Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

W Internecie zagrożonych jest 30% firm. Sprawdź, jak chronić się przed atakami DDoS

W Internecie zagrożonych jest 30% firm. Sprawdź, jak chronić się przed atakami DDoS

Dzisiaj wykonanie ataku na stronę WWW może być łatwe, a jego sprawcami wcale nie muszą być wyspecjalizowani hakerzy. Jak uniknąć poważnych strat w postaci wycieków danych klientów, firmy czy zablokowania strony internetowej, które według wyliczeń specjalistów będą dotyczyć w ciągu 2 lat aż 30% firm?

Ataki hakerskie dzisiaj

W Polsce ataki hakerskie to temat tabu. Firmy czy organizacje po pierwsze nie muszą, a po drugie nie chcą się chwalić, że zostały ofiarami ataku. Prawda jest jednak taka, że w 2017 roku 82% przedsiębiorstw odnotowało przynajmniej jeden cyberincydent, a 37% odczuło wzrost liczby ataków.

Kradzieże danych osobowych, wycieki wrażliwych informacji czy brak dostępności do infrastruktury to już codzienność. Koszty operacyjne, wizerunkowe jak i finansowe liczy się już coraz częściej w setkach tysięcy, a niekiedy milionach złotych. Konieczność szybkiej przebudowy infrastruktury informatycznej, brak dostępu do usług, permanentna utrata dochodów, wynajęcie prawników – to tylko niektóre skutki ataków. Na koniec dochodzi oczywiście aspekt okupu dla hakerów, którzy często żądają sporych sum za odszyfrowanie danych na komputerach czy zaprzestanie zmasowanych ataków (DDoS) paraliżujących całą infrastrukturę.

Jak chronić swoją stronę internetową przed cyberatakami? Jaki jest koszt cyberataków? Dlaczego tak ważna jest ochrona przed atakami hakerskimi? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.

Czym jest atak DDoS?

Atak DDoS (ang. Distributed Denial of Service) to zdalny zmasowany atak na stronę www, usługę sieciową lub system komputerowy, w którym biorą udział setki, tysiące, a nawet miliony zarażonych urządzeń podłączonych do sieci hakerskiej.  Z reguły są to komputery, ale w dzisiejszych czasach w atakach biorą udział także telefony, kamery, lodówki czy telewizory. Celem ataku z reguły jest “wyłączenie” danej strony www poprzez “zapchanie” infrastruktury sieciowej.

Jak przeprowadzany jest atak DDoS w skrócie?

 1. Hakerzy infekują setki komputerów na całym świecie specjalnym programem, a te posłusznie wykonują ich polecenia bez wiedzy właścicieli.
 2. Jeżeli haker wyda komendę zaatakuj stronę “www.X.pl” to setki zainfekowanych komputerów/urządzeń zaczyna “wchodzić” na tą stronę obciążając serwer i skutecznie ją wyłączając.
 3. Wtedy właściciel domeny dostaje maila z informacją, gdzie ma przelać daną ilość środków pieniężnych (z reguły w bitcoinach). Jeżeli nie przeleje, atak będzie się powtarzał, np. codziennie powodując kumulujące się koszty operacyjne, finansowe i wizerunkowe.

Czy każdy może przeprowadzić atak DDoS?

Tak. Wykonanie takiego ataku nie stanowi dzisiaj żadnego problemu, nawet dla mało doświadczonego użytkownika. Ceny takiego ataku zaczynają się już od 7 dolarów za godzinę. Wystarczy wysłać środki finansowe w odpowiednie miejsce i podać cel, a profesjonalne firmy hakerskie zajmą się resztą. W Internecie łatwo znaleźć takie „firmy”, które specjalizują się w atakach hakerskich.

Jakie są objawy cyberataku?

Nie lekceważ następujących objawów:

 • Witryna internetowa jest niedostępna,
 • Znacznie wydłuża się czas jej wyświetlania,
 • Wzrosła liczba wiadomości spamowych,
 • Następują odmowy dostępu do sieci lub innych usług internetowych,
 • Wydajność sieci spadła,
 • Współczynniki konwersji spadają,
 • Wzrosła ilość zapytań do działu obsługi.

Jeśli zaobserwujesz powyższe problemy na swojej witrynie, bardzo prawdopodobne jest to, że Twoja firma znalazła się na celowniku cyberprzestępców, którzy właśnie przeprowadzają atak.

Dlaczego warto mieć ochronę anty DDoS?

Lepiej zapobiegać niż liczyć straty. Dzięki ochronie unikniesz ogromnego spustoszenia w infrastrukturze sieciowej strony. Zapobiegniesz także poważniejszym przestępstwom, np. kradzieży wrażliwych danych, własności intelektualnej lub zainfekowaniu komputerów złośliwym oprogramowaniem. Tutaj [link: https://homecloud.pl/uslugi/ochrona-ddos/] możesz sprawdzić, jak skutecznie przeciwdziałać atakom poprzez ochronę anty DDoS.

Po co mi WAF?

Jeżeli masz aplikacje na stronie i nie wiesz, czy jest ona dobrze zabezpieczona i sprawdzona przez specjalistów od cyberbezpieczeństwa, powinieneś mieć WAF. Ataki na aplikacje są tak naprawdę największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa organizacji. Po przedostaniu się przez warstwę aplikacyjną hakerzy mogą ukraść wiele wrażliwych danych klientów i firmy. To tutaj firmy narażone są na największe straty.

Jak działa WAF?

WAF to tak naprawdę rodzaj filtra, który oczyszcza ruch skierowany na docelową stronę. WAF dokonuje inspekcji każdego pakietu danych protokołu HTTP. Jeżeli spełnia on określone wymagania, jest wysyłany dalej do docelowego serwera. W innym wypadku ruch jest blokowany. WAF przeprowadza także inspekcję ruchu, który trafia z powrotem do użytkownika – to bardzo ważne, tylko wtedy mamy pewność, że żadne wrażliwe dane nie “wyciekają” z serwerów firmy.

Jak działa cały system Grey Wizard ?

 

Ochrona AntyDDOS homecloud Grey Wizard

Czy warto mieć ochronę WAF?

WAF, czyli Web Application Firewall, jest jednym z elementów pakietów ochrony anty DDoS w homecloud.pl. Często jest nawet ważniejszy od ochrony DDoS. Dlaczego? Ataki DDoS mogą spowodować wyłączenie strony, a ataki aplikacyjne, przed którymi chroni WAF mogą spowodować wycieki wrażliwych danych firmy czy klientów. WAF chroni też przed Cross-Site Scriptingiem, SQL Injection czy Zero-day exploits. Zablokuje również aktywność podejrzanych robotów kradnących treści lub obniżających stronę w rankingach SEO.

Jaka jest szansa, że dane z firmy wyciekną?

Według najnowszego raportu Instytutu Ponemon zleconego przez IBM istnieje ok. 30% szans, że dane losowo wybranej firmy wyciekną w ciągu następnych dwóch lat, jeżeli nie będą odpowiednio zabezpieczone.

Czy wycieki danych mogą rzeczywiście spowodować poważne koszty?

Według Ponemon Institute średni koszt wycieku jednego rekordu wynosi 160 $. Jeżeli ktoś ma np. 1000 użytkowników w bazie, to wyciek wszystkich danych będzie kosztował 160 000 $ (160 $ x 1000). Na koszty składa się zatrudnienie odpowiednich specjalistów IT do natychmiastowej przebudowy architektury, poinformowanie wszystkich o wycieku i jego konsekwencjach, zapewnienie ofiarom wycieku programu ochrony danych osobowych, wynajęcie prawników, straty związane z wizerunkiem marki i koszty związane z odejściem części klientów.

Czy ochrona spowolni moją stronę?

Nie. Wykorzystanie najnowszych technologii cachowania plików statycznych pozwala na przyspieszenie ładowania się strony i odciążenie serwerów nawet o 80%.

Grey Wizard w swoich pakietach oferuje również technologię optymalizacji obrazów bez utraty jakości. To szczególnie przydatne dla stron, które posiadają dużo obrazków wysokiej jakości. Dzięki tej technologii strony ładują się dużo szybciej co przekłada się na dużo większe zadowolenie klientów. W dzisiejszych czasach nikt nie lubi czekać na wolno ładujące się strony www.

Czy wymagane są jakieś zmiany na moim serwerze?

W 99% przypadków połączenie z usługą Anty DDoS nie wymaga żadnych zmian po stronie serwera.

Ochrona Anty DDoS jest dla ciebie, jeżeli:

 1. Przechowujesz wrażliwe dane swoich klientów: informacje o kartach kredytowych, numerach telefonu, adresie zamieszkania, zamówieniach, itp.
 2. Przechowujesz na serwerach wrażliwe dane dotyczące twojej firmy: dokumenty, umowy, maile, itp.
 3. Wyłączenie Twojej infrastruktury sieciowej na parę dni spowodowałoby znaczące straty finansowe.
 4. Dbasz o wizerunek Twojej firmy i nie chcesz żeby dowiedziano się, że twoja firma została zaatakowana.
 5. Tworzysz kontent na twojej stronie i nie chcesz, aby konkurencja kopiowała go za pomocą botów. (kopiowanie kontentu powoduje też spadek w rankingu SEO Google)
 6. Prowadzisz e-commerce i nie chcesz żeby konkurencja analizowała stany magazynowe, ceny, podobne produkty, nowe produkty za pomocą botów.
 7. Chcesz zobaczyć prawdziwe dane dotyczące ruchu na twojej stronie a nie zniekształcony ruch przez boty. (Z reguły ok. 30% ruchu na stronie spowodowane jest przez boty)
 8. Twoja firma jest ubezpieczona i nie chcesz żeby atak hakerski spowodował wyższe koszty ubezpieczenia.
 9. Nie chcesz żeby bank obniżył twoją zdolność kredytową przez brak odporności na ataki hakerskie.
 10. Chcesz mieć sprawdzoną ochronę 24/7/365 i nie martwić się atakami hakerskimi.