Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Nowe licencje w Microsoft Office 365 – czym jest NCE?

Nowe licencje w Microsoft Office 365 – czym jest NCE?

2022 rok to dla Microsoftu okres zmian. Jedną z większych nowości wprowadzanych przez koncern z Redmond jest nowa metoda nabywania i rozliczania licencji dla usług Microsoft 365 (dawniej Office 365) – New Commerce Experience (NCE). Zastępuje ona wcześniejszy model o nazwie Cloud Solution Provider (CSP). Czym różnią się od siebie obie formy i jakie korzyści przynosi klientom wprowadzenie NCE w miejsce CSP?

New Commerce Experience (NCE) – co to jest?

W styczniu 2022 roku Microsoft wprowadził w życie New Commerce Experience (NCE), czyli nową metodę rozliczania i kupowania licencji z rodziny Microsoft 365. Ma ona na celu uprościć cały proces oraz zaoferować zniżki dla klientów, którzy chcą związać się z narzędziami Microsoft na dłuższy okres. Wraz z wprowadzeniem NCE firma dokonała także zmian w programie CSP, które mają być porównywalną alternatywą dla Enterprise Agreement (EA).

Proces uproszczenia systemu zakupów niestety pojawił się w podobnym czasie, co wcześniej zapowiadana podwyżka cen licencji Microsoft 365. Ceny pakietów wzrosły w zależności od wariantu o około 15%. Podwyżką zostały objęte m.in.:

Jednocześnie Microsoft zaoferował 5% zniżki na każdą 12-miesięczną licencję zakupioną przed 1 marca 2022 roku. Dzięki temu przedsiębiorstwa, które zdecydowały się na długoterminową pracę z narzędziami od Micrrosoft, mogą w tym roku uniknąć wyższych cen licencji.

Aplikacje w usłudze Office 365 w modelu NCE

Czym różni się zakup Microsoft Office 365 przez CSP w NCE?

Dotychczas firmy korzystające z metody zakupów CSP cieszyły się z prawie nieograniczonej elastyczności swoich zasobów Microsoft. Organizacja mogła w dowolnym momencie dokupić lub zwrócić licencje Office 365. Było to świetne rozwiązanie dla firm, które potrzebowały dynamicznie dostosować zasoby do swoich potrzeb i posiadanych zasobów.

Poprzez NCE Microsoft próbuje przekonać przedsiębiorstwa do długoterminowego zobowiązania się i korzystania z narzędzi Microsoft 365. Pomagają w tym korzystniejsze warunki rozliczeniowe na licencje 12 i 36-miesięczne. W NCE zmianie ulega także okres na anulowanie lub zmniejszenie liczby licencji – wynosi on tylko 7 dni kalendarzowych od momentu założenia subskrypcji.

Brak elastyczności (lub dopłacanie za nią) w NCE na pierwszy rzut oka wydaje się wadą nowej metody rozliczeń względem choćby CSP. Jednak rozrastające się firmy, które potrzebują zwiększyć swoje zasoby, wciąż mogą rozszerzać liczbę licencji w dowolnym momencie, tak jak dotychczas robiły to w formacie CSP.

Poznaj różnice między Office 2021 a pakietami Microsoft 365.

Jakie są dostępne subskrypcje Microsoft w NCE?

Wprowadzenie NCE wiąże się z nowymi zasadami kupowania licencji. Dostępne są miesięczne oraz długoterminowe, 12 i 36-miesięczne licencje aplikacji Microsoft 365 dla firm. Jest to z pewnością dobra wiadomość dla firm, które cyklicznie opłacają abonament usługi i chcą jednocześnie uniknąć potencjalnych zmian w cenie ze względu na wahające się kursy obcych walut.

W szczegółach licencje w programie Microsoft NCE prezentują się następująco:

Subskrypcja miesięczna Microsoft 365

 • Cena: 20% droższa niż 12-miesięczna subskrypcja
 • Okres rozliczeniowy: co 30 dni
 • Zwiększanie liczby licencji: w dowolnym momencie
 • Zmniejszanie/modyfikowanie liczby licencji: do 72 godzin po zakupie
 • Zalety: elastyczność zasobów organizacji

12-miesięczna licencja Microsoft 365

 • Cena: standardowa
 • Okres rozliczeniowy: co 30 dni lub co 12 miesięcy
 • Zwiększanie liczby licencji: w dowolnym momencie
 • Zmniejszanie/modyfikowanie liczby licencji: do 72 godzin po zakupie
 • Zalety: stała cena, która jest niższa niż miesięczna subskrypcja

Licencja na 36 miesięcy Microsoft 365

 • Cena: standardowa
 • Okres rozliczeniowy: co 30 dni, co 12 miesięcy lub przedpłata za cały okres
 • Zwiększanie liczby licencji: w dowolnym momencie
 • Zmniejszanie/modyfikowanie liczby licencji: do 72 godzin po zakupie
 • Zalety: stała cena, która jest niższa niż miesięczna subskrypcja

Gdzie kupić licencje Microsoft 365 w programie NCE?

New Commerce Experience został udostępniony na przełomie 2021 i 2022 roku, aczkolwiek dopiero w marcu wszystkie nowe licencje zostały ujęte w nowym programie. Jeśli Twoja firma chce rozpocząć pracę z pakietem aplikacji Office 365 lub potrzebujesz przedłużyć już używane licencje, skorzystaj ze specjalnej oferty w programie NCE.

Potrzebujesz pomocy z wyborem licencji lub zarządzaniem swoją organizacją? Skontaktuj się z naszą infolinią pod numerem: +48 91 432 55 72 lub skorzystaj z oferty szkolenia dla pakietów Microsoft Office. Nasi eksperci pomogą Tobie dobrać oprogramowanie i skonfigurować narzędzia Microsoft 365.