Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Skalowanie zasobów w chmurze – jak zapewnić odpowiednią moc w usłudze Pro Cloud

Skalowanie zasobów w chmurze – jak zapewnić odpowiednią moc w usłudze Pro Cloud

W branży dostawców usług IT, którzy specjalizują się w hostingu i szeroko pojętym IaaS, coraz większą popularnością  szczycą się usługi Cloud Computing, czyli popularnie nazywane „chmury”. Własną interpretacją takiego rozwiązania może pochwalić się także homecloud.pl, jest to oczywiście w naszym wydaniu usługa Pro Cloud.

Głównym magnesem, który przyciąga coraz większą rzeszę użytkowników do chmury jest czynnik skalowalności, czyli funkcjonalność niedostępna dla usług on-premise (VPS, serwery dedykowane). Daje ona ogromne korzyści, zarówno w warstwie ekonomicznej jak i technologicznej – zapewniając odpowiednią wydajność w sytuacji, gdy trudno oszacować zapotrzebowanie na zasoby sprzętowe, jakie zostanie wygenerowane w danym tygodniu / dniu / minucie.

Jak działa chmura Pro Cloud?

W usłudze Pro Cloud do takich zadań zaimplementowany został autoskaler CPU, za pomocą którego w bardzo przystępny sposób sterujesz dystrybucją i ograniczeniem dostępnej mocy obliczeniowej:

Tak, jak przedstawia to powyższy zrzut ekranu – w przypadku zwiększonego obciążenia, które utrzymywać będzie się przez 5 minut, autoskaler zwiększy taktowanie procesora. Działa to również w drugą stronę, kiedy zapotrzebowanie wyraźnie się zmniejsza, wówczas następuje degradacja tego parametru do wartości, jaką zadeklaruje użytkownik.

Poniżej przedstawiliśmy grafikę z działaniem tego mechanizmu w praktyce (warto zwrócić uwagę na różnicę w zachowaniu się limitu CPU do dnia 29 kwietnia, kiedy to funkcja autoskalera nie była uruchomiona i przydzielane były jedynie statycznie ustalone zasoby):

Jak widać – właściwie skonfigurowana funkcja dynamicznego przydzielania mocy procesora może okazać się kluczową właściwością dla administratora, dla którego maksymalny uptime oraz zapewnienie płynności działania aplikacji są kluczowymi.