Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Kropkowej rewolucji w domenach nie będzie

Kropkowej rewolucji w domenach nie będzie

Do obecnego kształtu domen jesteśmy już przyzwyczajeni: www, nazwa domeny, a potem końcówka (na przykład .pl, .com) Google wpadło na pomysł, aby zmienić tę sytuację – w kwietniu tego roku zaproponowali wprowadzenie bezkropkowych domen.

Co to oznacza w praktyce? Jeśli np. wpisalibyśmy słowo „search” w pasku przeglądarki, trafilibyśmy do ustawionej przez siebie przeglądarki, „shop” przekierowałoby nas do ulubionego sklepu.

Stanowisko ICANN w temacie bezkropkowych domen

ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) jednoznacznie wypowiedziała się na ten temat i wniosek odrzuciła. Proponowana przez Google zmiana według organizacji ICANN mogłaby zagrozić bezpieczeństwu i stabilności funkcjonowania z Internetu (przynajmniej na ten moment).

Swoją drogą zastanawia mnie, jakie konsekwencje niosłoby za sobą wprowadzenie bezkropkowych domen. Czy przypadkiem nie miałoby to wpływu na działanie niektórych programów i aplikacji internetowych, które w odpowiednich polach wymagają kropki. Wiem również, że często w firmach stosuje się bezkropkowe skróty np. do wewnętrznego systemu pracowniczego Intranet.

O komentarz do całej sprawy poprosiłem Darka – naszego specjalistę od rynku domenowego:

Wkrótce wprowadzone zostanie blisko 2000 nowych rozszerzeń domen, w obliczu tego faktu decyzja ICANN o odrzuceniu wniosku Google wydaje się jak najbardziej podstawna. Wprowadzenie na rynek takiej ilości nowych rozszerzeń spowoduje na pewno początkowo problemy wśród użytkowników Internetu. Poza wprowadzeniem nowych domen, IAB (Internet Architecture Board) odrzuciła wniosek o bezkropkowe domeny ze względów technicznych. Oświadczenie IAB znajdziemy na stronie: www.iab.org/documents/correspondence-reports-documents/2013-2/iab-statement-dotless-domains-considered-harmful/

W przyszłości na pewno możemy spodziewać się dalszego rozwoju domen, dlatego uważam że temat bezkropkowych domen będzie cyklicznie powracał do rozważenia przez ICANN.

TAGI: / / / /