Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jaką domenę wybrać dla strony internetowej szpitala lub firmy medycznej?

Jaką domenę wybrać dla strony internetowej szpitala lub firmy medycznej?

Placówki medyczne są instytucjami o szczególnym charakterze. Przede wszystkim pełnią funkcję społeczną, związaną z ochroną zdrowia obywateli. Z tego też względu powinny być dostępne w internecie, aby każdy mógł szybko znaleźć nie tylko stronę WWW, ale przede wszystkim dane kontaktowe lub informacje o samej instytucji. Jaki więc adres domeny będzie najlepszy dla tej działalności?

Czy szpital lub firma medyczna może korzystać z domeny .pl?

Domena internetowa z rozszerzeniem .pl to najczęściej wybierany adres u polskich rejestratorów (tj. home.pl). Korzystają z niego zarówno osoby fizyczne (klienci indywidualni), jak i przedsiębiorcy. Czy jednak domena .pl jest w jakikolwiek sposób ograniczana pod kątem wykorzystania adresu w branży medycznej, zwłaszcza w jednostkach administracyjnych tj. szpitale?

Odpowiedź jest prosta – nie. Wykorzystanie tego rozszerzenia w instytucji publicznej, świadczącej usługi medyczne, a także firmie zajmującej się ochroną oraz pielęgnacją zdrowia, jest jak najbardziej możliwe.

Przykładem tego są strony internetowe 2 szpitali w Szczecinie, które korzystają właśnie z polskich domen:

  • Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej „ZDROJE” – https://www.szpital-zdroje.pl/
  • Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie – https://www.spwsz.szczecin.pl/

Jeżeli więc stawiasz pierwsze kroki jako przedsiębiorstwo medyczne, to wybór domeny .pl będzie optymalny. To dobre rozwiązanie również dla jednostek POZ np. przychodni lokalnych.

Strona internetowa szpitala Szczecin Zdroje.

Alternatywne adresy domen dla placówek medycznych – .clinic i .center

Prywatne placówki medyczne, zwłaszcza te wyspecjalizowane w konkretnej dziedzinie (np. chirurgia plastyczna, stomatologia etc.) mogą wyróżnić swoja markę w sieci korzystają z innych propozycji domen. Taki wybór wymaga oczywiście dokładnego przemyślenia i strategii.

Na przykład decydując się na domenę dopasowaną do firm medycznych .clinic musimy dokładnie zbadać, czy rzeczywiście nasze przedsiębiorstwo tytułuje się taką nazwą (jest kliniką prywatną) lub zakres jej usług pokrywa się z terminem klinicznym (a więc związany z kształceniem, edukacją, badaniami).

Bardziej neutralnym rozszerzeniem może być m.in. domena .center, która bardzo dobrze łączy się z nazwą firmy. Z jednej strony nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać ją do promowania centrum handlowego, ale przecież firmy medyczne też kojarzą się jako „centrum zdrowia”. I taką też frazę warto poszukać dla tej domeny.

Domena .org jest dobra dla każdej organizacji

Jeśli wolisz uruchomić stronę internetową placówki medycznej pod adresem, który mimo wszystko jest lepiej znany użytkownikom to warto sprawdzić dostępność wybranej nazwy z rozszerzeniem .org.

To adres globalny, używany nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, najczęściej w USA. Kojarzy się on instytucjami pożytku publicznego, fundacjami lub firmami z sektora edukacji. Nie mniej, jest on również popularny wśród placówek medycznych np. trzecia największa sieć szpitali w USA (CommonSpirit) korzysta właśnie z domeny .org.

Jej wiarygodność i popularność jest dużą zaletą, choć może to być także wada – najlepsze, intuicyjne i łatwe do zapamiętania adresy mogą być od dawna zajęte. Warto jednak sprawdzić, czy dla Twojej firmy takie rozszerzenie będzie dostępne.

Firma medyczna dla klientów zagranicznych? Domena .eu jest dla Ciebie

Niektóre przedsiębiorstwa z branży medycznej są ukierunkowane na klientów z różnych krajów świata. Wszelkiego rodzaju sanatoria i ośrodki rehabilitacyjne z rozwiniętą bazą noclegową są wybierane bardzo często przez osoby nieposługujące się językiem polskim. Czy dla takich klientów można użyć innej domeny, pod którą znajdzie się strona internetowa?

Przytoczona wyżej domena .org może zostać zastąpiona alternatywnym adresem w postaci .eu, który jest przeznaczony dla użytkowników zamieszkujących terytorium Unii Europejskiej. Pamiętaj jednak, że rejestracja domeny .eu wymaga, aby przedsiębiorca lub osoba fizyczna kupująca ten adres, mieszkała w kraju należącym do UE – jest to wymóg.

Podsumowując, prowadząc firmę medyczną możesz działać w internecie za pomocą takich adresów, jak:

  • domena .pl – jest sprawdzonym i zaufanym adresem dla każdej działalności, także tej związanej z ochroną zdrowia
  • domena .clinic i .center – dla kilku przypadków jest to ciekawa alternatywa, zwłaszcza, gdy firma prowadzi specjalistyczną działalność związaną z badaniami
  • domena .org – to popularne rozszerzenie, znane m.in. u klientów zagranicznych
  • domena .eu – jako dobra, sprawdzona alternatywa w sytuacji, gdy Twój medyczny biznes jest ukierunkowany na klientów z krajów Unii Europejskiej