MENU

120 komentarzy Social media

Zapytaj specjalistów home.pl o media społecznościowe [AMA home.pl #1]

zapytaj_eksperta_sm4

Na blog.home.pl startujemy z nowym cyklem „Zapytaj specjalistów z home.pl” Zależy nam, aby Twój biznes funkcjonował jak najlepiej, dlatego też oferujemy Ci wsparcie naszych specjalistów. Masz jakieś wątpliwości, chciałbyś się kogoś poradzić?

W pierwszej odsłonie cyklu bierzemy pod lupę media społecznościowe, czyli Facebook, Twitter, mikroblogi, blogi itp. Na Twoje pytania odpowiadać będzie Paweł Krzych i Marcin Puś z Działu Sprzedaży i Marketingu, którzy zajmują się właśnie społecznościami.

Dowiedz się, czy w Twoim przypadku warto wykorzystać social media (Facebook, Twitter, blog firmowy itp.) do komunikacji ze swoimi klientami. Poznaj dobre praktyki w social media. Otrzymaj odpowiedzi na pytania:

 • Jak promować Twoją firmę w social media?
 • Jakimi kanałami docierać do Twoich klientów?
 • Jak budować relację z klientem w sieci?
 • O czym informować Twoich klientów?

Zapytaj nas

Zadaj pytanie w komentarzach poniżej, jeśli wpiszesz swojego maila, dostaniesz automatycznie powiadomiony o naszej odpowiedzi i dalszej dyskusji. Twój mail będzie niewidoczny dla innych użytkowników, ani też nie będzie przez nas w żaden sposób wykorzystywany.

Czekamy na Wasze pytania w temacie mediów społecznościowych

Czekamy na Wasze pytania w temacie mediów społecznościowych

 • Adam

  Dzień dobry. Mam pytanie, co sądzicie o spadających dotarciach na facebooku? Czy to będzie postępować? Jak sobie z tym radzic, czy to już koniec darmowej promocji na facebooku? Jeśli zrobie porównanie miesiąc do miesiąca, to okazało się, że listopad – październik minus 39%, a w porównaniu do tego co było rok temu to już wogólę nie mówię.

  • [Paweł Krzych]: Dzień dobry Adam. Rzeczywiście, na większości (jeśli nie wszystkich) stronach na Facebooku odnotowywane są spadki, jeśli chodzi o zasięgi naturalne (jak i wirusowe). Facebook stara się przyzwyczajać i zachęcać firmy do płacenia, robi to stopniowo, ale konsekwentnie. I uważam, że ten proces będzie jeszcze postępować.

   Czy to koniec darmowej promocji poprzez Facebook? Media społecznościowe trzeba traktować, jak każdy inny kanał dotarcia do potencjalnych klientów i pomyśleć nad przeznaczeniem określonego budżetu na ten cel. Generalnie tak to już jest nasz świat skonstruowany, że jeśli coś jest „darmowe” i przynosi znaczne korzyści dla użytkowników, to właściciel danej platformy/aplikacji będzie dążył do monetyzowania ruchu.

   Jakie mam rady? Przede wszystkim tworzenie dobrego/wartościowego contentu, nie trzymanie się schematów (np. potestowanie z wpisami tekstowymi z umieszczonym linkiem – bez miniaturki linku). Przykładowo: analogiczne wpisy (różne linki) publikowane w odstępie kilkudniowym, z praktycznie taką samą grupę docelową i zbliżoną aktywnością „fanów” Przy stronie na FB – 25 000:
   * Wpis z miniaturką linku:zasięg naturalny ok. 5 000
   * Wpis z linkiem w tekście (bez miniaturki) – ok. 13 000

 • Cześć
  Chodzi o publikowanie treści. Obecnie słyszałem o pewnych zmianach mających automatycznie filtrować tablice z memów i treści o niskiej zawartości. Czy w takiej sytuacji opłaca się dodawać zdjęcie i dopiero w jego opisie link do artykułu? Może powinienem dodawać sam link?
  No i jeszcze jedno. Hashtagi mają znaczenie? Ile ich dodawać do wpisu?

  • [Paweł Krzych]: Serwus Aragmor. Rzeczywiście Facebook
   pracuje nad tym, aby treści wyświetlane wielu użytkownikom były bardziej wartościowe.
   Chce w pewien sposób ograniczyć rozprzestrzenianie się tzw. lol-contentu, a
   taki jest jednym z bardziej popularnych na tym kanale. Wystarczy spojrzeć na
   najbardziej lubiane i najbardziej angażujące polskie strony na Facebooku. Warto
   zapoznawać się regularnie z raportami Sotrendera, która co miesiąc wypuszcza
   podsumowania między innymi właśnie z takimi danymi (oczywiście wraz z analizą).

   (Link do podsumowania listopada: http://www.sotrender.pl/uploads/pdf/trends/201311.pdf)

   Zasięgi wirusowe (właśnie poprzez ograniczanie dotarcia
   lol-contentu) maleją, ale również rykoszetem dostają również wpisy z
   wartościowymi treściami (które wspomnianym lol-contentem nie są). Sytuacja z
   promocją na FB zmienia się dynamicznie – to, co jest skuteczne dziś, nie musi
   już działać za tydzień.

   Najciekawiej mają developerzy aplikacji na FB: niedawno
   podczas rozmowy z jednym z nich powiedział, że „praca z Facebookiem jest jak
   praca na żywym organizmie. Coś działa, ale to nie znaczy, że za kilka dni
   będzie to dostępne i będzie można z tego skorzystać.

   Odnośnie dodawania wpisów z grafiką lub samym linkiem. Przykład
   z ostatnich dni: analogiczne wpisy (różne linki) publikowane w odstępie
   kilkudniowym, z praktycznie taką samą grupę docelową i zbliżoną aktywnością
   „fanów” Przy stronie na FB – 25 000:

   * Wpis z miniaturką linku:zasięg naturalny ok. 5 000

   * Wpis z linkiem w tekście (bez miniaturki) – ok. 13 000

   W kwestii hashtagów to panuje tu duży bałagan. W spisie
   wpisów z danego hashtaga różni użytkownicy widzą różne wyniki. Dodatkowo
   historia hashtagów sięga raptem 2-3 dni, a potem wpisy znikają z feedów danego
   hashtaga. W pierwszej chwili, gdy Facebook poinformował o wprowadzeniu # miałem
   nadzieję, że będzie to naprawdę sprawnie funkcjonowało (jak na Twitterze) i
   pozwoli w sprawny sposób przeglądać wpisy z danym tagiem, odkrywać nowe treści,
   ciekawe osoby, strony. Niestety, póki co kompletnie tak to nie wygląda.

   Niektórzy sprawdzali wirusowy zasięg przy stosowaniu i
   niestosowaniu hashtagów. Wyniki są co najmniej zaskakujące.

 • Michal

  Czemu sądzicie, że jesteście specjalistami od mediów społecznościowych? Co takiego osiągnęliście i jakimi publikacjami na ten temat możecie się pochwalić?

  • [Marcin Puś] Pracujemy zawodowo od kilku lat w branży Social Media. Pracujemy dla home.pl, wcześniej pracowaliśmy dla innych firm. Mamy sporo wiedzy zdobytej w oparciu o praktykę i doświadczenie, którą chcemy się podzielić.

  • [Paweł Krzych] Samym marketingiem zajmuję się od ponad 5 lat, natomiast social media ponad 3 lata. Przez ten czas zdobyłem sporo doświadczenia, wiedzy zajmując się zarówno inicjatywami non-profit na FB, jak również działaniami komercyjnymi. Social media w grupie home.pl zajmuję się od stosunkowo niedawna, bo od 2013 roku.

   Wraz z Marcinem chcemy się podzielić z Wami wiedzą, doświadczeniem i naszymi obserwacjami. Zapraszam do zadawania pytań.

 • Luk

  Witam,

  Ja się zastanawiam co sądzicie na temat sensu tego całego social media i promowania się w nim pod kątem tego, że byle ‚kmiot’ może np. negatywnie komentować potencjalne projekty/prace itd… potem wszyscy to czytają i morale firmy i klientów spadają bo np. jakiś 15 latek lewą ręką kozy z nosa dłubie a prawą pisze „swoje racje”….
  Oczywiscie uwazam ze krytyka musi istniec, ale ja chce te krytyke slyszec od osoby, która wie co krytykuje, a…….. a ….a .. a social media nie ma nad tym kontroli….

  Na całe szczęście już widzę, że powoli rynek wraca do łask pod kątem serwisów internetowych. Profesjonalna witryna to jest wyznacznik i jej zawartość… a nie „fotka w tle” i poranne wpisy „dzien dobry kochani….”

  • [Marcin Puś]
   Częściowo się z Tobą zgadzam, aczkolwiek, jeśli ktoś z zewnątrz przeczyta
   komentarz z zarzutem kierowanym do Twojej firmy, najpewniej przeczyta też Twoją
   odpowiedź. Wiele osób uważa, że radzenie sobie z tego typu krytyką, czy
   rozwiązywanie sytuacji „kryzysowych” w social media może być
   doskonałą okazją do promocji swojej firmy i kreacji pozytywnego wizerunku.

   Komentować może
   każdy, to jak radzimy sobie z takimi komentarzami liczy się najbardziej.
   Użytkownicy czytający też mają swój rozum i widzą, która krytyka jest
   konstruktywna, a która to tylko szerzenie nienawiści bez żadnych sensownych
   argumentów.

   • Ent

    Zgodzę się z tym, że liczy się jak poradzimy sobie z kryzysem, tzn. nasza odpowiedź bardziej niż czyjaś krytyka.
    Ale jeśli firma jest jednoosobowa / dwuosobowa, a swoim produktem czy usługą komuś akurat „podpadnie”, to konieczność reagowania na negatywne komentarze „na bieżąco” może wręcz sparaliżować codzienną pracę takiej firmy.
    Czasem niezadowolony klient wręcz woli wpisać negatywny komentarz publicznie, niż zgłosić reklamację zgodnie z regulaminem sprzedaży i obowiązującym prawem. Rozumiem, że klient czuje się wtedy bezpieczniej, ale dla mikrofirmy, nie mającej odrębnego działu marketingu, to może byc duży problem.
    Czy macie Panowie pomysł, jak mikrofirma może sobie poradzić w takiej sytuacji?

    • [Marcin Puś] Masz rację, klient zadowolony powie o tym dwóm osobom, niezadowolony przekaże taką informację do 10. Teraz w czasach mediów społecznościowych możemy przemnożyć te wartości przez 10. Podstawowym sposobem jest zachęcanie tych zadowolonych użytkowników do dzielenia się swoją opinią. Nawet jeśli zrezygnujesz z obecności w mediach społecznościowych, opinie o Twojej firmie wciąż będą się tam pojawiać. Czasem lepiej mieć szansę na reakcję, jeśli opinie pojawią się na Twojej stronie, niż żeby użytkownicy dyskutowali o Tobie za Twoimi plecami. Sami stykamy się z tym, że klient mając problem, zamiast się z nami skontaktować i dać nam szansę na jego rozwiązanie, pisze na publicznym profilu. Jednak mimo wszystko uważamy, że posiadanie miejsca, gdzie możliwa jest konfrontacja i możliwość odpowiedzi (nawet po jakimś czasie) jest lepsza, niż zupełna nieobecność.

     • Ent

      Czyli jakąś metodą jest dążenie do tego, żeby więcej było opinii od zadowolonych klientów, niż od niezadowolonych. To może mieć sens. Przy optymalnym rozwoju sytuacji zadowoleni mogą bronić przed niezadowolonymi ;-) Trudniej jest napisać negatywną opinię wśród licznych pozytywnych, jak trudniej jest rzucić śmieć na czysty chodnik.
      Tak sobie jeszcze myślę, że dla mikrofirmy w sumie chyba lepiej może być na negatywa odpowiedzieć z niewielkim opóźnieniem, gdy emocje troszkę opadną, niż natychmiast dać się wciągnąć w publiczną sprzeczkę / eskalację roszczeń. Chyba, że byłaby to jakaś standardowa, wyprana z emocji odpowiedź w stylu „Prosimy o kontakt mailowy / telefoniczny w celu rozpatrzenia reklamacji, na pewno coś da się zrobić”. Bo tak naprawdę pisząc publicznie, piszemy nie do tego konkretnego „niezadowolonego klienta”, ale do wszystkich, którzy wejdą na nasz profil.
      Przyznam, że mnie niepokoi głównie podatność profili małych firm na ataki ze strony konkurencji, „podszywającej się” pod niezadowolonego klienta i robiącej „czarny PR” na profilu firmowym. Duża firma jest w stanie obronić się przed tym, ale mały podmiot wydaje się być na straconej pozycji.
      W każdym razie – dziękuję za Waszą odpowiedź, myślę że jest w niej wiele racji :-)

      • [Paweł Krzych] Warto też rozmawiać z klientami poza „publicznym kanałem” – mail, system wiadomości prywatnych, telefon. Nie ma sensu wszystkich spraw upubliczniać. Często po rozmowie przez priv, klienci dziękują publicznie za pozytywne rozwiązanie danej sytuacji.

       „Przyznam, że mnie niepokoi głównie podatność profili małych firm na
       ataki ze strony konkurencji, „podszywającej się” pod niezadowolonego
       klienta i robiącej „czarny PR” na profilu firmowym.” aż tak często się to zdarza? Na przestrzeni lat współpracowałem w wieloma mikro i małymi firmami. Nieuczciwe działanie konkurencji było bardzo sporadyczne.

  • [Paweł Krzych] Pozwól, że odpowiem od końca. Wpisy typu „Nuteczka na piąteczek” ze strony ekspresu do kawy lub „Drodzy Facebookowicze, jak się macie” pojawiają się raczej tylko w żartach lub na naprawdę niskiej jakości fanpage’ach. Na początku takie wpisy były stosunkowo dobrze angażowały użytkowników, ale nie miało to praktycznie żadnego przełożenia. Na szczęście ta chwilowa moda przeminęła.

   „Na całe szczęście już widzę, że powoli rynek wraca do łask pod kątem serwisów internetowych. ” Na czym opierasz swój pogląd? Serwisy internetowe (typowe strony firmowy) cały czas istnieją i będą istnieć, natomiast social media stanowią doskonałe uzupełnienie. I wszystko idzie w tym kierunku, Internet staje się coraz bardziej społecznościowy. Nie wiem, co by się musiało stać, abyśmy wrócili do statycznych stron internetowych bez interaktywności z użytkownikiem.

   I to prowadzi nas pierwszej części Twojej wypowiedzi. Klienci mają pole do wyrażania swoich opinii w social media. Trzeba tu pamiętać, że klient, który wyraża opinię (chociażby tę negatywną), to klient któremu „jeszcze zależy”. Jeśli odpowiednio się nim zajmiemy, może okazać się, że stanie się ambasadorem naszej marki. Oczywiście istnieją od tego wyjątki typu „picie piany dla hecy” – od tego nikt nie ucieknie, uważam, że nie ma się tym zbytnio co przejmować. Starajmy się z negatywnych komentarzy wyciągać jak najwięcej dla firmy, co warto poprawić, jak sprawić, by klienci byli zadowoleni na przyszłość.

   Większość autorów komentarzy typu „just hejt” milknie po zadaniu im konkretnych pytań z prośbą o udzielenie szczegółowych informacji. To też o czymś świadczy. Pozostaje jeszcze kwestia działań nieuczciwej konkurencji, ale to już chyba temat na osobną wypowiedź.

   W momencie kiedy Internet był jeszcze w większości anonimowy, a Goldenline raczkowało (2005 rok), myślałem, że po wprowadzeniu profili osobowych (imię i nazwisko) poziom dyskusji w Internecie (jako ogół) wzrośnie. Jak jest, możesz ocenić sam ;)

 • Adrian

  Kiedy jest dobry moment aby „wejść” w media społecznościowe? Na samym początku działalności czy może po jakimś czasie kiedy nasze produkty/usługi staną się bardziej popularne i bardziej dopracowane?

  • [Paweł Krzych]: Rzekłbym nawet, że najlepiej zacząć działanie w social media jeszcze przed samym startem biznesu. Pozwoli to nam na dodatkowe rozeznanie rynku, zbadanie nastrojów, potencjalni klienci mogą podsunąć ciekawe pomysły. I przede wszystkim w taki sposób pozyskamy już społeczność, z której sporo osób może stać się naszymi klientami. Generalnie „the sooner the better”.

 • Alicja

  Mam szczegółowe pytanie co do ustawienia wtyczki Facebook na mojej stronie. Chciałabym aby kliknięcie w znaczek (we wtyczkę) przenosiło internautę do polubienia mojego fan-page. Podaję przykład http://malasztuka.com/

  • Dawid

   Alicjo obawiam się, że nie jest to miejsce na tego typu pytania… :)

   • [Paweł Krzych] Odpowiedziałem już powyżej ;)

  • [Paweł Krzych]: rozumiem, że ta strona nie jest Twoja i chciałabyś uzyskać taki efekt. Z pomocą przyjdzie strona dla developerów Facebooka – nie ma co się bać, a dokładnie kreator like-buttonów https://developers.facebook.com/docs/plugins/like-button/
   Całość ogranicza się do wpisania URL (adres strony na FB), podanie wymiaru szerokości oraz dodatkowych ustawień. Po wygenerowaniu kodu, możesz go wkleić na swoją stronę i voila!
   Jeśli chodzi Ci o dokładnie taki efekt, jak na wspomnianej wyżej stronie, to w polu Layout musisz wybrać button_count.

   Warto też zainteresować się like-boxem https://developers.facebook.com/docs/plugins/like-box-for-pages/ :)

 • Piotr

  Prowadzę gabinet terapii małżeństw gabinetsopot.pl , czy i jak mogę zaistnieć w SM i zyskać nowych klientów .
  Pozdrowienia

  • [Marcin Puś] W tym wypadku pomocna może okazać się płatna reklama na Facebooku, którą można skierować do bardzo konkretnej grupy odbiorców. Także w zależności od poziomu
   związku. Można na przykład kierować materiały konkretnie do par, które są związane na odległość, albo od momentu ślubu minęło mniej niż 6 miesięcy lub mniej niż rok.

   Pewna trudność w prowadzeniu profilu w mediach społecznościowych dla Twojej firmy może wynikać z tego, że w Polsce wciąż korzystanie z pomocy psychoterapeuty to pewnego rodzaju
   tabu. Użytkownicy będą mieli opory, aby kliknąć lubię to przy profilu Twojej firmy, ponieważ nie chcą pokazywać znajomym (czy na przykład pracodawcy, albo rodzicom), że korzystają z pomocy specjalisty. Tutaj bardziej skuteczne mogą okazać się bardziej anonimowe formy kontaktu, czyli prowadzenie bloga i kontakt poprzez komentarze pod wpisami.

  • [Paweł Krzych] Uzupełniając jeszcze wypowiedź Marcina, pozwolę sobie rozwinąć temat bloga. Ludzie mogą nie zdawać sobie nawet sprawy, że potrzebowaliby takiej terapii. Kluczową kwestią będzie tutaj uświadomienie im, że mają taki „problem” oraz fakt (co najważniejsze), że można coś z tym zrobić, by było lepiej. Blog opisujący poszczególne przypadki i sytuacje (takie case-study) może być bardzo przydatny.

 • asd

  Jaki kanał marketingowy bedzie najlepszy jesli chodzi o promowanie hurtownii?

  • [Marcin Puś] Dużo
   zależy od tego, jaka jest to hurtownia. Jeśli jest skierowana do małych i
   przedsiębiorstw zatrudniających do 10 osób, będzie to zapewne inny kanał, niż
   jeśli szukamy klientów wśród dużych firm posiadających oddziały w Polsce i na
   świecie.

   • asd

    Witam, dziękuje za odpowiedz, profil firmy skierowany jest głownie do biur (każdej wielkości – zarówno tych małych jak i tych korporacyjnych). B2B.
    Pozdrawiam

    • [Marcin Puś] Czy chodzi może o artykuły biurowe? Im lepiej sprecyzujemy produkt i target, tym łatwiej będzie nam wskazać najlepszy kanał. Specjalizujemy się w mediach społecznościowych i możemy powiedzieć, że niektóre branże radzą sobie znacznie lepiej niż inne.

     • asd

      3 rożne hurtownie, biurowe, spożywcze oraz z artykulami chemii gospodarczej
      Najbardziej zalezy nam na promowaniu tego drugiego oraz trzeciego sklepu..

    • [Marcin Puś] Czy chodzi może o artykuły biurowe? Im lepiej sprecyzujemy produkt i target, tym łatwiej będzie nam wskazać najlepszy kanał. Specjalizujemy się w mediach społecznościowych i możemy powiedzieć, że niektóre branże radzą sobie znacznie lepiej niż inne.

  • [Paweł Krzych] Jak rozumiem Twoim odbiorcą są detaliści. Wielu z nich po godzinach może korzystać z Facebooka, ale raczej nie będą traktować tego miejsca, jako metodę znalezienia nowych kontaktów biznesowych. W Twoim przypadku skupiłbym się na działaniach SEM w wyszukiwarkach. Bardzo często tą drogą poszukiwani są nowi dostawcy produktów/usług.

   Zapoznaj się proszę z tą nowością od Google Product Listing Ads – w Twoim przypadku może być bardzo przydatne. http://blog.home.pl/2013/12/product-listing-ads-nowosc-od-google/

 • PUNTA

  Dzień dobry, proszę o informacje na temat promowania w social media sklepu http://www.punta.com.pl.
  Prowadzimy fan-page-a na facebooku i zastanawiamy się nad blogiem.
  Jak Panowie uważacie co w naszej branży będzie lepsze i jakimi kanałami jeszcze docierać do klientów.

  Nasza grupa docelowa to mężczyzna w wieku 20-80, amator drobnego rzemiosła, hobbysta, rzemieślnik, cieśle, dekarze, właściciele i pracownicy zakładów stolarskich, zaopatrzeniowiec w fabrykach mebli oraz kierownicy, dyrektorzy, prezesi.
  Proszę o doradztwo.

  • [Marcin Puś]
   Między innymi ze względu na malejące zasięgi wpisów na Facebooku, prowadzenie
   bloga firmowego jest pomysłem. Zależy to oczywiście od skali, aczkolwiek blog
   może mieć dobroczynny wpływ na pozycjonowanie i ściągać ruch do sklepu
   internetowego. W tym celu należy pisać na tematy silnie powiązane z produktami.
   Recenzje produktów, dokładne testy, analizy, przykłady zastosowań, poradniki
   odnośnie pracy z narzędziami, które oferujecie, informacje o konserwacji.
   Porady dotyczące drobnych napraw sprzętu. Tematów jest dużo, ważne, aby tworząc
   bloga skupić się na jak najlepszej optymalizacji pod kątem Google i potencjału,
   jaki tworzą użytkownicy wyszukując informacji o produktach z Waszej oferty.

  • [Paweł Krzych] Zgadzam się, content marketing może być w tym przypadku bardzo skuteczny. Pozwól, że podam Ci jako źródło inspiracji stronę http://www.leroymerlin.pl/porady.html Leroy Merlin bardzo dobrze radzi sobie w tym temacie. Oczywiście skala i możliwości dużo większe, ale można podpatrzyć szereg dobrych praktyk i spróbować wdrożyć to „na swoje podwórko”.

   Czy Wasza firma posiada dużo klientów powracających? Jest to bardzo dobra grupa, by z nimi porozmawiać i dowiedzieć się, czego by potrzebowali, jakiego rodzaju porad i informacji.

 • Bartek

  Dlaczego zniknęło moje pytanie????

  • [Paweł Krzych]: Nic nie usuwałem, Marcin też nie. Zamieść je proszę jeszcze raz, może na chwilę zaniemogła wtyczka do komentarzy ;)

 • Casuperu

  Jeden z moich klientów uparł się, że musi mieć Pinterest na swojej stronie. Jakoś nie widzę żeby Polska w Pinterest miała jakiś udział. Warto tego używać? Czy Pinterest ma sens w Polsce?

  • [Marcin Puś] Pinterest może okazać się kopalnią złota zwłaszcza dla sklepów internetowych, które oferują atrakcyjne wizualnie produkty. Pinterest ma jeden z najwyższych współczynników sprzedaży w stosunku do wyświetleń ze wszystkich portali społecznościowych.

   Jako home.pl nie zdecydowaliśmy się jednak na obecność w Pinterest, gdyż byłaby ona tylko symboliczna. Nasze produkty są z natury „niewidzialne”, co dodatkowo nie ułatwia nam obecności na tym portalu. Dla wielu firm obecność na Pinterest okazała się korzystna. Trzeba jednak zadbać o odpowiednią atrakcyjność materiałów tam publikowanych i pracować nad budową społeczności. Praca w social media to zawsze długotrwały proces.

 • Janka

  Czym tak naprawdę jest strategia w odniesieniu do mediów społecznościowych? Jak ją stworzyć? Czy tworzenie strategii ma jakikolwiek sens? Przecież media społecznościowe „żyją”, czy nie lepiej jest się im poddać, tworzyć je na bieżąco, a nie według wcześniej ustalonego planu?

  Jak rozliczać się z facebookowych reklam? Pytanie bardzo ogólne, ale i temat niezwykle szeroki. Pytam, jak Waszym zdaniem powinno to wyglądać w sytuacji, kiedy firma prowadzi fanpage we własnym zakresie, jak i z perspektywy osoby, która świadczy innym usługi związane z prowadzeniem profili firmowych.

  • [Marcin Puś] Ze względu na niezwykle szybkie i dynamiczne życie mediów społecznościowych Strategia może być ograniczona do 1 roku, chyba, że pracujesz w bardzo dużej firmie, wtedy można założyć sobie cele do osiagnięcia na kilka lat, ale metody ich dokonania powinny być już planowane w krótszych interwałach.

   Zawsze warto jest postawić sobie cele krótkoterminowe i długoterminowe, a następnie do nich dążyć. Przykładowo my postawiliśmy sobie za cel ożywić wizerunek home.pl na Facebooku i nawiązać realny dialog z klientami. Dodatkowo pracujemy nad zwiększeniem ilości prawdziwych fanów.

   Warto jest zadać sobie pytanie, czy aktywność w mediach społecznościowych ma budować nasz wizerunek, nawiązać bliższy kontakt ze stałymi kontaktami, zwiększyć sprzedaż, a może wszystkie powyższe? Każdy z tych celów wymaga nieco innych działań.

   Odpowiadając na Twoje drugie pytanie, jeśli firma prowadzi fanpage we własnym zakresie, sytuacja jest dość prosta. Wystarczy dodać kartę płatniczą do konta reklamodawcy i promować wpisy w zależności od ich popularności. Lepiej jest promować te wpisy, które już naturalnie budują duże zaangażowanie (polubienia i komentarze), aby nie marnować pieniędzy.

   W wypadku pracy, dla zleceniodawcy systemy rozliczeń są bardzo różne. Najczęściej firma prowadząca aktywność w mediach społecznościowych ustala miesięczny budżet, płaci z własnej karty, a później wystawia swoją fakturę dla klienta. To najprostsza metoda, popularna zwłaszcza w wypadkach, gdy ktoś prowadzi strony dla więcej niż jednego klienta.

   • Janka

    Bardzo dziekuję za odpowiedź. Zapytam jeszcze, czy znacie jakieś ciekawe publikacje na temat tworzenia strategii? I w ogole na temat mediów społecznośćiowych?

    • [Paweł Krzych] Takich publikacji jest coraz więcej. Znajdziesz sporo w poszczególnych księgarniach internetowych np. ebookpoint.pl lub helion.pl Nie wiem, jaki jest Twój poziom zaawansowania, ale warto przeczytać „Rewolucja Social Media” by Michał Sadowski z Brand24.

     O samym Facebooku (jego funkcjonowaniu) najlepiej czerpać wiedzę bezpośrednio z Internetu. Sytuacja bardzo dynamicznie się zmienia, więc książki tracą szybko na aktualności.

     • Janka

      Czytałam „Rewolucję…” i kilka innych pozycji i zauważyłam, że informacje w nich zawarte bardzo często się powtarzają, w związku z tym kiedy tylko mam okazję porozmawiać z kim mądrzejszym ode mnie podpytuję o książki, które jego zdaniem są warte uwagi. Cenna uwaga na temat tego, że wiedzę nt. Facebooka najlepiej czerpać z Internetu – niejednokrotnie spotkałam się z tym, że zdobyta przeze mnie książkowa wiedza była już nieaktualna.

      • [Paweł Krzych] Warto po prostu śledzić, co aktualnie się wydaje nowego na polskim/zagranicznym rynku. E-booki można bardzo tanio kupić :)

  • [Paweł Krzych] Social Media można tak samo zmierzyć, jak każde inne działanie. Do dyspozycji mamy szereg narzędzi analitycznych (darmowych jak Facebook Insights), jak również płatnych, bardziej zaawansowanych np. Napoleon Cat.

   Oczywiście jeśli mówimy o działaniach PR, to ciężko wymagać, żeby bezpośrednio przekładały się na sprzedaż (ale to już nie tylko w obszarze social media, lecz wszędzie).

 • Kuba

  Dobry,
  czy posty z linkami na FB w jakikolwiek sposób pozycjonują stronę docelową?

  • [Marcin Puś] Według naszej wiedzy Facebook z Google nie współpracują zbyt dobrze i linki na Facebooku mają niewielki wpływ na pozycjonowanie. Zwłaszcza w porównaniu do linków dodawanych na Google+, które jeszcze ktoś dodatkowo „polubił” (na Google+ daje się + zamiast „lubię to”).

  • [Paweł Krzych]
   Za http://www.silesiasem.pl/jak-facebook-wplywa-na-pozycjonowanie

   „Jednak jak już wiele razy zostało udowodnione, pomimo tagowania linku poprzez „nofollow”, robot przechodzi do wskazywanej strony, a dodatkowo w sieci można znaleźć dowody pokazujące, że tego typu linki również mają wpływ na pozycje w SERPach.

   Faktem jest, że Google bierze mocno pod uwagę możliwości Facebooka. Ze względu na złe przygotowanie swojej strony głównej przez Facebook pod kątem SEO, Google specjalnie przygotowało swojego robota do lepszej indeksacji Facebooka.”

   Warto zwrócić uwagę, by linki do naszej strony były jak najbardziej różnorodne, wyglądające jak najbardziej naturalnie (również jakaś część z „nofollow”.

 • Bartek

  Dzień dobry,
  jestem tłumaczem i niedawno założyłem stronę internetową http://www.bdondelewski.pl, żeby pozyskać nowych klientów. Przy okazji robiłem również fanpage’a na facebooku, początkowo głównie po to, żeby rozpuścić wici wśród moich znajomych i zwiększyć obroty na stronie, ale zastanawiam się teraz innymi korzyściami obecności w takim serwisie. Czy uważacie, że skuteczne będzie samo „lajkowanie” treści na innych stronach związanych z branżą (agencje tłumaczeniowe, GMO związane z ochroną języków itp.) lub udostępnianie treści zamieszczonych na innych stronach, czy warto pracować nad rodzajem bloga i umieszczać bardziej rozbudowane wpisy?
  Z góry dziękuję za radę.

  • [Marcin Puś] Wypowiadanie się jako osoba lub strona na profilach innych może być skutecznym sposobem na ściąganie ruchu do siebie, oraz budowanie autorytetu i wizerunku. Aby działania były skuteczne należy wybierać odpowiednio duże strony. Na dłuższą metę trudno jednak zbudować w ten sposób dużą i wierną społeczność. Jest to niezwykle pracochłonny i długotrwały proces. Przeliczając ilość czasu, który trzeba w to włożyć, lepsze może okazać się promowanie własnych wpisów odpłatnie na Facebooku.

   Publikowanie wartościowych treści na swojej stronie jest dobre. Natomiast udostępnianie treści innych warto ograniczyć do pewnego poziomu, ważne, aby pojawiały się też nasze treści i opinie. Odwoływanie się tylko i wyłącznie do zewnętrznych treści nie zbuduje wizerunku, ani marki.

   Ewentualnie udostępniając zewnętrzny artykuł, lub wpis, warto zadać angażajuące pytanie o fragment artykułu, lub opinię. Ważne jest, aby wciągnąć użytkowników w dyskusję i zachęcić do komentowania pod naszymi wpisami. Odpisywać im i nieco „ciągnąć ich za język” zadając pytania dodatkowe. Dowiesz się w ten sposób więcej o swoich klientach, oraz przywiążesz ich do siebie budując przyjazną relację.

   Zawsze należy starać się tworzyć wpisy, które w jakiś sposób zaangażują użytkowników. Powinno się zadawać pytania, na które można w łatwy sposób odpowiedzieć (tak/nie, Opcja 1/Opcja 2). Dobrym przykładem będzie tutaj wpis z 16 grudnia: https://www.facebook.com/homepl/posts/643860085659676

   • Ent

    Dobry pomysł, pytania na które można łatwo odpowiedzieć. Tu błąd popełnialiśmy, bo nasze pytania wymagały odpowiedzi pełnym zdaniem ;-)

    • [Paweł Krzych] Warto to stopniować i zachęcać społeczność do coraz dłuższych wypowiedzi. Jest to jak najbardziej wykonalne.

 • Michał

  Witam
  Dużo się pisze o Facebook, Google+ czy Twitter ale czy np. jako branża nieruchomości mamy jeszcze inne kanały komunikacji/promocji w social media? Pinterest czy Instagram? Czy to jeszcze są tak mało popularne serwisy lub nie nadające się akurat do branży nieruchomości?

  • [Marcin Puś] Wszystko zależy od skali działania. W zasadzie można powiedzieć, że im mniejsza firma i im bardziej lokalny charakter działalności, tym większe medium powinno wybrać. Lokalny elektryk publikujący na Twitterze, może niepotrzebnie marnować swój czas i nie dotrzeć do grupy docelowej. Wtedy lepiej jest prowadzić działania na Facebooku.

   Z drugiej strony duża firma, działająca w całej Polsce może być obecna na wszystkich tych kanałach, także mniejszych, ponieważ posiada osoby, które zajmują się tym na pełen etat. Daje to też efekt synergii, ponieważ kanały się wzajemnie przeplatają, a materiały umieszczane w jednym z nich, wypływają później np. na Facebooku.

  • [Paweł Krzych] Instagram w chwili obecnej nie daje jeszcze możliwości promowania wpisów, więc warto zastanowić się, jak w nietypowy sposób pokazywać mieszkania. Może akurat z niektórych są zatrzymujące dech w piersiach widoki. Sama obecność na Instagramie niewiele pomoże, trzeba również opracować metody, w jaki sposób damy znać o „naszym istnieniu na Insta”.

 • Robert

  Skoro AMA, to AMA. Gdzie można kupić taką koszulkę z Kaczorem Donaldem?

  • [Paweł Krzych] Bodajże w Reserved kupowałem, jakoś pod koniec tego lata.

 • Rafał Kochanowicz

  Witam, zajmuję się projektowaniem ogrodów, w tym roku założyłem własną jednoosobową działalność. Niedawno założyłem profil firmowy na Facebooku https://www.facebook.com/RKarchitekturakrajobrazu, posiadam tez konto na Pintereście http://www.pinterest.com/rkarchitektura/ , google +.W tym momencie planuję umieszczać na tych stronach swoje przykładowe projekty oraz inspiracje z branży tak żeby zaciekawić potencjalnych klientów. Zastanawiam się tez nad pisaniem bloga w podobnej tematyce. Pytanie brzmi czy warto angażować się w rożne media społecznościowe czy bardziej skupić się na jednym np. Facebooku. Mam tu na uwadze czas jaki to pochłania i to że w zasadzie wszystkie te witryny mogą wyglądać podobnie….

  • [Marcin Puś] Nikt nie wie, jaki portal społecznościowy będzie popularny za rok, czy dwa lata. To przemawia za tym, aby być przynajmniej obecnym na większej ich ilości. Warto przynajmniej mieć tam założony profil, aby zarezerwować sobie nazwę.

   Z naszej praktyki wynika, że lepiej jest skupić się i zrobić jedną rzecz naprawdę dobrze, niż być wszędzie, ale ostatecznie nigdzie. Biorąc pod uwagę, że ciężko aktualnie mówić o darmowej promocji w mediach społecznościowych, jest to optymalne też kosztowo. Płacimy za promocję wpisów na jednym tylko portalu zamiast na wielu.

   Aktualnie najpopularniejszy w Polsce jest facebook. Google+ natomiast zaczyna powoli budować pokaźny wolumen użytkowników przyciągając wysoką jakością zdjęć i interesującymi funkcjami. Możliwe, że za rok lub dwa miejsca na podium ulegną gwałtownej zmianie. Warto tutaj zwrócić uwagę na sytuację, jaka miała miejsce w przypadku naszej-klasy.pl oraz myspace.com. Portale te były bardzo popularne, by później w relatywnie krótkim czasie stracić na rzecz innych, bardziej atrakcyjnych kanałów.

   • Rafał Kochanowicz

    Dziękuję za odpowiedź.

 • Bartek Rocek

  Czy prowadzenie bloga w subdomenie domeny głównej wpływa na pozycję strony w wyszukiwarkach? Czy wpisy muszą być ściśle związane z branżą strony czy mogą dotyczyć różnego zakresu tematów, by móc wypromować stonę?

  • [Marcin Puś] Pierwsze pytanie powinno być bardziej skierowane do specjalisty od pozycjonowania stron niż do nas. Natomiast w kwestii wpisów na samego bloga, to najważniejsze jest, aby pisać na tematy, które interesują potencjalnych klientów. Bardzo dużo zależy od branży. Po Avatarze domyślam się, że może tu chodzić np. o sklep muzyczny.

   Jeśli to rzeczywiście sklep muzyczny to blog z podstawami nauki gry na instrumentach może przełożyć się na dobrą sprzedaż produktów ze sklepu, jeśli reklamy sklepu będą w estetyczny sposób przedstawione na blogu. Warto też zaangażować się w filmy umieszczane na youtubie, które zawierają poradniki.

   • Bartek Rocek

    to nie sklep muzyczny, ale dziękuję za poradę

 • Krystian K.

  Jak często wysyłać zmiany statutsu na fb, odkryłem że dobrze wpływa na oglądalność wysyłanie 2 wiadomości dziennie w określonych godzinach. Czy macie panowie jakieś sugestie co do tego?

  • [Marcin Puś] W statystykach Facebooka dostępne są informacje, kiedy nasi fani są online. Warto jets wybierać te momenty, kiedy możliwie największa ich ilość jest przy komputerze. Częstotliwość publikacji jest zależna od branży. Serwisy informacyjne, czy rozrywkowe publikują wpisy co godzinę, czy nawet co kilkanaście minut. W wypadku firmy, z której usług klient korzysta raz na tydzień, czy nawet miesiąc, post raz dziennie powinien wystarczyć. Zbyt częste publikacje mogą sprawić, że część użytkowników ukryje zupełnie nasze powiadomienia lub nawet „odlubi” stronę.

   Każda społeczność jest trochę inna. Inne są rozmowy na stronie home.pl i inne będą na stronie sklepu z odzieżą. Warto jest eksperymentować, sprawdzać, badać i dokładnie analizować statystyki. Metoda prób i błędów daje najlepsze rezultaty.

 • Eternit

  Jak przekonać ludzi, żeby przestali używać szajsbooka i tym podobnych badziewi?
  Tak przy okazji tacy z was specjaliści, że własnego forum nie potraficie zrobić i jak inne lemingi używacie disguista.

  • [Paweł Krzych] A dlaczego ich przekonywać? Trend jest raczej taki, że serwisy społecznościowe (ogólnie Internet społecznościowy) coraz bardziej zyskuje na popularności i znaczeniu.

   Jeśli chodzi o forum i Disqus (domniemam, że o to chodzi), to wtyczka jest jak najbardziej wystarczająca. Poza tym Disqus to nie forum dyskusyjne, lecz system komentarzy. Daje spore możliwości:

   -profile użytkowników, którzy bez zbędnego logowania mogą komentować wpisy na wielu blogach

   -zakładka „Mój Disqus”, który powiadamia Cię o nowych komentarzach do Twojego wpisu itp.
   -spora możliwość konfiguracji;

   Często jest tak, że nie warto „wynajdywać koła na nowo”, skoro można skorzystać z gotowych, sprawdzonych rozwiązań.

 • Michał Krzysztoń

  Zamierzam wystartowac z blogiem odnosnie porad zwiazanych z vps,cloud i serwerami dedykowanymi.Nie uwazacie,ze takich serwisow jest za duzo?jak w waszej ocenie taki serwis musialby wygladac aby sprostac i przetrwac w czasach social media?Czy np jakies gadgety przyciagaja czytelnikow czy bardziej czytelnicy patrza w tedy jak na zebrolajk???Czy domena z koncowka .to moze byc atrakcyjna dla tego typu strony???

  • [Marcin Puś] Duża ilosć konkursów i rozdawnictwo może przyciągnąć wielu fanów, ale nie są to osoby lojalnie i z zaangażowaniem udzielające się w rozmowie. Często pojawiają się tak zwani łowcy konkursów, którzy bardzo sprawnie wynajdują wszelkie okazje, aby coś wygrać.

   Należy w tym znaleźć złoty środek, ponieważ powinno się też pewne gadżety, czy nagrody przewidzieć dla aktywnych fanów i osób którzy regularnie angażują się w wydarzenia na stronie.

   Dobrych(!) serwisów na każdy temat, nigdy nie jest za dużo. Dobry blog technologiczny jest zawsze mile widziany. Wszystko zależy od konsekwencji, jakości i wytrwałości w prowadzeniu takiego projektu. Życzymy wielu sukcesów :).

 • Pytacz

  Witam,

  Wasz fanpage firmowy ma niecałe 10k userów czy to dobry wynik? Czy liczba fanów jest jakimś wyznacznikiem jakości?

  • [Marcin Puś] Ilość fanów nie jest dobrym wyznacznikiem jakości komunikacji. Najważniejsze jest, aby tworzona społeczność składała się z prawdziwych (!) ludzi, zainteresowanych firmą, klientów lub osób, które lubią firmę. Jeśli dana strona ma bardzo dużo fanów, ale np. średnia wieku fana wynosi 14 lat, ciężko jest ocenić skuteczność komunikacji. Może się szybko okazać, że nasze wpisy dociearają do zupełnie niezainteresowanych produktem osób. Wtedy nasze starania idą na marne.

   Na początku tego roku ilość naszych fanów wynosiła 4,5 tysiąca, do końca roku podwoiliśmy ten wynik ciężko pracując i starając się rozmawiać z użytkownikami. Biorąc pod uwagę, że w naszej bazie znajduje się ponad 200 000 klientów, wynik zawsze mógłby być lepszy. Porównując się do innych firm hostingowych w Polsce, to największa ilość fanów w kraju. Nasza branża nie jest „seksownym” tematem na Facebooku, jednak możliwe jest tworzenie wartości dodatkowej dla naszych klientów, między innymi poprzez Facebooka.

   • Pytacz

    Dzięki za odpowiedź, też tak uważam. Wiadomo komunikacja bez odbiorcy nie przyniesie zamierzonego efektu, odpowiedniej treści etc. Natomiast utrzymanie stałej liczby fanów liczonych w tysiącach to jest jednak challenge ;)

    Co do drugiego akapitu taka firma z jedynkami w nazwie ma 200k fanów. Jednakże gratuluje wyniku i życzę dalszych sukcesów.

    • [Paweł Krzych] To profil globalny, lajki zsumowane z całego świata ;)

     • Pytacz

      Ale ładnie wygląda. Wniosek dla Was – czas na ekspansje ;)

 • Roksana Skorupa

  Prowadzę stronę o prezentach dla Niej i dla Niego roxanne.pl. Choć strona cieszy się dużą popularnością, to fanpage – żadną. Co myślicie o tym, aby zamiast jednego profilu na Facebooku https://www.facebook.com/roxannepl utworzyć 2 osobne: o prezentach dla Niej w 100% prowadzony dla mężczyzn i o prezentach dla Niego skierowany do kobiet? Pozdrawiam, Roksana

  • [Marcin Puś] Przy okazji dziękuję Ci za link, szukam akurat pomysłu na prezent :). Stworzenie dwóch stron, jedną skierowaną do mężczyzn, drugą do kobiet, to zdecydowanie dobry pomysł! Są to różne grupy odbiorców. Dwie strony pozwolą na bardziej odważną komunikację, którą lepiej odbiorą z osobna zarówno kobiety, jak i mężczyźni. To świetny pomysł. Nazwa strony, jeśli firma nie jest powszechnie znana, powinna mówić, jakich treści można się na nich spodziewać. Na przykład „Pomysł na prezent dla Niej”.

   Przy okazji, ostatnio Facebook premiuje zasięgiem wpisy bez obrazków, na przykład proste pytania tekstowe. „Czy masz już pomysł na prezent dla niej?” – powinna wywołać się dyskusja, komentarze, w odpowiedzi na które można podrzucić link do prezentu, który będzie trafiony.

 • Emilia Ceglarska

  Jak dobrze wykorzystać serwis linkedin.com do promocji firmy? Profil istnieje, zamieszczamy na nim najważniejsze informacje o nas (terminy szkoleń, reklamy, itp.) ale mam wrażenie, że to nie spełnia swojego zadania. Co zamieszczać, aby wzbudzić ciekawość? A może źle interpretuję założenia tego serwisu? Być może służy jako miejsce, gdzie można się pokazać (wizytówka), ale zainteresowani właściwych informacji będą szukać np. na naszej stronie internetowej?

  Czy warto korzystać jednocześnie z profilu na facebooku (prosperuje dość dobrze) i twittera (tu już gorzej)? Czy może należy ograniczyć liczbę miejsc, w których zakładam konta firmy i skupić się na np. 2-3?

  Pozdrawiam,
  Emilia

  • [Marcin Puś] LinkedIn jest specyficznym portalem, na którym użytkownicy z dużą dbałością tworzą swój profil i przeglądają profile potencjalnych pracodawców, ale spędzają relatywnie bardzo mało czasu na samym serwisie. Wyjątkiem są tworzone tam grupy dyskusyjne.

   Jeśli dołączysz do odpowiednich grup dyskusyjnych i będziesz pomagać użytkownikom, udzielając im odpowiednich informacji, zbudujesz odpowiedni autorytet i zaufanie użytkowników. Na pewno chętniej zdecydują się wtedy na szkolenie u Ciebie niż u kogoś innego, którego nie znają wcale.

   Twitter jest bardzo mało popularny w Polsce, dodatkowo w 2013 roku ilość jego użytkowników jeszcze zmalała. Jest on popularny wśród dziennikarzy, polityków oraz młodych osób. Można do tego dodać jeszcze kilka grup. Facebook świetnie nadaje się do bieżącej komunikacji, natomiast Twitter jest idealnym miejscem do opublikowania linka do nowego wpisu na blogu, lub interesującego artykułu. Wielu stałych użytkowników Twittera tak właśnie traktuje to medium. Jako źródło informacji, dlatego dodają sobie serwisy informacyjne i blogi na Twitterze do ulubionych.

   Podsumowując, jeśli mamy ograniczone możliwości czasowe/finansowe – lepiej jest skupić się na jednym medium i je rozwijać. A w momencie, gdy ugruntujemy na nim pozycję, można myśleć o ekspansji na kolejne.

 • [Marcin Puś] Warto jest dodać informację o korzyściach, które płyną z polubienia strony. Poinformować go, że otrzyma informacje o nowościach, promocjach, czy zniżkach tylko dla fanów. Sposób w jaki przedstawione to jest w tej chwili jest całkiem dobry. Na naszej stronie dodaliśmy subtelne „lubię to” na górze, aby nie burzyć zbytnio struktury witryny. Na blog.home.pl mamy już większą wtyczkę, która pokazuje nieco więcej, podobnie jak u Ciebie.

  Odwróciłbym nieco to pytanie i sugerował skupić się na tym, aby ściągać ruch z Facebooka do strony WWW. Przecież ostatecznie to właśnie jest celem naszych działań :). Tutaj pomocne mogą być płatne kampanie. Oczywiście wszystko trzeba sobie wykalkulować, jednak czasem nawet 10 zł promocji na wpisie z linkiem może przynieść pozytywne rezultaty. Zwłaszcza jeśli grupa docelowa jest właściwie ustawiona i wpis trafia do faktycznie zainteresowanych.

  • PrzemekFik

   Dziękuję za odpowiedź! Odnosnie branż usługowych (w tym naszej) jest tak, że jest mało prawdopodobne, iż te same osoby będą zainteresowane ofertą. I to dotyczy większości firm np. filmowych, malarskich, ślubnych… Jak ktoś raz weźmie ślub to zazwyczaj nie planuje go znów brać za pół roku (chociaż ostatnio czasy się zmieniają…) Pytanie: Celem jest pozyskiwanie nowych zainteresowanych, albo przez osoby lubiące (co idzie strasznie opornie) albo poprzez zachęcanie do polubienia na Blogach itp. – co wymaga ogromnej pracy i często wpis jest kasowany. Pytanie 2 – jak myślicie czy lepszym pomysłem jest kierować ludzi na FB czy na stronę WWW? Gdzie połozyć ciężar?

  • PrzemekFik

   I jeszcze jedno: jak dobrze przygotować taką kampanię na przykładzie np. http://www.e-motionfilms.pl Co byłoby ważne? Jakiś intrygujące hasło, konkurs…?

   • [Marcin Puś] Właściwie każdy element ma znaczenie. Przyjrzałem się stronie i Waszą najmocniejszą stroną jest to, że tworzycie doskonałej jakości i pomysłowe materiały. Myślę, że jeśli rozpisać ciekawy konkurs, w którym można wygrać sesję, skonstruować konkurs w taki sposób, aby rozchodził się on wirusowo (znajomi będą informowali te osoby, które niebawem będą brały ślub), lub wykorzystać promowanie dla tego wpisu z targetowaniem na osoby, które są zaręczone (status związku na Facebooku, można targetować reklamy tylko do tych osób). Tworzenie konkursów to dłuższa kwestia i wymaga dokładnego przemyślenia. Zwłaszcza takie konkursy, które w swoim założeniu mają na celu zwiększenie wolumenu fanów stanowiących prawdziwych potencjalnych klientów. Ustanowienie sztandarowego produktu firmy, jako głównej nagrody w konkursie może w tym bardzo pomóc.

    • PrzemekFik

     Swietny pomysł: targetowanie na osoby które są zaręczone! Dzięki Wam! Jesteście świetni!

 • Sylwia Zaręba

  Czy jest jakiś sposób aby zmienić nazwę fan page’a? Nie chodzi mi o adres, tylko o nazwę :) (Chciałabym zostawić w nazwie sam pseudonim, bez dodatkowego dopisku blogspot.com :) )

  • [Marcin Puś] Standardowo nazwę strony na Facebooku można zmienić tylko w sytuacji, gdy ilość jej fanów nie przekracza 200.
   https://www.facebook.com/help/www/271607792873806 – tutaj znajduje się szczegółowa instrukcja.

   Alternatywnym sposobem, który jednak nie zawsze działa i nie dla każdej strony, jest poproszenie znajomych o zgłoszenie sugestii do Twojej strony na Facebooku i zaproponowanie nowej nazwy. Aby to zrobić, trzeba kliknąć na „Zaproponuj zmiany” na Twoim Fanpage’u. Powinno to być co najmniej kilka osób, które wykonają tą operację.

   • Sylwia Zaręba

    Dzięki za odpowiedź !:) Mam powyżej 200 fanów, więc pierwsza opcja nie wchodzi w grę :) Tę drugą ktoś mi właśnie też ostatnio polecił, tylko nie wiem na jaką kategorię zmienić stronę, aby można było proponować zmianę nazwy. Próbowałam już kilka tzn. blog osobisty, media/wydawnictwo itp. i w żadnej nazwa nie była edytowalna. Czy wiecie może w jakich kategoriach jest możliwość zmiany nazwy?

    • [Paweł Krzych] Najlepiej będzie spróbować w kategorii „biznes lokalny” i spróbować dodać lokalizację (obojętnie jaką). Następnie około 20 różnych osób powinno zgłosić zaproponowanie nowej nazwy. Ten sposób działał jeszcze w listopadzie, sprawdź, czy zadziała w Twoim przypadku.

     • Sylwia Zaręba

      Sprawdzam:)! Mam nadzieję, że to się uda :) Dzięki

 • RegionTatry

  Witam,

  to może konkretne pytanie związane z konkretnym produktem.

  Prowadzimy regionalny portal zorientowany wokół Tatr http://www.regiontatry.pl zajmujemy się
  między innymi rezerwacjami noclegów online i bazą atrakcji turystycznych.

  Pytanie 1
  Powstał nowy duży obiekt noclegowy ma wolne pokoje na Sylwestra. Mamy w ofercie
  wynajmu kilkanaście pokoi i apartamentów wysokiego standardu. Jak zareklamować
  na FB wolne pokoje w atrakcyjnym terminie – jaka grupa docelowa, jaki budżet na
  to przeznaczyć jak ma wyglądać oferta ? zdjęcia + opis + link do oferty na
  naszym portalu ?

  Pytanie 2
  Jak promować i reklamować Atrakcje – dysponujemy na ta chwilę baza ponad 300 wpisów
  dot. szeroko rozumianych atrakcji turystycznych, 12 kategorii głównych, oferty
  specjalne jak Sylwester czy Wigilia. Czy promować cały moduł atrakcji czy
  konkretne wpisy np. kuligi, przedszkola narciarskie dla dzieci, restauracje
  regionalne itp …

  Z góry dziękuje za odpowiedź i proszę nie traktować tego wpisu jako kryptoreklamy.

  Pozdrawiam
  marcin

  • [Paweł Krzych] Spróbowałbym zarówno działań SEM, jak i reklamy na Facebooku. Może warto pomyśleć nad landing page, który będzie przedłużeniem krótkiego zwiastunu oferty w reklamie.
   Grupa docelowa: popatrzcie na Waszych obecnych klientów, skąd najczęściej przybywają (jakie miejscowości, regiony Polski itp.), tam też powinien być skoncentrowany target reklamowy. Dodatkowo można kierować reklamę do osób, które interesują się danymi sportami, lubią aktywny wypoczynek.
   Budżet: to wszystko zależy od marży, od tego, na jaki jednostkowy koszt pozyskania klienta możecie sobie pozwolić.

   Pytanie 2
   Wydaje mi się, że będzie lepiej promować konkretne oferty do małych grup docelowych.

 • Tomasz

  Witam,

  Od kilkunastu dni obserwuję znaczący spadek osób które zobaczyły opublikowany post na tablicy. Spadek sięga ok 40%. Prawdopodobnie Facebook zaktualizował algorytm – EdgeRank. Zainwestować z promocję postów czy zwiększyć liczbę nowych postów? Inne pomysły?

  • [Paweł Krzych] Facebook od dłuższego czasu obcina zasięgi naturalne i wirusowe, by zachęcać firmy do płatnego promowania swoich wpisów. Myślę, że ten proces będzie jeszcze postępował.

   Warto pomyśleć nad przeznaczeniem budżetu na FB, jeśli mamy z tego korzyści (wizerunkowe/leady/sprzedaż). Czy zwiększać liczbę nowych wpisów? To wszystko zależy od charakteru strony, jak już wspominaliśmy: dla niektórych fp optimum to 1-2 wpisy dziennie, inne z kolei publikują częściej/rzadziej.

 • on-the-Head

  czy można wysłać pytanie prywatne związane z Serwisem społecznościowym?

  • [Paweł Krzych] Co masz na myśli „pytanie prywatne”? Chodzi o jakiś konkretny biznes? Możesz opisać sprawę tutaj w komentarzu.

 • Clm

  Hmm, od kilku lat zajmuję się social media, co mi polecicie?
  Jakie kanały powinnam wybrać do promowania swojej działalności freelancerskiej?
  Jak siebie promować i o czym informować swoich klientów? ;)

  • [Marcin Puś] Jak w social media wypromować siebie, czyli osobę zajmującą się social media? :) Hmm, myślę, że tym razem, wyjątkowo, jeśli odpowiemy na to pytanie, będziemy też musieli zastąpić Cię u przyszłego pracodawcy ;).

   Nieco bardziej serio, odpowiadając na Twoje pytanie, myślę, że możesz podążyć w dwóch kierunkach. Wybór tego, który bardziej przypadnie Ci do gustu zależy od Ciebie. Jeśli prowadzisz tego typu działania już od kilku lat, uporządkuj i zbuduj silne portfolio. Poproś wszystkich swoich klientów o rekomendacje, które opublikujesz na stronie WWW. Poproś ich też o polecanie innym znajomym prowadzącym firmy. To wciąż najskuteczniejszy sposób na znalezienie klienta, polecenie przez innego klienta.

   Drugim sposobem jest popularne ostatnio tworzenie wirusowego CV. Zrobienie takiego hałasu wokół szukania pracy, podejścia do tego w sposób nieszablonowy, który sam rozniesie się po sieci. Internet jest przepełniony interesującymi materiałami na ten temat, jestem pewien, że większość z nich dobrze znasz http://www.youtube.com/watch?v=TzHoblKSY5U . Warto wymyślić coś swojego, nowego, albo przynajmniej wykorzystać interesujący patent, o którym jeszcze wszyscy nie wiedzą.

 • julek

  podobno zbyt częste publikowanie zmniejsza oglądalność na fb, czy to prawda? podobnie nie powinno się planować z uprzedzeniem dłuższym niż jeden dzień, ponieważ fb „obcina” oglądalność?

  • [Marcin Puś] Warto zapisać się do grupy dyskusyjnej na Facebooku traktującej o Social Media. Użytkownicy piszą tam o swoich obserwacjach dotyczących tego, jaka forma aktywności jest aktualnie premiowana, a jaka powoduje obniżenie zasięgu. Piszę o tym, ponieważ algorytm Facebooka ciągle się zmienia (podobnie jak algorytmy Google). Tak, jak napisałeś, publikowanie wpisów jeden po drugim obniża rzeczywiście zasięgi. Podobnie jak korzystanie z domyślnej funkcji planowania wpisów. Tą opcję właściwie zupełnie bym odradził, ponieważ rzeczywiście ma wpływ na obniżenie zasięgu.

   Zamiast tego można skorzystać z darmowej wersji zewnętrznej aplikacji do planowania wpisów, np. https://hootsuite.com/

  • [Paweł Krzych] Jeśli chodzi o natywną funkcję publikowania wpisów „w przód”, to zalecam tylko w przypadku bardzo małego odstępu np. max kilka godzin. Większe wyprzedzenia można bez obaw ustawiać w HootSuite (sprawdzone i przetestowane). Wersja bezpłatna wystarcza w pełni.

 • Zespół Muzyczny Jakiśtam

  Witamy!
  Mamy nietypową sprawę: kilka lat temu, jak Facebook był jeszcze mniej znany, założyliśmy profil (jako zespół), ale niestety nie w formie FanPage, ale jako osoba prywatna. Po kilku dniach zorientowaliśmy się, że lepiej będzie założyć FanPage i (niestety posługując się przy zakładaniu tym samym adresem mailowym) założyliśmy FanPage.
  Efekt jest taki, że logując się co FB, witryna daje nam do wyboru nasze dwa profile (mimo, że z tego „prywatnego” nie korzystamy) i jako FanPage nie możemy komentować, dodawać lajków etc na innych profilach. Chcielibyśmy zlikwidować ten „prywatny”, nieużywany już profil, ale//jak to zrobić?
  Pozdrawiamy!

  • [Paweł Krzych] Upewnię się, czy jako fanpage nie możesz komentować i lajkować profili prywatnych? To wszystko zależy od ustawień prywatności danego użytkownika, który publikuje wpis. Niektórzy pozwalają, żeby osoby spoza listy mogły polubić i komentować. Fanpage nie ma możliwości lajkowania i komentowania profili prywatnych (nawet z ustawieniami „public” u użytkownika).

 • Marek

  Witam, mam konto na Facebooku swojego sklepu – branża handlowo-usługowa. Zakładając je nie wiedziałem nic o facebooku (zatrzymałem się „rozwojem” na nk).- założyłem je jako osoba prywatna, tzn. na zasadzie „dodaj do znajomych”, a nie na zasadzię „lubię to” – bo wtedy nie wiedziałem. Czy uważacie że ta forma jest mniej skuteczna w pozyskiwaniu „wiernych” fanów? Nie chodzi mi o liczbę (zawsze mogę kupić worek fanów na Allegro) – pytam o skuteczność z Waszego punktu widzenia na tle praktyki. I jeszcze jedno – mam domenę w home.pl ale nie mogę poprze skrypt dodać utworzonego „guziczka” na stronę, bo jako osoba prywatna facebook nie tworzy tego. więc czy można jakoś przekształcić konto na „lubię to” zamiast „dodaj do znajomych”?

  • [Marcin Puś] Niestety nie ma na chwilę obecną fizycznej możliwości przemianowania konta osoby na oficjalny profil na Facebooku, który można polubić (zamiast dodać do znajomych). Należy założyć taką stronę i zachęcać znajomych, aby przeszli/polubili tamtą stronę.

   Warto też zauważyć, że czasem charyzmatyczny prowadzący zespołu, który jest prawdziwy i opowiada o interesujących rzeczach, może przyciągnąć do siebie więcej osób (jako osoba prywatna/publiczna) niż zespół muzyczny na oficjalnym profilu na Facebooku. Osoba, oprócz dodania kogoś do znajomych, ma też możliwość włączenia możliwości obserwowania swojego konta przez innych. Jest wiele osób, które są bardzo rozpoznawalne na Facebooku i nie prowadzą stron, a profile osobowe.

   • Marek

    Dzięki za odpowiedź. Czy Waszym zdaniem publikowanie postów przeze mnie 3 razy w tygodniu (pn/cz/sb) jest dobre? Chodzi mi nie o wartość merytoryczną tego co tam prezentuje lecz pewną cykliczność zamieszczanie tego typu postów? Teraz np. przed świętami ze względu na prowadzoną branże handlową daję o dponiedziałku po 2 posty przedstawijąć pomysły na prezent z mojej ofery, i to nie wiem czy nie za duzo, ale jednak daję. Co o tym sądzicie?

    • [Marcin Puś] Myślę, że taka częstotliwość powinna być dobra. Sprawdzaj swoje statystyki i weryfikuj, czy ilość nowych polubień jest większa niż ilość „odlubień” dla Twojej strony na Facebooku. Jeśli użytkowników zacznie irytować zbyt częste pojawianie się Twoich wpisów, ukryją je lub „odlubią” Twoją stronę. Będzie to widoczne w statystykach. Każda strona ma trochę inną społeczność, więc warto na bieżąco sprawdzać te statystyki i optymalizować częstotliwość wpisów w zależności od reakcji Twoich fanów.

 • Olek

  Działam jako affiliate marketer i promuję głównie produkty finansowe (np. bezpłatne konta bankowe). Mam stronę http://www.egefinanse.pl/ W jaki sposób mogę użyć Facebooka, G+ lub innego serwisu społecznościowego, aby taki fanpage czy profil „sprzedawał”? Czy social media są dobre do bezpośredniego kierowania na oferty w branży finansowej?

  • [Marcin Puś] Zdecydowanie tak. Mimo iż użytkownicy zaglądają na Facebooka głównie w poszukiwaniu szeroko pojętej rozrywki, dobrze targetowana reklama na tym portalu może dać wymierne rezultaty. Jeśli jeszcze nie masz strony na Facebooku, początki mogą być trudne. Trzeba zbudować fanów. W Twoim przypadku chodzi raczej o jednorazową sprzedaż, więc do każdego użytkownika najlepiej byłoby dotrzeć tylko raz. Chyba, że możesz jeszcze dosprzedać temu użytkownikowi inny produkt. W powyższej sytuacji prawdopodobnie najlepsze okaże się korzystanie z wpisów sponsorowanych, kierowanych do konkretnych grup odbiorców. Możesz eksperymentować z taką formą dotarcia do użytkowników operując na małych kwotach i modyfikując grupę docelową.

   Często w naszych odpowiedziach piszemy o odpłatnych kampaniach. Naturalne zasięgi wpisów są coraz mniejsze, a jeśli dane posty nie wzbudzają interakcji i zaangażowania użytkowników (polubienia, komentarze, udostępnienia), następne wpisy będą miały coraz mniejsze zasięgi. Jeśli założenia działalności nie przewidują potrzeby posiadania stałych klientów, którzy ciągle wracają do nas po kolejne produkty, taka forma promocji może okazać się jedną z niewielu skutecznych metod dotarcia do klienta.

 • Antoni Marczewski

  Witam – po wprowadzeniu przez Facebooka nowego algorytmu z wiadomych powodów drastycznie spadła liczba osób, które widziały posty publikowane na fanpage (w tym wypadku http://www.facebook.com/OTOP.BirdlifePolska) Zajrzałem do statystyk i jedna rzecz mnie dziwi. Wg FB poprzez publikację zdjęcia dotarłem do 2 osób (screen w załączeniu). Jednocześnie widzę, że post otrzymał 197 polubień, komentarzy i udostępnień, więc chyba jednak dotarł do więcej niż dwóch osób. Skąd ta rozbieżność? Pozdrawiam – Antoni Marczewski

  • [Marcin Puś] Ostatnio coraz częściej słychać informacje o pojawiających się błędach w statystykach Facebooka. I jest to właściwie jedyne wyjaśnienie. Facebook czasami błędnie nalicza poszczególne statystyki i nie zawsze radzi sobie z aktualizacją statystyk. W większości przypadków jednak, prawidłowe statystyki prędzej, czy później pojawiają się pod wpisem. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w momencie, gdy korzystasz z płatnych odsłon wpisów. Potrzebujesz wiedzy o tym, jak skuteczne były Twoje działania. Niestety na tą chwilę niewiele można z tym zrobić. Pozostaje cierpliwie zgłaszać zdarzenia i czekać na poprawki po stronie serwisu.

 • burghes

  Nie potrafię znaleźć nigdzie jasnej odpowiedzi na pewną sprawę: Czy mogę sprzedawać na swoim fanpage miejsca reklamowe? Chodzi mi o sprzedaż bezspośrednią typu: znajomy ma sklep, płaci mi 300 zł a ja mu publikuję jako post piękną fotkę wraz z tekstem na moim odwiedzanym fanpage?

  • [Marcin Puś] Przepraszam, że dopiero teraz Ci odpisuję. Przeoczyłem ten komentarz.
   https://www.facebook.com/page_guidelines.php

   „III. Funkcje na stronach
   A. Reklama na stronie

   Reklamy oraz treści komercyjne (w tym treść postów strony) podlegają Zasadom zamieszczania reklam.
   Zabrania się wyświetlania na stronie reklam stron trzecich bez uprzedniego uzyskania naszego zezwolenia.”

   Facebook w swoim regulaminie nie zezwala na reklamowanie stron trzecich na własnej stronie. Natomiast z naszych obserwacji wynika, że tego typu praktyki są bardzo powszechne tak w polskim Internecie, jak i za granicą. Konsekwencje mogą być drastyczne, ponieważ Facebook zastrzega sobie prawo do usunięcia strony z portalu, jednak praktyka wskazuje, że albo niewiele osób wie o tym zapisie, lub też korzyści wynikające z reklamy są bardziej kuszące niż konsekwencje. Osobiście nie znam nikogo, komu usunięto stronę z powodu udostępnienia reklamy strony trzeciej.

   Zapis w regulaminie jest tak ogólny, że trudno jest go jednoznacznie interpretować. Jeśli bloger współpracuje z jakąś marką i publikuje post o testach urządzenia, czy jest to reklama? Czy konkurs, w którym jest do wygrania gadżet konkretnej marki na witrynie, która nie należy bezpośrednio do tej marki to reklama? Regulamin nie precyzuje tych przypadków.

   • MMasakra

    Trochę, późno piszę ale problem nadal aktualny. Kompletnie nie zrozumiale jest opisana ta kwestia na facebookowym regulaminie. Czy jeśli prowadzę fanpage, i np. zareklamuję fanpage kolegi w poście u siebie czy takie coś jest dopuszczalne? Np. piszę na swoim fanpage’u post „zapraszam na fanpage mojego kolegi ” Czy to jest zabronione?

    Druga sprawa, czy mogę np. w poście wkleić link i zareklamować pewną stronkę która np. napisała o mnie?

    Czytam te zasady/regulamin FB i to jest tak napisane jakby gimnazjalista pisał ten regulamin… NIC NIE WIADOMO

    • Najlepiej odnosić się do angielskiej wersji regulaminu dotyczącego reklam na FB https://www.facebook.com/page_guidelines.php

     Co masz na myśli pisząc „zareklamuję fanpage kolegi”? Chcesz po prostu o nim wspomnieć, czy może skorzystać z płatnej reklamy takiego wpisu? Według regulaminu to drugiej nie jest dozwolone.
     [Paweł Krzych]

 • Iwona Stachurska

  Czy są branże, dla których posiadanie fun page na FB jest zupełnie pozbawione sensu? Co z zakupami, których dokonuje się tylko raz w życiu, np. system grzewczy do domu jednorodzinnego?

  • [Marcin Puś] Dla branży, którą przedstawiasz FB może mieć sens, ponieważ wcześniejsi klienci mogą napisać swoją opinię, rekomendację z dobrze wykonanej usługi. To z kolej już świetny argument sprzedażowy przy następnym kliencie. Należy tylko dbać o to i zachęcać zadowolonych klientów do pozostawienia swojej opinii, a potencjalnym klientom wskazywać te opinie.

   Branże, które zapewne nie nadają się na FB, a przynajmniej ja nie widziałem interesujących przykładów, to np. domy pogrzebowe, komornicy itd. Generalnie te rodzaje usług, których ludzie z natury nie lubią, lub nie chcą się chwalić, że z nich korzystają.

 • kppathak

  NICE-N-BRILLIANT !!!

 • gość

  Witam, jestem odpowiedzialny za stronę http://www.teletechnika-system.pl/ i mam pytanie tego typu: strona nie prowadzi żadnej kampanii na facebooku, nie zbiera lajków itd. ale prowadzi bloga z którego są wejścia na stronę główną. Moje pytanie brzmi, czy taka strategia może przynieść korzyści, oszczędzając pieniądze wydane na faceebooka ?

 • Daniel

  Witam
  Prowadzę na facebooku stronę mojej pizzerii.
  Problem polega na tym, podczas np pisania postu jest problem z dodaniem
  lokalizacji, ponieważ nie wyszukuje wtedy mojej pizzerii.
  Proszę o pomoc i z góry dziękuje
  Daniel

  • Witaj Danielu, na początku sprawdź, czy masz dodaną lokalizację pizzerii https://www.facebook.com/help/257661877677443/

   Jeśli tak, a mimo to nie wyszukuje Twojej pizzerii (co jest dość powszechnym problemem), sugeruję stworzyć nową lokalizację przy „check-inowaniu”, a potem zgłosić połączenie tych stron (merge pages). To powinno pomóc. [Paweł]

 • Zdezorientowana

  Mistrzowie! Mam pytanie dotyczące grafik na funpage. Dlaczego ich wielkość w postach jest czasem automatycznie zmniejszana? W agencji wszystkie publikujemy w formacie 900 pikseli na szerokość, a niektóre posty zostają zmniejszone, przez co źle się prezentują na tle jednolitej reszty wpisów. Zapisywaliśmy w formacie JPEG i PGN. Prosimy o pomoc.