Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Konfiguracja domeny – 5 przydatnych wskazówek dla początkujących

Konfiguracja domeny – 5 przydatnych wskazówek dla początkujących

Zaczynasz sprzedawać usługi lub towary przez Internet, otwierasz firmę i liczysz na zaistnienie w sieci? Pamiętaj o domenie i jej możliwościach. Jak szybko i sprawnie ją skonfigurować, aby zarabiała dla nas pieniądze? Przedstawiamy 5 porad, dzięki którym obsługa domen stanie się dla Was łatwiejsza.

1.  Szybki start – przypisz domenę do swojego hostingu

To podstawowa czynność, dzięki której umieszczona na hostingu strona WWW będzie wyświetlana pod wymarzonym adresem! Operacja przypisania domeny pozwoli także na założenie dowolnej liczby skrzynek email z nazwą domeny. Twoja firma zyska dzięki temu na wiarygodności, przy kontaktach klienci docenią fakt, że posługujecie się unikalnymi adresami np. imie.nazwisko@domena.pl. Przypisanie wymaga jedynie wskazania nazwy hostingu do powiązania oraz hasła do tej usługi. Szczegółowa instrukcja wyjaśniająca ten proces krok po kroku dostępna jest pod adresem https://pomoc.home.pl/baza-wiedzy/przypisanie-domeny-do-serwera-w-home-pl-domena-jest-oplacana-w-home-pl/

przypiszdomenedouslugiwhome

2. Umieszczasz więcej stron na hostingu? Skieruj domenę na podkatalog

Każda strona internetowa powinna zostać umieszczona w osobnym katalogu. Jeżeli posiadasz dodatkowo kilka domen – każdą z nich możesz skierować na jedną stronę lub na kilka, wybór należy do Ciebie.  Służy do tego opcja, którą dostrzeżemy w trakcie konfiguracji domeny. Po znaku ukośnika wystarczy wpisać ścieżkę do katalogu z witryną – https://pomoc.home.pl/baza-wiedzy/jak-przekierowac-domene-na-katalog/

przekierowanie176

 

3. Zmieniasz ustawienia? Poczekaj na odświeżenie konfiguracji

Bardzo często zależy nam na jak najszybszym skonfigurowaniu domeny. Ustawiamy niezbędne przekierowania, podpinamy adres pod inny hosting z nadzieją, że wszystko już działa i….czeka nas niestety rozczarowanie. Domeny są obsługiwane na serwerach DNS i ze względu na swoją specyfikację, nie działają od razu po wykonaniu zmian. Najczęściej musimy odczekać około 60 minut na propagację nowej konfiguracji (w tym przypadku rekordów typu A, CNAME, MX, TXT), a nawet 24 godziny (gdy zmieniamy obsługę DNS na serwer zewnętrzny). Zalecamy realizować najważniejsze zmiany w godzinach wieczornych/nocnych, podczas mniejszego ruchu na stronach, co pozwoli na uniknięcie błędów.

4. Czy domena może kierować na mój fanpage na Facebooku albo tablicę z Twittera?

Choć serwisy społecznościowe starają się jak mogą, aby utrudnić bezpośrednie przekierowanie domeny na profil – istnieje skuteczne rozwiązanie, które to umożliwia. Przekierowanie 301 odbywa się zazwyczaj poprzez konfigurację osobnego pliku na serwerze (htaccess). W home.pl takie przekierowanie zrealizujesz w prosty sposób – przez panel. Nie musisz martwić się o poprawną składnię, wystarczy wprowadzić docelowy adres URL i zapisać zmianę.

przekierowani11

5. Zwiększ pulę obsługiwanych adresów na serwerze – korzystaj z subdomen

Każda domena umożliwia tworzenie dowolnej liczby subdomen. Przykładowo, jeżeli posiadam domenę firma.pl, mogę dla niej utworzyć kolejne adresy z uwzględnieniem podstawowej frazy w nazwie np. biuro.firma.pl, strona.firma.pl, sklep.firma.pl itd. W ten sposób zwiększymy pole manewru przy konfiguracji skrzynek pocztowych (tworząc np. adresy email dla pracowników z innych oddziałów) i przy okazji zachowujemy spójność jeżeli chodzi wykorzystanie nazwy domeny w budowaniu świadomości marki (blog, sklep, serwis techniczny uruchomimy pod podobnymi adresami). Zobacz, jak tego dokonać – TUTAJ.