Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jak zainstalować narzędzie htop i Midnight Commander na VPS?

Jak zainstalować narzędzie htop i Midnight Commander na VPS?

Przy administrowaniu serwerem VPS niezbędne są odpowiednie narzędzia. Przy optymalizacji działania baz danych, serwerów VPN, serwerów WWW przyda się przywołany przez nas wcześniej Panel Plesk. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy wolimy zajrzeć do wnętrza systemu przez protokół SSH i wysłać odpowiednie komendy samodzielnie. Linux jako najpopularniejszy system operacyjny nie ma zbyt bogatego interfejsu, ale dzięki dwóm aplikacjom ułatwimy sobie nie tylko monitoring procesów, ale również przeglądanie zawartości serwera.

Instalacja htop

htop to jeden z najlepszych i najczęściej polecanych interfejsów do monitorowania procesów oraz zarządzania. Jest on alternatywą dla głównego interfejsu „top”, który uruchamiamy w konsoli SSH. Do instalacji htop potrzebujesz 2 rzeczy: aplikacji do połączenia SSH (np. PuTTy) oraz serwera VPS z zainstalowanym Linuxem. Z tego tekstu dowiesz się, jak przeprowadzić instalację htop na serwerze Cloud VPS w homecloud, z systemem CentOS 7.

Jeżeli serwer VPS jest nowy i to Twoje pierwsze logowanie jako root – zaktualizuj systemowe biblioteki do najnowszej wersji. Dzięki temu zwiększysz bezpieczeństwo systemu. Aktualizację wykonasz poprzez polecenie:

yum update -y

Parametr -y dodany na końcu automatycznie rozpocznie proces aktualizacji. Przy braku tego parametru system zapyta Cię, czy na pewno chcesz dokonać zmian. Aktualizacja może potrwać kilka minut.

W kolejnym kroku musisz zainstalować paczkę z repozytorium Epel. Paczkę zainstalujesz poprzez komendę:

yum install epel-release -y

Po zainstalowaniu obu składników warto zrestartować serwer poleceniem reboot. Po restarcie zaloguj się ponownie użytkownikiem root i wpisz komendę:

yum install htop

Narzędzie do monitorowania procesów zostanie zainstalowane na Twoim serwerze. Aby je uruchomić, wpisz w konsoli SSH polecenie htop.

Instalacja Midnight Commander

Interfejs do przeglądania i edycji plików? To nieodzowne rozwiązanie dla programistów, którzy potrzebują dostępu do zawartości skryptów. Midnight Commander zastępuje kilka aplikacji naraz – dzięki niemu użytkownik serwera VPS nie musi błądzić po jego zawartości poprzez wydawanie poleceń, dodatkowo dokona edycji treści plików, znajdzie w nich odpowiednie frazy, utworzy lub skasuje foldery. Instalacja Midnight Commandera jest bajecznie prosta i podobnie jak htop – wymaga aplikacji do połączeń SSH. Po zalogowaniu się kontem root wystarczy skorzystać z polecenia

yum install mc

Jeżeli instalujesz Midnight Commander jako pierwsze narzędzie – skorzystaj z opisanej wyżej ścieżki związanej z aktualizacją systemu. Narzędzie uruchomisz poprzez komendę mc .