Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Domena dla blogera cz. I

Domena dla blogera cz. I

Jak wyglądają najczęściej początki blogowania? Zaczyna się od wybrania niepowtarzalnej nazwy dla bloga i umieszczenia go w adresie blogspot.com lub wordpress.com. Nie jest łatwo zapamiętać takie długie adresy. A przecież nikt nie prowadzi bloga po to, aby nie można było go znaleźć w sieci.

W pierwszej chwili wielu blogerów sprawdza dostępność domen .pl i .com. Te często są już zajęte. Czy warto zmieniać nazwę (czyli część tworzonego wizerunku), aby znaleźć wolną domenę? Jest lepsze rozwiązanie – zostanie przy swojej nazwie, a wybranie innej domeny. W home.pl dajemy do wyboru ponad 130 rozszerzeń. W kilka chwil możesz mieć spersonalizowany adres. Przeczytaj, jakie domeny są odpowiednie do poszczególnej tematyki.

Z akcentem na TO, co robisz

Obok blogów kulinarnych, modowych pojawia się coraz więcej treści tzw. lifestyle. Pod tę kategorię można zaliczyć hobby, codzienne życie rodzinne, tematykę motywacji, produktywności i wiele więcej. Przy takich treściach odpowiednia będzie domena .life. Dlaczego? Jest ona uniwersalna, może dotyczyć każdego aspektu życia. Za kilka lat pewnie zmieni się moda na tematykę wpisów. Wybierając dość ogólny adres łatwiej dopasujesz się do trendów. Może za jakiś czas najczęściej odwiedzane będą blogi o sporcie, motoryzacji albo weterynarii?

Wolisz po polsku? Pomyśl o .to – domenie z Tonga. Adresy z tego odległego zakątka przyjęły się w naszym kraju. Nie wierzysz? Zobacz chociażby wspieram.to lub mosqui.to 🙂 Połączenie czasownika + końcówki .to pozwala na wiele kombinacji. Przy blogach anglojęzycznych można za to wykorzystać domenę .it – oznaczającą zarówno „to” jak i technologie informacyjną.

Jeśli Twoja strona www to miejsce do komentowania bieżących wydarzeń politycznych czy kulturalnych, pomyśl o adresie .media, .social lub .land. Przy tej ostatniej domenie możesz odwołać się do położenia geograficznego lub dziedziny, którą się zajmujesz. Land – to już internacjonalizm, dlatego skorzystaj z tego adresu także wtedy, gdy mieszkasz na terenie: Wielkiej Brytanii, Danii czy Norwegii.

Zaczynasz dzień od włączenia radia, a w ciągu dnia trudno Cię zobaczyć bez słuchawek na uszach? Dużo piszesz o muzyce, umieszczasz znalezione w sieci utworzy na swoim fanpage? Pomyśl o najbardziej dźwięcznej domenie – .audio! To słowo ma jednakowe znaczenie w wielu językach, a dzięki temu może przyciągnąć na stronę czytelników z różnych krajów. Jeśli piszesz bloga o pracy montażysty, realizatora dźwięku, naprawiasz sprzęt audio lub umieszczasz na stronie swoje filmy z YouTube’a skorzystaj z trafnej nazwy tej domeny.

domena dla blogera

Blogi kulinarne

To nie tylko strony z przepisami i ładnymi zdjęciami. W sieci jest mnóstwo blogów poświęconych konkretnej kuchni ze świata lub określonym sposobom przygotowania potraw np. kuchni molekularnej.

Kawiarnie oraz pozostałe punkty gastronomiczne, które serwują kawę mogą być widoczne w sieci pod adresem .coffee. Wiele osób, preferuje do kawy coś słodkiego, zatem ten adres będzie także dobry dla miłośników wypieków cukierniczych. Jeśli przepisy na stronie to nie tylko desery i ciasta, warto pomyśleć o ogólnych kuchennych adresach: .cooking, .kitchen, .catering. Ta ostatnia domena jest także dobra dla firm, które dostarczają jedzenia do stołówek czy przedsiębiorstw. Tutaj można także posłużyć się krótszym adresem .menu.

Lata spędzone na blogowaniu i wnikaniu w określoną tematykę sprawiają, że bloger jest uważany za specjalistę w określonej dziedzinie. Jeśli na stronie przedstawianie są pomysły na włoskie dania – warto zarezerwować adresy w domenie .pizza. Gdy wpisy różnych aspektów przygotowania potraw – potrzebny będzie adres o szerokim znaczeniu czyli .expert albo .bar.

Gdy sport staje się pasją…

Zdrowie i uroda to tematy zawsze modne i obecne w mediach, ale i w codziennych rozmowach. Dlatego do rejestracji uwalniane są kolejne nowe końcówki związane z ruchem, aktywnością i dobrym samopoczuciem. Nawet, gdy strona www funkcjonuje już długo i jest wysoko w wynikach wyszukiwania, możesz zmienić adres na łatwiejszy – wystarczy, że przekierujesz domenę. Na jaki warto? Jeśli jest to klub fitness można postawić na oczywiste rozszerzenie – .fitness czy .club, lub powiązać je z konkretnymi zajęciami i wybrać końcówkę .bike czy .yoga.

Dla tych, którzy nie wyobrażają sobie życia bez biegania czy wędrowania i lubią dzielić się swoimi przeżyciami na blogu – dobra będzie domena .training. Jeśli blog ma charakter poradnikowy i większość wpisów zaczyna się od słów „Jak zrobić…”, „5 sposobów na…” warto pomyśleć o uniwersalnej domenie .tips. Natomiast dla miłośników tańca jak i właścicieli szkół specjalizujących się w salsie, dancehallu czy swingu istnieje szczególna domena – .dance.

W kolejnej części pokażemy jak w jeszcze innych branżach wybór domeny może wpłynąć na wizerunek bloga. O czym jeszcze warto pamiętać? Zmiana domeny niesie ze sobą ryzyko zwiększenia ruchu na stronie. Oznacza to, że atrakcyjny adres po prostu przyciąga nowych czytelników. Nie każdy hosting to wytrzyma. Warto więc wcześniej zadbać o optymalne parametry już wcześniej. Dla blogerów jak i osób prowadzących inne serwisy internetowe przygotowaliśmy WordPress Hosting SSD.

Samego WordPressa chyba nie trzeba przedstawiać – to najbardziej znany system do zarządzenia treścią. Na nim można prowadzić bloga, galerię, prywatne i firmowe strony internetowe. Skąd ta popularność? System ten pozwala na własnoręczne modyfikowanie strony bez posiadania specjalnych umiejętności. Oprócz tego, do wykorzystania jest mnóstwo darmowych wtyczek, szablonów. W mediach społecznościowych są specjalne grupy wordpressowe, na których można znaleźć bez trudu odpowiedź na wiele pytań dotyczących tego CMS.

Dlatego jeśli chcesz budować strony w oparciu o WordPressa, a Twój hosting nie zapewnia stabilnego działania serwisu – zobacz, co potrafi WordPress Hosting SSD.

button-wph