Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Czym są płatności cykliczne i jak chronią przed utratą dostępu do domeny lub poczty email

Czym są płatności cykliczne i jak chronią przed utratą dostępu do domeny lub poczty email

Niedostępność domeny lub hostingu w wyniku braku płatności to realne straty dla każdego przedsiębiorstwa. Cała oferta usługowa lub produktowa na stronie WWW w konsekwencji po prostu „znika” z sieci. Każdy potencjalny klient, który znajdzie adres witryny w wyszukiwarce, po kliknięciu ujrzy tylko komunikat błędu. Nie wyśle również do Ciebie wiadomości email, gdyż adresy pocztowe powiązane z nazwą domeny również przestają funkcjonować. Dobrym pomysłem na zapewnienie ciągłości działania swoich usług jest skorzystanie z tzw. płatności cyklicznych.

Czym są płatności cykliczne?

Płatności cykliczne to płatności dokonywane automatycznie w regularnym przedziale czasu np. co miesiąc lub rok. W odróżnieniu jednak od tradycyjnych przelewów bankowych lub pay-by-link są wykonywane w wyniku pełnej autoryzacji do karty płatniczej (lub karty prepaid) przy pierwszej opłacie za usługę. Dane karty są następnie zapamiętywane przez operatora płatności i zapisywane w celu dokonania kolejnej płatności przy kończącym się abonamencie.

W Stanach Zjednoczonych, gdzie 75% wszystkich płatności online jest wykonywanych za pomocą kart debetowych, co czwarta płatność dotyczy właśnie płatności cyklicznych w formie subskrypcji.  Opisana metoda ma szczególnie znaczenie dla serwisów oferujących abonamenty na usługi rozrywkowe (np. Netflix, Spotify), ale również aplikacje biznesowe tj. Microsoft 365.

Rosnąca popularność płatności automatycznych jest ściśle powiązana z metodami płatności, jakie są wybierane na całym świecie. Wg serwisu Oberlo, w 2020 roku niemal 80% transakcji zostało wykonanych za pomocą metod, które uwzględniają opcję cykliczności.

Najczęściej wybierane metody płatności na świecie (2020)
Jakie metody płatności wybierają użytkownicy na całym świecie? – źródło: Oberlo

Jakie są zalety płatności cyklicznych?

 • WYGODA I OSZCZĘDNOŚĆ CZASU. Informacje o płatności wprowadzane są tylko raz, przy pierwszej transakcji i autoryzacji karty. Reszta dokonuje się automatycznie, usługi opłacane są regularnie co miesiąc lub rok. Twoje biurko nie będzie zapełnione dodatkowymi dokumentami.
 • NIE ZAPOMNISZ O PŁATNOŚCI, więc Twoja strona WWW i poczta email działa nieprzerwanie, a Ty zajmujesz się tylko rozwojem swojego biznesu. Warto pamiętać, że w przypadku nieopłacenia domeny na czas jej ponowna aktywacja na serwerach DNS trwa do 30 godzin. Dlatego też do czasu księgowania środków należy doliczyć czas propagacji adresu w sieci. Z aktywną płatnością cykliczną taka sytuacja nie będzie miała miejsca.
 • BEZPIECZEŃSTWO. Płatności cykliczne są dokonywane wyłącznie przez doświadczonych operatorów płatności (np. PayU), stawiających na maksymalne bezpieczeństwo pojedynczej transakcji. Wszystkie dane karty są przesyłane szyfrowanym połączeniem, a następnie zapisywane w formie tzw. hashów, co uniemożliwia podsłuchanie ich przez cyberprzestępców.
 • SZYBSZY DOSTĘP DO FAKTUR. Ma to szczególne znaczenie, gdy chcesz posumować kwoty swoich faktur za ostatni miesiąc . W przypadku płatności cyklicznych płatność jest dokonywana od razu po wygenerowaniu tzw. zamówienia przez operatora usługi, a faktura wystawiana jest natychmiast w formie elektronicznej. Nie musisz czekać kilku dni na wysłanie dokumentu do Twojej firmy.

Kiedy warto skorzystać z płatności cyklicznych?

Użytkowników płatności cyklicznych można podzielić na 2 grupy:

 • osoby fizyczne, które kupują usługi subskrypcyjne o charakterze rozrywkowym np. dostępy do platform VOD lub usługi dla graczy np. Xbox Game Pass,
 • firmy, które częściowo opłacają usługi/produkty za pomocą tradycyjnych faktur i przelewów, a z płatności cyklicznych korzystają sporadycznie,

W obu przypadkach mamy do czynienia z innymi potrzebami, aczkolwiek płatności automatyczne są przydatne dla jedne, jak i drugiej grupy. Firma powinna użyć tej metodę na opłacanie np. hostingu i domen w sytuacji, gdy:

 • zbliżają się okresy urlopowe lub świąteczne,
 • pojawiają się nieprzewidziane sytuacje, związane z dłuższymi przerwami w pracy np. w wyniku L4,
 • zatrudniany jest nowy specjalista od księgowości, który potrzebuje czasu na wdrożenie się w procesy,
 • chcesz zmniejszyć ilość pracy związanej z corocznym (lub miesięcznym) opłacaniem rachunków za opłaty stałe.

Płatności cykliczne – o czym należy pamiętać przy aktywacji?

 • UPEWNIJ SIĘ, ŻE POSIADASZ ŚRODKI NA KARCIE. Odpowiedni stan środków jest konieczny do opłacenia usług. W przypadku odnotowania błędu – otrzymasz wiadomość email o nieudanej transakcji.
 • SPRAWDŹ, CZY KARTA JEST WAŻNA. Każda karta kredytowa lub prepaid posiada swoją ważność. Nawet gdy stan konta jest w pełni wystarczający do wykonania płatności, ta nie zostanie dokonana ponieważ nieważna karta nie będzie autoryzowana przez bank. W ustawieniach metod płatności u swojego operatora usługi z łatwością usuniesz i dodasz aktualną kartę.

Sprawdź jak możesz użyć płatności cyklicznych w home.pl i aktywuj je już dzisiaj po zalogowaniu do panelu klienta: