Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Najdroższe domeny polskie i zagraniczne

Najdroższe domeny polskie i zagraniczne

Jest parę sposobów na to, aby mieć adres internetowy, który zapada w pamięć. Można sprawdzać wolne nazwy w wyszukiwarce domen, wynająć domenę lub kupić ją za naprawdę zawrotną sumę. Przyjrzymy się tej ostatniej opcji. Domeniarze na zakupach wydają miliony dolarów.

Znanych jest kilkanaście rankingów najdroższych domen w historii. Skąd ta rozbieżność? Nie wszystkie duże transakcje są ujawnione. Bywa tak, że do publicznej informacji trafia przybliżona cena, jaką inwestor zapłacił za domenę. Dlatego w oparciu o orientacyjne dane przygotowaliśmy naszą listę najciekawszych transakcji domenowych.

Ranking najdroższych domen .pl (stan na 2016 rok)

 1. Play.pl 2 mln zł – zakupiona przez firmę telekomunikacyjną. Pod tym adresem działał wcześniej sklep z grami komputerowymi.
 2. Co.pl 1 000 000  zł – zakupiona przez właścicieli giełdy domen, na której została wystawiona. Firma zauważyła potencjał w dwuliterowym rozszerzeniu, do którego będzie pasować wiele subdomen. Domena .co.pl mogłaby stać się alternatywą dla wyczerpującej się puli nazw z .com.pl.
 3. Opony.pl 960 000 zł – właścicielem został e-sklep sprzedający produkty motoryzacyjne, w szczególności opony i felgi.
 4. Saturn.pl 600 000 zł – zakupiona przez sklep z elektroniką.
 5. Urlopy.pl 400 000 zł – zakupiona przez biuro podroży.
 6. gg.pl 400 000 zł – nabywcą był właściciel komunikatora internetowego.
 7. nk.pl 300 000 zł – tutaj również nabywcą był właściciel serwisu społecznościowego.
 8. budownictwo.pl 200 000 zł – zakupiona przez portal typu yellow pages, zbierająca dane teleadresowe firmy budowlanych z Polski.
 9. kino.pl 150 000 zł – wraz ze nazwą domeny został sprzedany portal, który się znajdował pod tym adresem.
 10. samochod.pl 146 000 zł – nowy właściciel zakupił również wersję tej domeny z polskimi znakami.

Ranking najdroższych domen światowych

Przejdźmy do światowego rankingu. Tutaj widać różnice nie tylko w cenie, ale także w tematyce. Pojawia się branża ubezpieczeń, miasto czy sam…Internet.

 1. LasVegas.com 90 milionów dolarówo jej rejestracji pomyślano już w 1997 r. Cena spektakularna jak sama światowa stolica rozrywki. 
 2. CarInsurance.com 49,7 milionów dolarówpod tą domeną działa firma zajmująca się ubezpieczaniem aut.
 3. Insurance.com 35,6 milionów dolarówzostała kupiona razem z serwisem, który znajdował się pod tym adresem.      
 4. VacationRentals.com 35 milionów dolarów – obecnie za pomocą tej strony można wynająć mieszkanie na wakacje.
 5. PrivateJet.com 30 milionów dolarówzakupiona przez firmę z USA zajmującą się wypożyczaniem i pośrednictwem w sprzedaży prywatnych odrzutowców. 
 6. Internet.com 18 milionów dolarów – sprzedana przez firmę marketingową. Strona jest cały czas aktywna.                
 7. 360.com 17 milionów dolarów – domena została najprawdopodobniej kupiona przez chińską firmę oferującą programy antywirusowe i aplikacje na urządzenia przenośne. 
 8. Insure.com 16 milionów dolarów firma marketingowa QuinStreet zapłaciła właśnie tyle za tę domenę w roku 2009. Ale mógł sobie na to pozwolić – jego roczne przychody przekraczają 300 milionów dolarów.
 9. Bankaholic.com 15 milionów dolarów – blog o finansach został kupiony przez właścicieli serwisu o podobnej tematyce.
 10. Sex.com 13 milionów dolarówta sprzedaż ma swój zapis w księdze rekordów Guinnessa.
Zastanawiające jest to, że na niektórych stronach z tego rankingu niewiele się dzieje. Dlaczego zatem właściciele płacili ogromne kwoty? Być może dopiero tworzą się projekty, przy których zostanie wykorzystany w pełni potencjał tych domen. Nie od dziś wiadomo, że słowa są na wagę złota.
 
Jak widać popularność domen .pl i .com nie mija. Na szczęście nie trzeba opierać wyłącznie o sprzedaż na rynku wtórnym, można samemu zakupić nową nazwę. Warto się pośpieszyć, nim ktoś przed nami wykupi przyciągający adres internetowy.
 
button-domeny
 
 
 

Podobne artykuły