Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Która godzina? Wywiad z właścicielem sklepu twojezegarki.com.pl

Która godzina? Wywiad z właścicielem sklepu twojezegarki.com.pl

Przeprowadziliśmy interesujący wywiad z Danielem Wiktorowiczem, właścicielem Twoje Zegarki, który korzysta z platformy sklepu Shoper w home.pl jako platformy dla swoich sklepów internetowych. Daniel opowiada o tym, jak prowadzić swój sklep, jak dbać o właściwą obsługę klienta, na co zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy z firmą pozycjonującą, jak zacząć działalność i wiele innych cennych porad dla osób prowadzących swój e-biznes. Jego biznes był opisany w serwisach branżowych, jako przykład sukcesu w branży e-commerce. Zapraszamy do lektury1

Wywiad z właścicielem sklepu twojezegarki.com.pl

Marcin (home.pl): Która godzina?
Daniel Wiktorowicz: Zależy gdzie. W Tokio jest teraz koło północy.

Co było najtrudniejsze na samym początku drogi do własnego sklepu internetowego?
Podjęcie decyzji o jego powstaniu. Ilość obaw czy wątpliwości w takich momentach często zaburza nawet najbardziej przemyślane idee. Jednak wątpliwości są źródłem mądrości więc oceniam ich rolę pozytywnie.

Prowadzisz działalność na kilku obszarach, nie tylko twojezegarki.com.pl, czy możesz opowiedzieć o tych dodatkowych działalnościach?
Zgadza się… w obrębie moich działań istnieją także inne sklepy internetowe, a także stacjonarne punkty sprzedaży znajdujące się galeriach handlowych. Salony Minimax stanowią dla mnie bardzo ważną część mojej działalności i to one są moimi „najstarszymi dziećmi”.

Dlaczego posiadasz wiele różnych sklepów internetowych z zegarkami i wiele domen o podobnych nazwach wskazujących na te same serwery?
Jest kilka powodów, ale tym, który zdominował koncepcję „wielosklepowości” jest chęć prezentowania czy to wyszczególnionego segmentu produktowe, czy określonej grupy producentów. W przypadku sklepu Twojezegarki.com.pl miał to być sklep inny, niż wszystkie i taki też jest. Specyfika klientów internetowych jest bardzo złożona, dlatego dobrze obrać odpowiedni azymut poparty konkretną wizją.

Z zegarmistrzowską precyzją

Czy pozycjonowałeś swój serwis samodzielnie, czy też korzystałeś z pomocy firmy zewnętrznej?
I jedno i drugie. Z biegiem czasu podejmowane decyzje nie przechodzą już tak długiej jak na początku ścieżki weryfikacyjnej

Jak samodzielnie pozycjonować sklep, aby uniknąć kar ze strony Google i osiągnąć pożądany efekt?
Każdemu kto chciałby robić to samodzielnie, polecam uprzednio przeczytać co nieco o tym, czym właściwie jest pozycjonowanie, jak się do niego zabrać i na które aspekty należy zwrócić przede wszystkim swoją uwagę. Niektórzy posiłkują się filmami instruktażowymi, ja zdecydowanie polecam fachową literaturę.

Jakich rad mógłbyś udzielić początkującym właścicielom sklepów internetowych w kwestii wyboru firmy pozycjonującej, na co powinni zwrócić uwagę? Może jakich efektów powinni oczekiwać, jakie zapisy w umowie warto zawrzeć?
Zacznijmy od tego, że nie należy oczekiwać efektów natychmiast. Sklepy internetowe powstawały i będą powstawać, a co za tym idzie konkurencja rośnie. Dlatego do samego pozycjonowania należy podejść długofalowo i rozsądnie dopiero wtedy zobaczymy, że nasze działania mają sens. Pozycjonowanie zależy od wielu względów, dlatego ważne jest zdobycie należytej wiedzy by podjąć się tego zadania. Jeśli natomiast nie mamy na to czasu, zawsze możemy powierzyć to specjalistom. Co do zapisów w umowie, to należy jasno określić sektory współpracy, odpowiedzialności oraz sposobu rozliczania.

Jak według Ciebie kształtuje się polski rynek e-commerce? Jak silna jest konkurencja?
Segment dóbr luksusowych ciągle się rozwija, a razem z nim internet. Polski rynek e-commerce to nadal dziecko, które może już nie raczkuje, ale na pewno nie jest jeszcze wyrafinowanym biegaczem. Łatwość w zakładaniu sklepów powoduje, że konkurencja rośnie i maleje jednocześnie bo sklepy internetowe powstają niemal każdego dnia, ale również każdego dnia upadają. Myślę, że jesteśmy na takim etapie gdzie klienci potrafią już docenić coś więcej niż tylko niska cena, dlatego warto patrzeć na internet i sprzedaż za jego pośrednictwem o wiele szerzej.
Jeśli chodzi o same zegarki i biżuterię to ocenić to można dwojako. Konkurencja jest duża jeśli idzie o ilość sklepów bo jest ich kilkadziesiąt, ale z drugiej strony ile jest sklepów oferujących ekskluzywne towary przy odpowiedniej internetowej oprawie?

Dlaczego zdecydowałeś Pan na platformę Click Shop? W czym okazała się ona lepsza od innych platform?
Jest prosta i czytelna, ma oczywiście swoje minusy, ale uważam, że jest ona dobrym produktem oferowanym przez home.pl dla tych którzy chcą za rozsądne pieniądze otrzymać uniwersalny i dość funkcjonalny mechanizm do prowadzenia sklepu internetowego.

strona www

Jakie najważniejsze funkcje powinien posiadać sklep internetowy, aby pozwalać na sprawną i efektywną pracę?
Ciężko ująć to w kilku zdaniach, ale na pewno powinien dawać możliwość kontroli, edycji, promocji oraz wprowadzania nowych produktów. W czytelny i prosty sposób pozwalać na zarządzanie treścią strony. Pozwalać na łatwą obsługę zamówień oraz dawać możliwość integracji z niezbędnymi serwisami zewnętrznymi takimi jak Google Analytics. Każdy ma inne preferencje i pewnie pominąłem coś co jest zapewne istotne, ale tak jak mówię ciężko jest to krótko opisać.

Co uważasz za najważniejszy aspekt obsługi klienta? Jak sprawić, by klient nie tylko chciał ponownie kupować w danym miejscu, ale by zapraszał również do zakupów swoją rodzinę i znajomych?
W przeszłości dużo pracowałem z klientem i wiem, że podstawą dobrych relacji z nim jest szacunek, powaga i uwaga. Jeżeli osoba kontaktująca się z naszym sklepem, poczuje, że na prawdę jesteśmy zainteresowani jej pytaniem, to doceni ten fakt. Dodatkowo trzeba być starannym i sumiennym w relacjach z klientami. Reakcja na maila czy zapytanie telefoniczne powinna być adekwatna do tego, ile czasu klient może nam poświęcić, a większość ma tego czasu bardzo mało lub mało. Szanujmy więc czas i poświęconą uwagę klienta bo bez tego tracimy wiele i szybko.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy kolejnych sukcesów w branży e-commerce.
Dziękuję.

twojezegarki.com.pl

Jeśli podobał Ci się wywiad, polecamy też wejście pod poniższe linki, gdzie możesz obejrzeć jak działają sklepy Daniela oraz sprawdzić jego aktywność w mediach społecznościowych.

Sklepy:
www.twojezegarki.com.pl
www.zegarkicentrum.pl

Facebook:
https://www.facebook.com/twojezegarki
https://www.facebook.com/Zegarkicentrumpl