Kiedy nasza strona WWW przestaje działać i w jednym momencie nasza pasja lub biznes znika z sieci, do akcji wkraczają telefony komórkowe, stres i administrator. Celem staje się jak najszybsze namierzenie usterki i jej usunięcie. Co zrobić, kiedy znaleziony komunikat błędu lub fragment logu wskazuje na bardzo wysoką zajętość przestrzeni dyskowej lub przekroczenie maksymalnej liczby plików na serwerze?
Z pomocą przyjdzie nam kilka prostych poleceń, których możemy użyć w konsoli do szybkiego zidentyfikowania problemu. Ważne jest, aby jak najszybciej dokonać weryfikacji i skasować niepotrzebne dane, gdyż całkowite wykorzystanie zasobów dyskowych w trakcie pracy serwera może skutkować brakiem zapisu ważnych informacji, uszkodzeniem skryptu lub bazy danych.
Polecenie df -h
Polecenie to powoduje wyświetlenie informacji o rozmiarze naszego dysku, a także wielkości używanej i wolnej przestrzeni dyskowej. Na poniższym przykładzie są to kolejno wartości 99G, 720M i 94G .
Polecenie df -i
Polecenie to powoduje wyświetlenie maksymalnej liczby plików (inodów), jakie mogą istnieć na naszym serwerze, a także liczby już istniejących plików oraz liczby plików, które możemy jeszcze utworzyć. W tym przypadku są to wartości 6553600, 24527, 6529073.
Co ważne, dla Linuxa wszystko jest plikiem, a co za tym idzie, do liczby inodów wliczają się także katalogi, a nawet linki symboliczne. Musimy mieć tego świadomość. Szczególnie wtedy, gdy posiadamy na serwerze bardzo gęstą strukturę katalogów.
Jeżeli mamy już wiedzę, który parametr jest przekraczany, łatwiej będzie nam ustalić priorytety. Gdy na serwerze zajęte jest za dużo przestrzeni, najpierw znajdźmy i usuńmy jak największe pliki. W przypadku zbyt dużej ilości inodów, naszym priorytetem będzie znalezienie i usunięcie jak największej liczby plików.
Polecenie du -had1
Możemy je wykorzystać do wyświetlenia zajętości plików i katalogów w miejscu, w którym obecnie się znajdujemy. Liczba 1 oznacza poziom głębokości w strukturze katalogów, który będzie sprawdzany. Im większa liczba tym bardziej szczegółowe dane otrzymamy.
Polecenie du –-inodes -had1
Analogiczne do wcześniejszej komendy, polecenie du –inodes -had1 zwraca liczbę inodów na danym poziomie struktury katalogów.
Polecenie find . -type f -size +6M
To polecenie pozwala nam na znalezienie plików o rozmiarze większym niż 6 megabajtów.
Oczywiście możemy podać dowolną wartość, jak i jednostkę, np. polecenie find . -type f -size +150k zwróci pliki większe niż 150 kilobajtów.
Wskazane w artykule polecenia oczywiście nie wyczerpują możliwości weryfikacji. Są one jedynie pomocą dla użytkowników, którzy nie posiadają bogatego doświadczenia w korzystaniu z linii poleceń. Jednocześnie zachęcamy również do przetestowania poleceń wraz z różnymi innymi parametrami.
Jeśli stosujecie komendy – dajcie znać w komentarzach, czy macie swoje ulubione, które wykorzystujecie w praktyce.
Masz pytanie lub potrzebujesz pomocy?
Zespół homecloud.pl jest do Twojej dyspozycji: napisz na info@homecloud.pl lub zadzwoń: (+48) 504 502 500.
Chcesz wiedzieć więcej o serwerach VPS? Przeczytaj również o:
Oswajamy VPS – jak zmienić wersję interpretera PHP w Panelu Plesk?
Oswajamy VPS – jak zainstalować certyfikat SSL w Panelu Plesk