną domenę internetową, dzięki której strona pojawi się w sieci pod przyjazną nazwą.

Jeśli z biegiem czasu zaplanujesz rozbudowę swojej witryny o nowe treści, wystarczy że ponownie zalogujesz się do swojego kreatora i dokonasz zmian. Zrobisz to bez pomocy informatyka lub webdevelopera.