Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jak Brexit wpłynie na brytyjskich użytkowników domen .eu?

Jak Brexit wpłynie na brytyjskich użytkowników domen .eu?

Znamy już brexitowy scenariusz dotyczący możliwości korzystania z domen .eu przez użytkowników z w Wielkiej Brytanii. Począwszy od daty odstąpienia kraju z Unii Europejskiej przedsiębiorstwa i organizacje mające siedzibę w Zjednoczonym Królestwie (ale już nie w UE), a także osoby fizyczne, mieszkające na tym terenie, nie będą już uprawnione do rejestracji nazw domen .eu lub – jeżeli są już abonentami aktualnie zarejestrowanych domen – stracą prawo do ich odnowienia i transferowania.

Zasady dla domen .eu dla abonentów z Wielkiej Brytanii

Rejestr domen .eu czyli EURid przygotował harmonogram informowania aktualnych abonentów domen .eu z zarejestrowanymi danymi adresowymi GB (Wielka Brytania) oraz GI (Gibraltar) w przypadku „twardego Brexitu” (wyjścia z UE bez umowy):

23.03.2019 i 30.03.2019 – EURid wyśle maile do abonentów z informacją, że od 30 marca 2019 r. nie mają prawa posiadać domeny .eu ponieważ nie spełniają już wymaganych kryteriów (treść komunikatu udostępniona jest TUTAJ).

Od 30.03.2019 – EURid przestanie umożliwiać nowe rejestracje, odnowienia i transfery aktualnie zarejestrowanych domen na dane abonentów z Wielkiej Brytanii i Gibraltaru.

Od 30.03.2019 do 30.05.2019 – abonenci uzyskają jedynie możliwość aktualizacji danych adresowych na unijne. Jeśli abonent nie zmieni danych w tym czasie a domena wygaśnie, nadany zostanie status „withdrawn” (domena zostanie wycofana z użycia).

Podczas tego dwumiesięcznego okresu możliwe będą następujące działania:

  • zmiany danych kontaktowych (telefon, e-mail, ulica, kod pocztowy, kod kraju),
  • aktualizowanie kontaktu lub cesja na nowy kontakt,
  • zmiany serwera nazw i DNSSEC,
  • transfer domeny na dane abonenta spoza GB / GI,
  • usunięcie domeny.

Podczas tego okresu nie są dozwolone następujące działania:

  • transfer domeny na dane abonenta z danymi GB / GI,
  • odnowienie i reaktywacja domeny jeśli jest ona w dalszym ciągu zarejestrowana na dane GB / GI,

Od 30.05.2019 – wszystkie domeny przypisane do abonentów z adresem GB oraz GI, których dane adresowe nie zostaną zaktualizowane na unijne, zostaną wycofane z użycia (zostanie im nadany status „withdrawn” – nie będą już działać),

Do 30.03.2020 – domeny pozostaną w statusie „withdrawn”, a ich abonenci będą mieli nadal możliwość zmiany danych na unijne po spełnieniu specjalnych, formalnych wymogów. Po ich spełnieniu domena zostanie ręcznie przywrócona do działania.

Od 30.03.2020 domeny ze statusem „withdrawn” zostaną zwolnione do puli nazw wolnych (będą dostępne do rejestracji przez każdą osobę spełniającą wymogi Rejestru).

Jeśli “twardy Brexit” nie dojdzie jednak do skutku – zmiany dla brytyjskich abonentów zostaną odłożone w czasie, nawet do 2021 roku.