Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Dlaczego firmy powinny inwestować w backup w chmurze?

Dlaczego firmy powinny inwestować w backup w chmurze?

Ważnym elementem bezpieczeństwa w firmie jest zapewnienie dostępu do zarchiwizowanych przez utratą zgromadzonych danych. W odpowiedzi na wyzwania współczesnego biznesu, dotyczące tworzenia kopii zapasowych komputera, powstało wiele narzędzi backupowych wspierających takie procesy. Cyklicznie wykonywany backup w firmach jest jednym z podstawowych filarów bezpieczeństwa, niwelujących ryzyko w razie awarii sprzętu lub działania szkodliwego oprogramowania.

Dlaczego backup w biznesie jest tak ważny?

Czy wiesz, że 93% firm, które nie wykonuje kopii zapasowej znika z rynku w przeciągu roku od wystąpienia incydentu, związanego z utratą dostępu do danych? Tak przerażającą statystykę w swoim badaniu prezentuje m.in. blog firmy PhoenixAp. Zupełnie odwrotny trend panuje wśród przedsiębiorstw, które wdrożyły podstawowe zasady backupu na swoich urządzeniach. Aż 96% z nich przetrwało kryzysowy moment, zwłaszcza gdy doszło do zaszyfrowania dysków twardych przez zagrożenia typu ransomware. Co ciekawe, aż 20% problemów dotyczących skasowania danych w firmach wynika z błędu ludzkiego.

W takiej sytuacji cykliczne wykonywanie backupu jest nie tylko polecane, ale także potrzebne i powinno być nieodłącznym procesem w każdej firmie.

Czy backup w chmurze wymaga własnej infrastruktury?

Jedną z podstawowych zalet backupu w chmurze jest zewnętrzna infrastruktura, oferowana przez dostawcę rozwiązania. Nie trzeba martwić się o zakup dodatkowego sprzętu np. serwerów czy pamięci przenośnych. Kopia danych jest szyfrowana oraz bezpiecznie przechowywana w centrum danych, a w przypadku bardziej zaawansowanych rozwiązań, rozproszona na dodatkowe serwery. Jedynie o co musisz się martwić to instalacja oprogramowania do tworzenia backupu i skonfigurowanie pory wykonywania kopii zapasowej – w zależności od usługi ustalisz harmonogram wykonywania kopii na godzinny, dzienny, tygodniowy lub miesięczny. Niektóre aplikacje chmurowe wykonują kopię na żywo.

Czy backup w chmurze gwarantuje niezawodność i wysoką dostępność?

Współczesne rozwiązania chmurowe oferują niezawodność i dostępność na poziomie ponad 99% czasu w skali roku (nierzadko jest to nawet 99,9%). Można w tej sytuacji stwierdzić, że chmura jest bardzo bezpiecznym rozwiązaniem, a chwilowe przerwy w dostawie usługi będą z perspektywy przedsiębiorcy niezauważalne. Dzięki kopii zapasowej danych w chmurze, organizacja zapewnia bardzo solidną podstawię bezpieczeństwa. Gwarantuje to użytkownikom swobodę pracy bez obaw o przypadkowe usunięcie plików lub utratę danych.

Czy tworzenie kopii zapasowej w chmurze jest bezpieczne?

Bezpieczeństwo oraz poufność to podstawowe cechy, które powinny charakteryzować narzędzia służące do przechowywania, archiwizacji oraz tworzenia kopii zapasowej danych. Z reguły każdy plik przesyłany do backupu znajdującego się w zewnętrznym centrum danych jest szyfrowany. Pozwala to na zabezpieczenie danych firmowych przed nieautoryzowanym przejęciem lub wykorzystaniem przez nieuprawnione podmioty np. hakerów.

Ile kosztują usługi do tworzenia backupu w chmurze?

Zarówno małe firmy jak i wielkie korporacje mierzą się z optymalizacją kosztów, między innymi dążąc do utrzymywania relatywnie niskiego poziomu wydatków na utrzymanie danych. Dzięki kopii zapasowej danych w chmurze firmy uzyskują wiele korzyści za stosunkowo niską cenę.

W porównaniu do rozwiązań chmurowych backup lokalny to kosztowny i skomplikowany proces związany z rozbudową infrastruktury serwerowej oraz konieczności jej utrzymywania, wraz z dodatkowym angażem administratorów oraz osób nadzorujących zadania wykonywania kopii zapasowej.

Brak backupu to natomiast narażanie organizacji na ogromne ryzyko w postaci utraty cennych dokumentów i danych np. w razie awarii dysku twardego lub zaszyfrowania i zawirusowania urządzenia PC w biurze. Technologie chmurowe chronią biznes przed takim scenariuszem, a dodatkowo charakteryzują się łatwą obsługą oraz skalowalnością parametrów dla przestrzeni dyskowej i liczby stanowisk.

Jakie zagrożenia czyhają na firmy, które przetwarzają dane?

Współczesne zagrożenia dotyczące danych, przechowywanych na serwerach i komputerach firmowych kojarzą się coraz częściej z działaniem cyberprzestępców, którzy:

  • dokonują ataków na skalę globalną,
  • opracowują nowe odmiany wirusów,
  • tworzą strony phishingowe, których zadaniem jest wyłudzenie informacji,
  • „podsłuchują” urządzenia i przechwytują ważne dane.

Jednak obok nich wciąż czyhają zagrożenia o charakterze fizycznym, nierzadko związane z codzienną pracą. Zalanie komputera (lub laptopa) filiżanką kawy to wyłącznie czubek góry lodowej wszystkich scenariuszy, jakie mogą pojawić się w Twoim biurze.

Dlatego dzięki ogromnej przestrzeni i mocy obliczeniowej, rozproszonej sieci teleinformatycznej oraz wielu zabezpieczeniom przed klęskami żywiołowymi czy zagrożeniami zewnętrznymi, kopia zapasowa w chmurze to gwarancja bezpiecznego przechowywania oraz przywracania wszelkich zabezpieczonych danych.