Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jak domena, to .pl. – tak myśli zdecydowana większość przedstawicieli MŚP

Jak domena, to .pl. – tak myśli zdecydowana większość przedstawicieli MŚP

Przeważająca większość polskich przedsiębiorców z sektora MŚP posiada swoją stronę internetową w domenie .pl. Z narodowego rozszerzenia korzysta aż 85 proc. z nich. Nie znaczy to wcale, że polskie przedsiębiorstwa zamykają się na inne kraje. Jednak najczęściej sprzedają swoje produkty i usługi naszym sąsiadom lub stamtąd je importują – wynika z badania, które na zlecenie home.pl wykonał Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia.

Dlaczego warto wybrać domenę .pl?

Z jakich powodów polscy mikro, mali i średni przedsiębiorcy decydują się na to, żeby wybrać domenę .pl? Najczęściej taką decyzję podejmują zatrudnieni tam informatycy. Ale część właścicieli firm lub osób nimi zarządzających deklaruje: powód jest prosty, jesteśmy polskim przedsiębiorstwem! Duże znaczenie ma także duża dostępność domeny .pl, jej popularność oraz niska cena.

Z badań, które na zlecenie home.pl wykonał Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia wynika, że tylko 15 proc. firm posiada swoją stronę internetową w domenie innej niż .pl.

– Kiedy tylko na rynku pojawiła się możliwość ogólnodostępnej rejestracji domen .pl, polscy przedsiębiorcy zaczęli chętnie z nich korzystać – komentuje Marta Goc, kierownik produktu domeny w home.pl. – Ich popularność nadal nie spada. W Polsce jest zarejestrowanych około 2,7 mln końcówek .pl. Dopiero gdy wybrany przez nich adres strony internetowej jest zarezerwowany, wybierają m.in. rozszerzenia  .com.pl, net.pl lub nazwamiasta.pl (np. szczecin.pl).

Nie znaczy to wcale, że polskie przedsiębiorstwa zamykają się na inne kraje. Jednak najczęściej sprzedają swoje produkty i usługi  naszym sąsiadom lub stamtąd je importują. Aż 60 proc. respondentów deklaruje, że współpracuje z niemieckimi podmiotami, 25 proc. – z czeskimi i litewskimi, 21 proc. – z ukraińskimi, 19 proc. – ze słowackimi, 13 proc. – z rosyjskimi, 2 proc. – z białoruskimi.

To, że polskie firmy głównie współpracują  z tymi działającymi w krajach sąsiednich,  wynika głównie z zaufania, jakim siebie darzymy – mówi Marta Puczyńska, dyrektor działu sprzedaży i marketingu w home.pl. – Krajowe przedsiębiorstwa, nie tylko te działające blisko granicy państwa, często dokupują także domeny .de, .cz., .ru, .lt.

TAGI: / / /