Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jaki adres email dodać do CV? 4 proste zasady dla osób szukających nowej pracy

Jaki adres email dodać do CV? 4 proste zasady dla osób szukających nowej pracy

Curriculum Vitae, a w skrócie po prostu CV, to dla wielu kandydatów na pracownika duże wyzwanie. I nie chodzi o jego stworzenie, tylko przemyślenie, jakie informacje w nim zawrzeć, aby zrobić efekt „wow” już na wstępie. Pamiętaj jednak, że stare powiedzenie mówi, iż „papier wszystko przyjmie”, dlatego w pierwszej kolejności zadbaj przede wszystkim o merytorykę, fakty i poprawne dane kontaktowe. Jedną z takich informacji jest adres email. I tutaj użytkownicy bardzo często stawiają znak zapytania – jaki email wpisać, aby kandydatura prezentowała się profesjonalnie?

Dlaczego warto podawać dobry email podczas rekrutacji?

Rozmowy to ważny etap rekrutacji w firmie, który decyduje o tym, czy pracownik oraz pracodawca chcą ze sobą współpracować. Zanim jednak do takiej sytuacji dojdzie, niezbędne jest przesłanie odpowiedniego zgłoszenia.

Pracodawca wymaga też często dołączenia CV np. w mailu lub formularzu zgłoszeniowym. Uzupełniając taki dokument warto zadbać nie tylko o jego estetykę oraz poprawność językową. Sprawdzaj za każdym razem dane kontaktowe, które umożliwią osobie rekrutującej wysłanie do Ciebie wiadomości zwrotnej.

Dobry, prawidłowo wpisany adres email w dokumencie CV – obok numeru telefonu – umożliwi Ci bowiem sprawne przejście do kolejnych etapów, w których mogą pojawić się:

 • Zadania w formie elektronicznej– dla wybranej grupy osób firma może przygotować zadania wymagające kreatywności lub pokazania w praktyce swojego doświadczenia. Mając podany poprawny email unikniesz ryzyka, że korespondencja nie trafi do Ciebie.
 • Zaproszenia na zdalną wideokonferencję z rekruterem – coraz więcej firm oferuje pracę zdalną na terenie całej Polski. Aby jednak sprawdzić, czy dana osoba nadaje się na stanowisko, dział rekrutujący pracownika zaprasza go na wideokonferencję, aby ten opowiedział co nieco o sobie. Na email wysyłane jest odpowiednie zaproszenie (np. do aplikacji Teams lub Google Meet), dlatego poprawność danych kontaktowych jest tu wymagana.
 • Powiadomienia o wynikach – przy uproszczonej ścieżce rekrutacji firma może chcieć wysłać maila z wiadomością, że dziękuje za udział lub potwierdzić, że jesteś odpowiednim kandydatem/kandydatką na takie stanowisko.

Jakiego maila podać w Curriculum Vitae?

Internauci popełniają szereg błędów, przez które ich kandydatury już na początku lądują na stosie z podpisem „odrzuceni”. CV nie może bowiem wyglądać „byle jak”, ponieważ wiele mówi o podejściu autora do firmy. Nie inaczej jest z adresem email, który w takim CV jest prawdziwą wizytówką osoby ubiegającej się o pracę. Których błędów lepiej nie popełniać?

Nie wpisuj adresu służbowego

Aktualny email, jakiego używasz w pracy nie jest dobrym wyborem, jeśli ubiegasz się o ciekawe stanowisko w innej firmie. Po pierwsze, może to być wyraźnym sygnałem dla rekrutera, że nie jesteś lojalny wobec aktualnego pracodawcy, a po drugie – informacja o tym może trafić do Twojego obecnego przełożonego. Najlepiej wybrać w tej sytuacji prywatny email, który prezentuje się neutralnie, nie posiada rozszerzenia kojarzonego się z firmą, w której pracujesz.

Unikaj adresów, które wyglądają zabawnie

Prywatny adres email to podstawa w dokumentach CV, ale nie oznacza to, że każdy email będzie wyglądał w oczach rekrutera profesjonalnie. Przede wszystkim unikaj adresów, które były zakładane pod wpływem chwili, emocji, lub są związane z Twoim pseudonimem (ksywką).

Email w stylu tulipanek26621@domena.xyz lub smieszny-jacek1772@email.com raczej nie wzbudzą u osób zajmujących się rekrutacją poczucia, że otrzymali CV od osoby, której zależy na tej pracy. Najlepszym adresem, który warto użyć w CV to schemat wyglądający jak imie.nazwisko@domena.com. Zdobycie takiego maila może być trudne, ale nie niemożliwe (o czym dowiesz się dalej).

Darmowy email nie jest zły, ale…

Darmowe skrzynki email zakładane w różnych serwisach nie są złym rozwiązaniem. Dla wielu osób pełnią podstawową rolę w codziennej komunikacji, nawet, gdy odbywa się to kosztem uzyskiwania wielu reklam lub braku ważnych funkcji tj. kopia zapasowa. Aczkolwiek, jest to dobry punkt zaczepienia do wykorzystania maila przy wysyłce CV.

Minusem takiego rozwiązania jest duża popularność takich skrzynek, a co za tym idzie – bardzo ograniczone możliwości zarejestrowania atrakcyjnego adresu z imieniem i nazwiskiem. Najczęściej darmowe maile są zakładane w momencie, kiedy nie myślimy o swojej ścieżce zawodowej, w rezultacie mogą wyglądać mało profesjonalnie.

Nie wybieraj egzotycznych rozszerzeń

Jeżeli jakimś cudem znajdziesz łatwy do zapamiętania adres email, zwróć uwagę na jego rozszerzenie, czyli to co znajduje się po znaku @. Operator może bowiem stosować oryginalne, mało znane domeny narodowe, które bywają problematyczne dla polskich dostawców poczty elektronicznej. Kontrowersje mogą wzbudzać zwłaszcza egzotyczne rozszerzenia pokroju .mx (domena Meksyku) oraz .ar (adres Argentyny), które są wykorzystywane do wysyłki spamu. Taki email będzie działał na Twoją niekorzyść, ponieważ może zostać odgórnie zablokowany przez filtry na serwerach pocztowych.

Najlepiej w takiej sytuacji stosować popularne i sprawdzone domeny np. .pl ,.eu lub .com. Pamiętaj jednak, że w znanych serwisach najlepsze, najbardziej intuicyjne adresy skrzynek są już od dawna zarezerwowane.

Jak znaleźć dobry email do wysyłki CV i innych celów prywatnych?

Poczta elektroniczna jest z nami na co dzień, ale nie wszyscy korzystają z optymalnych dla siebie rozwiązań. Na przykład trudno oczekiwać od darmowej usługi poczty, aby ta nie dostarczała regularnie na konto dziesiątek ofert reklamowych – są one źródłem utrzymania usługi.

Zapchana skrzynka odbiorcza bywa wtedy wyzwaniem, tak samo problematyczny jest brak atrakcyjnych adresów jeśli szukasz darmowego emaila w znanym serwisie. Ale nie musi to być koniec świata, ponieważ możesz skorzystać z wygodnej alternatywy – taniego, własnego i atrakcyjnego adresu poczty elektronicznej w postaci usługi Prywatny Email w home.pl.

Oprócz 20 GB przestrzeni na maile i załączniki, masz do wyboru kilkanaście atrakcyjnych domen, które ułatwią Ci znalezienie własnego adresu z imieniem lub nazwiskiem, ewentualnie pełnioną funkcją:

 • data.pl,
 • epoczta.pl,
 • euromail.pl,
 • friend.pl,
 • hot.pl,
 • life.pl,
 • list.pl,
 • post.pl,
 • space.pl,
 • world.pl
 • prywatny.email
 • osobisty.email
 • niezawodny.email
 • najlepszy.email

Ja znalazłem listę z ciekawymi propozycjami bardzo szybko.

Wolne adresy email w home.pl, które dotyczą usługi Prywatny Email - pojedynczej skrzynki pocztowej dla osób prywatnych oraz firm.
Lista wolnych adresów w wyszukiwarce home.pl dla usługi Prywatny Email.

Tak zarejestrowany email ma swoje duże zalety – jest łatwy do zapamiętania, świadczy o staranności kandydata, a także wyróżnia się pośród innych CV nadesłanych do firmy. To może być pewna przewaga, z której nie trzeba rezygnować ubiegając się o wymarzone stanowisko lub szukając swojego miejsca na rynku pracy.

TAGI: / /