Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

PHP 7.2 na hostingu home.pl

PHP 7.2 na hostingu home.pl

W nocy 30/31 stycznia zakończyliśmy prace administracyjne, związane z wprowadzeniem pełnego wsparcia dla PHP 7.2. Nowa wersja interpretera skryptów zawiera przede wszystkim poprawki bezpieczeństwa i stabilności, dlatego jej aktywacja nie powinna wpłynąć na działanie zainstalowanych już aplikacji, dla których włączono PHP 7 oraz 7.1. Oprócz tego wprowadziliśmy do panelu zarządzania serwerem zmiany, związane są ze starszymi wersjami PHP.

Jak aktywować PHP 7.2 w panelu home.pl?

Skorzystanie z nowej wersji PHP jest możliwe po zalogowaniu się do panelu pod adresem https://panel.home.pl i przejściu do zakładki Usługi->nazwa serwera->Konfiguracja Usługi->Preferencje. Po wybraniu PHP 7.2 i zapisaniu zmian, interpreter zacznie działać globalnie dla wszystkich katalogów na serwerze.

PHP 7.2 na hostingu home.pl

Zmiany w panelu dla starych wersji PHP

Z uwagi na liczne pytania o wsparcie starych wersji PHP postanowiliśmy zmienić mechanizm wyboru interpretera. W przypadku rejestracji nowego konta hostingowego minimalna wersja PHP jaką można wybrać to 5.6. Jeżeli klient posiada hosting od kilku lat i korzystał dla całego serwera ze starszej wersji PHP (np. 5.2) – wersja ta będzie dalej aktywna w panelu, jednak zaznaczenie nowszej spowoduje brak możliwości powrotu do poprzedniej.

PHP 7.2 hosting home.pl

Jakie korzyści przynosi zmiana PHP na wyższą?

Korzystanie z nowych wersji PHP jest bardzo wskazane, jeżeli Twoja strona WWW została zbudowana na CMS WordPress lub Joomla (lub inne oprogramowaniu do tworzenia stron WWW). Twórcy tych aplikacji jednoznacznie rekomendują aktywację PHP w wersji 5.6 lub 7. Dodatkowo, aktywacja nowego PHP to:

  • większa szybkość w ładowaniu stron WWW, opartych na skryptach PHP (nawet o 60% w stosunku do 5.6),
  • większe bezpieczeństwo z uwagi na usunięcie wielu błędów programistycznych ze starych wersji PHP.

Warto również dodać, że każda z wersji PHP posiada określony okres wsparcia przez twórców. PHP 5.4 oraz 5.5 przestały być poprawiane i rozwijane w 2015 roku, dlatego też zmiany wpłyną pozytywnie na bezpieczeństwo stron WWW umieszczonych na serwerach.

Okres wsparcia PHP
Planowane daty zakończenia wspierania aktualnych wersji PHP – źródło php.net