Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Wystawiaj adresy na giełdzie domen i zarabiaj

Wystawiaj adresy na giełdzie domen i zarabiaj

Nie wiesz co zrobić z domeną, której już nie potrzebujesz? Zamieść ogłoszenie o sprzedaży adresu na giełdzie domen. Przeczytaj, jak to działa i zacznij sprzedawać z zyskiem. Razem z premium.pl umożliwiliśmy wystawianie na giełdzie domen adresów z końcówką .pl, które pochodzą z zewnątrz (od innych operatorów). Oznacza to, że jeśli masz niepotrzebny adres z tym rozszerzeniem, to możesz go bardzo szybko sprzedać. Kiedy chcesz wystawić na giełdzie domen inne rozszerzenie, wystarczy, że przeniesiesz swoją domenę do premium.pl.  

Zdarza się, że w puli nazw wolnych nie znajdziesz adresu, który Cię zadowoli. Mimo rozwoju domen nTLD większość atrakcyjnych nazw jest już zajęta. Zamiast spędzać czas nad wyszukiwarką wolnych domen, znajdź ciekawy adres na rynku wtórnym. 

Sprzedaż domeny na giełdzie

Jeśli chcesz wystawić domenę z zewnątrz, zaloguj się do premium.pl lub stwórz nowe konto. Wybierz „Sprzedaż”, a następnie „Domeny z zewnątrz”. Domeny zewnętrzne możesz wystawić wyłącznie przy użyciu opcji „Zaproponuj”. Oznacza to, że pole „Kup Teraz” nie jest dostępne. Gdy nazwa wyda się ciekawa dla osoby kupującej, może ona zaproponować cenę Twojej domeny. Masz wybór – zaakceptuj kwotę, odrzuć ją lub złóż kontrofertę. 

Wystawienie na sprzedaż domeny zewnętrznej poprzedza jej weryfikacja, czyli potwierdzenie, że masz prawo do dysponowania danym adres. Jak zweryfikować domenę? 

W ustawieniach DNS Twojej domeny odnajdź i ustal jej rekord CNAME. Jest on unikalny i dotyczy tylko Twojego konta. Rekord wyświetli się także w pierwszym kroku kreatora sprzedaży domen w panelu premium.pl. Jeśli nie masz dostępu do ustawień DNS, skontaktuj się z rejestratorem, który obsługuje Twoją domenę. 

Po ustaleniu rekordu CNAME uzupełnij kategorię, opis, tagi i obrazki oferty. W tym kroku możesz również włączyć jej promowanie. Po wypełnieniu formularza kliknij „Dalej-Podgląd”. W podsumowaniu oferty zaakceptuj regulamin

Oferta sprzedaży na giełdzie domen
Kliknij, aby zobaczyć zdjęcie.

Po zatwierdzeniu wystawienia oferty następuje weryfikacja rekordu CNAME. Jeśli przebiegnie poprawnie, Twoje ogłoszenie pokaże się na giełdzie domen premium.pl. W przeciwnym wypadku system ponowi próbę weryfikacji. Rekord będzie sprawdzany cyklicznie przez 24 godziny od potwierdzenia operacji. Jeśli weryfikacja się nie powiedzie, to oferta nie zostanie opublikowana. Ponowne wystawienie domeny z zewnątrz będzie możliwe po przejściu procedury od początku.

Oferta domeny zewnętrznej na giełdzie domen
Kliknij, aby zobaczyć zdjęcie.

Pojawił się pierwszy kupiec domeny. Co dalej?

Gdy otrzymasz pierwszą ofertę,  zostaniesz poproszony o podanie kodu Authinfo, który możesz uzyskać od swojego obecnego rejestratora domeny. Poprawne wpisanie kodu, pozwoli Ci rozpocząć negocjację lub zatwierdzić ofertę. Ten kod będzie służyć wyłącznie do końcowego etapu sprzedaży domen lub do transferu domeny do premium.pl.

Panel do negocjacji ceny na giełdzie domen
Tak wygląda panel do negocjacji ceny domeny.

Jeśli sprzedajesz na giełdzie domen atrakcyjny adres, możesz spodziewać się wielu ofert kupna. To Ty decydujesz komu i za ile sprzedasz domenę. Jeśli osoba kupująca zatwierdzi sprzedaż, nie może jej już anulować! Gdy zaakceptujesz ofertę, rozpocznie się przeniesienie Twojej domeny. Osoba kupująca ma 5 dni na zapłacenie za domenę nabytą na giełdzie. Możesz wydłużyć termin zapłaty do 30 dni w menu „Historia sprzedaży” w Twoim panelu premium.pl.

Na adres e-mail podany podczas rejestracji konta w premium.pl otrzymasz wiadomość z adresu automat@dns.pl. W ciągu 5 dni kliknij przesłany link, aby potwierdzić transfer domeny do premium.pl. Po zatwierdzeniu operacji domena zostanie przeniesiona, a po zaksięgowaniu płatności przekazana osobie kupującej. Środki za sprzedaż domeny, pomniejszone o 10% prowizji, zasilą Twoje konto bankowe. Zacznij już teraz sprzedawać swoje domeny!