Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Backlinking w SEO – jak pozyskiwać wartościowy ruch na stronę WWW

Backlinking w SEO – jak pozyskiwać wartościowy ruch na stronę WWW

Linki do stron były, są i będą ważne dla Google w kontekście pozycjonowania. Warto je traktować jako pewnego rodzaju „polecenie” usług lub marki. Im więcej odnośników do Twojej witryny umieszczanych na różnych forach lub serwisach, tym większa szansa, że będziesz lepiej widoczny w wynikach wyszukiwania.

Jeszcze kilka lat temu właściciele stron internetowych traktowali pozyskiwanie linków jako grę, która w łatwy sposób prowadzi do sukcesu w SEO. Dlatego też stosowali nieczyste zagrania tj. farmy linków i spamerskie zaplecza pozbawione merytorycznej treści. Po wielu aktualizacjach algorytmu Google taka taktyka przestała być opłacalna. Dzisiaj dzieli i rządzi tzw. white hat SEO, które jest przeciwieństwem black hat SEO. Wysiłek włożony w rzetelną i uczciwą pracę nad dystrybucją linków do witryny odpłaca się wyższymi pozycjami w Google i większą wiarygodnością w oczach klietów.

W tym artykule przedstawimy 5 skutecznych sposobów na pozyskanie tzw. backlinków wysokiej jakości, co w efekcie wpłynie pozytywnie na pozycję Twojej strony w Google oraz innych wyszukiwarkach.

Czym są backlinki?

Backlinki, znane również pod nazwą „linki przychodzące”, to odnośniki do danej strony umieszczane w treści, która publikowana jest pod inną domeną. W przypadku strategii SEO są one nieodłącznym elementem, budującym ranking Twojej strony w wyszukiwarce.

Umieszczenie backlinku jest dla Google informacją, że dana witryna uważa drugą za pewnego rodzaju autorytet i wzmacnia jej wiarygodność. Co ważne, backlinking działa pozytywnie także w kontekście strony publikującej link – to sygnał, że publikowana treść ma dodatkowe potwierdzenie lub źródło. Tekst z uwzględnionym linkowaniem będzie lepiej traktowany przez Google niż zwykła ściana tekstu bez odwołań do innych stron.

Jak pozyskać linki z zewnętrznych serwisów, które prowadzić będą na Twoją stronę? Jest na to kilka sposobów.

Nawiąż współpracę ze sprawdzonymi serwisami

Twoja reputacja określana jest na podstawie tego co o Tobie mówią i gdzie to robią. Jeżeli dany serwis cieszy się wysoką estymą, to jego treść jest częściej brana pod uwagę i respektowana przez użytkowników. Publikowane w nim linki prowadzące do Twojej witryny będą wówczas bardzo ważne i wpłyną na widoczność Twojej strony w Google. Pomijając techniczny aspekt pozycjonowania – istnieje tutaj realna szansa, że zyskasz nie tylko link prowadzący do strony, ale także renomę oraz profesjonalny wizerunek.

Dobrze wykonany backlinking w serwisie z lojalną społecznością, skojarzoną wokół konkretnego tematu to sytuacja idealna. Z drugiej strony łatwo w tym przypadku popełnić błąd i trafić na serwis z mało wiarygodną reputacją. W efekcie backlinki będą traktowane przez Google jako spam i nie wpłyną pozytywnie na reputację Twojej domeny. Przydatny, choć niekoniecznie w 100% reprezentatywny jest parametr o nazwie Autorytet domeny.

Czym jest Autorytet domeny?

To wskaźnik, który powstał w oparciu o narzędzie Moz. Jego zastosowanie opisaliśmy w artykule o najlepszych aplikacjach SEO. Parametr ten określa reputację danej domeny w oparciu o szereg informacji tj. liczbę linków prowadzących oraz jakość tych linków. Autorytet domeny ustalany jest w przedziale od 0 do 100 punktów.

Bardzo ważne jest, aby wyniku uzyskanego w narzędziu Moz nie traktować jako głównego powodu niskiej pozycji witryny w wyszukiwarce. Google posiada własne algorytmy, a Moz ma jedynie za zadanie ułatwić porównanie reputacji domen względem siebie (np. przy badaniu konkurencji).

Jakie serwisy warto wziąć pod uwagę przy strategii dotyczącej backlinków?

Na pewno przydatne w tym zakresie będą dla Ciebie blogi znanych influencerów, popularne serwisy tematyczne lub strony WWW, które charakteryzują się zrównoważoną opinią i nie są miejscem dla sponsoringu treści. O ile pierwsze i drugie rozwiązanie wiąże się z poważną inwestycją finansową, tak w przypadku ostatniego pomysłu poszukaj małych blogów i stron tematycznych, które byłyby zainteresowane wymianą linków na zasadzie współpracy. Takie zapytanie będzie bardzo uczciwe i przyniesie dodatkowe korzyści dla obu stron.

Użyj nowych domen do linkowania swojego serwisu

Jedno z najczęściej pojawiających się pytań do ekspertów SEO brzmi: Czy domeny mają wpływ na pozycję strony w wyszukiwarce?

Z technicznej perspektywy NIE. Jeżeli prowadzisz np. biuro turystyczne z wycieczkami do Berlina, to domena taniewycieczkidoberlina.pl nie spowoduje, że Twoja witryna pojawi się na szczycie wyników wyszukiwania na frazę „Tanie wycieczki do Berlina”.

Nie oznacza to jednak, że domeny nie ułatwiają wprowadzenia strategii SEO w życie. Jedno z badań sprawdzających wpływ domen na pozycjonowanie wskazuje, że odpowiednio dobrane nazwy mają znaczenie w backlinkach. To świetny pomysł dla biznesów osadzonych w konkretnej branży i przy oferowaniu konkretnych usług. Posługując się powyższym przykładem biura turystycznego, jeżeli posiadasz domenę taniewyczieczki.berlin i na Twoją stronę kierowany jest ruch z treści oznaczonej tzw. anchorem „tanie wycieczki do Berlina” – będzie miało to wpływ na pozycję witryny na frazę „tanie wycieczki Berlin„.

Jeżeli masz już pomysł na podobne działanie oparte na backlinkach, sprawdź czy dana domena jest wolna do rejestracji. Atrakcyjne adresy z takimi końcówkami jak .TECH, .SITE, .ONLINE, czy .SPACE są wciąż dostępne. Rejestracja domeny nowego typu nie różni się od rejestracji domeny .pl, czy .com.

Unikaj spamu, bądź konkretny i merytoryczny

Budowa reputacji polega przede wszystkim na publikacji wartościowej treści, która sama będzie dystrybuowana przez użytkowników w sieci oraz umieszczana w serwisach zewnętrznych. Będąc ekspertem w swojej branży musisz zadbać o jakość tekstów oraz innych materiałów. Jeżeli to zrobisz – łatwiej Ci będzie nawiązać współpracę.

Obecne trendy oraz zmiany w wyszukiwarce Google jednoznacznie wskazują na promocję wartościowej treści, która wyczerpuje temat i odpowiada na pytania użytkowników. Zadbaj o to, aby treść na stronie była:

  • poprawnie napisana – bez literówek, błędów językowych itd.,
  • zawierała informacje oparte na faktach, bez tzw. fake-newsów oraz linków prowadzących do podejrzanych serwisów,
  • przyciągała wzrok i angażowała użytkownika – ściany tekstu „napisane pod SEO” nie sprawdzą się.

Podsumowując, treść na stronie powinna wzbogacić wiedzę czytelnika, co w znacznym stopniu ułatwi mu podjęcie decyzji zakupowej. To zdecydowanie najlepsza forma skutecznego backlinkowania – nie tylko przemyślana, ale również skuteczna dla rozwoju Twojego biznesu.

Jak dystrybuować linki i gdzie je umieszczać?

Backlinki to nie tylko „artykuł sponsorowany” w serwisie zewnętrznym, ale także merytoryczna i atrakcyjna treść dostępna w nieco innej formie. Link do strony umieść także w materiałach takich jak:

Korzystaj z dobrodziejstw social media

Każdego dnia w Internecie pojawia się bardzo dużo treści, co może być (i zazwyczaj jest) dużym utrudnieniem w promocji firmy. Nawet gdy publikujesz pomocne i inspirujące artykuły – mogą one przemknąć niezauważone jeżeli nie wykorzystujesz potencjału mediów społecznościowych. Jeżeli nikt nie widzi twojej treści – jak ma ją przekazywać dalej i dzielić się nią z innymi?

Umiejętne wykorzystanie kanałów social media w połączeniu z dobrą strategią SEO z pewnością wpłynie pozytywnie na ruch, skierowany na Twoją stronę WWW. Dodatkowy link umieszczony nie tylko na Facebooku lub Twitterze, ale również na forach dyskusyjnych zwiększa potencjał „backlinków”.

Skuteczny backlinking

Aby zwiększyć szansę na umieszczenie linków na zewnętrznych serwisach musisz cały proces „dzielenia się” adresem uprościć do minimum.

Co warto zrobić? Przede wszystkim dodaj przycisk wezwania do działania np. „Udostępnij” za pomocą wtyczki lub odpowiednich opcji w motywie. To z pewnością skróci dystans między treścią i czytelnikiem, który nie będzie musiał „ręcznie” kopiować i wklejać adresu np. na swój feed na Facebooku. Jest to łatwe i intuicyjne.

Może się także zdarzyć, że ludzie wspomną o Twojej stronie internetowej i wkleją np. cytat lub fragment artykuły bez odnośnika do źródła. Warto skontaktować się z takim użytkownikiem i podziękować mu za to, a przy okazji poprosić o dodanie adresu w poście lub artykule.

Skuteczne SEO – backlinki są potrzebne!

Jeżeli chcesz, aby Twoja strategia SEO miała silne fundamenty – musisz uwzględnić w niej backlinki, które zwiększą wiarygodność Twojej domeny. Oprócz działań typowych dla pozycjonerów tj. wymiana odnośników, musisz skupić się także na intuicyjnym i łatwym mechanizmie dystrybucji swojej treści na poszczególnych kanałach oraz serwisach, aby zbudować wizerunek eksperta. Biorąc pod uwagę fakt, że liczba linków kierujących na Twoją stronę WWW ma znaczenie dla Google – backlinking zdecydowanie się opłaca.

Artykuł powstał przy współpracy z Alisha Shibli z rejestru Radix nowych domen globalnych